Sinemalar.com

Merak Etme, Ben İyiyim

22 Kasım 2010

Bazı filmler vardır ki müziksiz bir hiçtir. Anlatımı kuvvetlendirmek için o filme özel bir müzik gerekir. Filmi okuyup hissetmiş kişilerin bu müziği yapması gerekir ve o müziği dinlediğinizde filmi size özetlemesi gerekir. Aaron grubunun (Fransız bir gruptur) Don\'t Worry, I\'m Fine isimli 2005 yapımı filme etkisi o yüzden müthiştir. Filmin ana karakteri Lili için yaptıkları mükemmel şarkı filmi anlatır bir çırpıda ve tekrar tekrar dinlemek istersiniz. Sonunda da dersiniz; bu müzik olmuş. Film için de geçerlidir tabiki hisleriniz.

 

Fransızcası \"Je vais bien, ne t\'en fais\" pas olan film, yönetmeni Philippe Lioret\'ye birçok saygın ödül töreninde en iyi yönetmenlik adaylığı getirmesinin yanında, Inglourious Basterds\'ı izleyen herkesin hayranı olduğu Melanie Laurent\'e de en iyi kadın oyuncu ve umut vaadeden oyuncu ödüllerini getirmiş oldukça başarılı bir aile dramı. Aile dramından kasıt maddi sorunlar, uyuşturucu, alkol, şiddet gibi sorunlar değil ancak bu öyle bir dram ki aileden nefret ederken bulabiliyorsunuz kendinizi. Tıpkı gençlerin birçoğunun ailesinin kendilerini anlamadığını düşündüğü gibi bir hale bürünüyorsunuz. Lili de tam bu durumda buluyor kendisini, gittiği İspanya\'dan döndüğünde.

 

Paris dışında bir banliyöde yaşayan Tellier ailesinin iki çocuğu vardır. Biri kız, Lili ve biri erkek, Loic olmak üzere. Kız; okumaya hevesli ve dünyayı gezip görmeye çalışan ama yine de ailesinden kopmaktan çekinen biridir. Erkek ise tam anlamıyla çılgın bir serseridir. Gitar çalar, arkadaşlarıyla partilere gider, şarkı besteler ve hatta dağ tırmanışı gibi ekstrem aktivitelere bile katılır. Melanie Lourent\'in canlandırdığı Lili, İspanya\'dan döndüğünde ikiz kardeşini evde bulamaz. Ailesi ise bu konuda konuşmayı reddeder. Tek söyledikleri ise Loic\'in kendilerine kızarak evi terkettiğidir. İkizler arasındaki bağın çok güçlü olması sebebiyle Loic\'i sürekli arayan ancak bir türlü ulaşamayan Lili, bir süre sonra ağır depresyona girer ve yemeden içmeden kesildiği gerekçesiyle hastaneye kaldırılır. Psikolojik vakalar koğuşunda Loic\'in öldüğünü düşünüp kendisini ölüme hazırlayan Lili, eline ulaşan bir mektup ile yeniden doğar ve hayata tekrar döner. Ancak hiçbir şey eskisi gibi değildir. Ailesini suçlayarak onlardan gittikçe uzaklaşan Lili, Loic\'in mektupları ile tekrardan gücünü toplar ve kendi başına hayata atılır. Olaylar bu dramatik süreçten sonra çok daha başka bir hal alır ve süprizlerle dolu bambaşka bir trajediye yol alır.

 

Film, çekimler olsun, karakterler olsun, oyuncular olsun baştan aşağı mükemmel. Fransız filmlerinin klasik soğukluğunun pek esamesi yok bu filmde. Onun yerine sıcak ama hafif rüzgarlı bir akdeniz sahilinde, şarabınızı yudumlarken kulağınıza çalınan güzel bir şarkıyı dinliyormuşsunuz hissi verir. Kimi yerinde umutsuzluğa kapılırsınız, kimi yerinde ise coşkuyla haykırırsınız ancak genellikle hüzün hakimdir melodide. Ve bilirsiniz, hayat her şeye rağmen sevdikleriniz ile birlikte devam etmektedir.

Tüm yorumlar (4)

Avatar
TheSavagery (Jön) | 25 Kasım 2010, 14:02

Bir insan düşünün.Onunla büyüdüğünüz,onunla yatıp onunla kalktığınız.Yediğinizin,içtiğinizin ayrı olmadığı birini düşünün.Kardeşinizi.Sizin için canını verebilecek kardeşinizi.O salıncakta sallanırken sizin ağladığınızı görünce sizin sallanmanızı isteyecek kardeşinizi.Canınızı düşünün.Onun bir anda sonsuzluğa,bilinmezliğe sürüklendiğini düşünün.Geriye boş cevapların kaldığı,gündüzün geceden farksız bir hayata dönüşür hayatınız değil mi.Birileri fedakarlık yapmaz ise öleceğiniz bir dünya..Ama iyi ki ailenin diğer fertleri yanımızda iyi ki varsınız...

Cevap Yaz
0
0
Nepal (Dublör) | 22 Kasım 2010, 21:43

İzlediğim sıkıcı ve izlemesem de olur dediğim çekimlerinde, oyuncularında, mekanlarda, hikayede ve anlatımda hiç bir ilgi çekici yön bulamadığım filmlerden bi tanesidir. nedense sizinde bu filmi gerçek anlamda beğendiğinizi düşünmüyorum. Övmüş olmak için övmüş gibisiniz. filmin konusunu okuyup güzel bişey olabilir demiş idim ama büyük bir yanılgıydı.

Cevap Yaz
0
0
hamzahamza (Dublör) | 23 Kasım 2010, 10:33

Yorumunuz için teşekkürler, ancak belirtmem gerekir ki filmi gerçek anlamda sevdim. Güzel bir aile trajedisi. Çaresizlikler, hüzünler, sırlar, sevgiler, nefretler her şey var filmde.

0
0
undys (Profesyonel) | 22 Kasım 2010, 21:23

Yazıyı eleştirmek için yazıyorum..
Inglourious Basterds dan önce çekilmişti bu film.Nerdeyse 3 seneden bahsediliyor.Eski filmlerinden bahsederek sanatçıyı tanımlamak daha mantıklı olur..
Paris dışında banliyö de yaşamak yerine Paris te banliyö de yaşamak demeniz gerekiyor..
Loic un çılgın serseri diye adlandırmak.Film de bahsedilmiyor bile sadece siz kendi görüşünüz katmışssınız.
Genel anlamda fransız filmlerinin genel anlamda soğuk olduğunu düşünmüyorum..Bana sıcak gelir filmleri..(Ne anlamda demek istediğinizi anladım fakat genelleme yapmak yanlış bence ülkelere göre filmlerde)
iyi niyetle eleştiri yapıyorum.. En azından bu filmi tanıtmanız bile çok iyi ve diğer yorumlarınıza da katılıyorum.
Bana da yağmurlu bir aksam üstü  yürümek hissini uyandırdı ...
 

Cevap Yaz
0
0
mediha94 (Artist) | 18 Şubat 2011, 17:25

Eleştirine ben de katıldım.

0
0
hamzahamza (Dublör) | 23 Kasım 2010, 10:26

Yorumunuz ve eleştiriniz için teşekkürler. Inglourious Basterds'ı kullanmamın sebebi oyuncunun kim olduğunu bilmeyenler için, oynadığı daha popüler bir filmle örneklendirmekti. Elbette daha eski filmlerini kullanmak daha mantıklı ancak çoğunluk o film ile tanımıştır. Paris dışı banliyö kullanımı hatalı dikkatiniz için tebrik ediyorum. Loic ile ilgili filmde hiçbir şey geçmemesine rağmen ortadan kaybolmadan önceki haliyle ilgili bir çok ipucu var. Çılgın serseri tamamen iyi niyetli bir kullanımdı. Deli dolu bir genç daha doğru olabilirdi evet.
Fransız filmlerini genelleme konusuna gelince, çoğu sinema severin sevmediği, sıkıcı ve soğuk bulduğu filmlerdir bu ülke filmleri. Yani genellemeyi izleyiciler üzerinden yapmıştım ülke sineması değil. Bu filmin daha renkli olduğunu belirtme sebebim de oydu zaten.
Yorumunuz ve eleştiriniz için tekrar teşekkür ediyorum. Devamını bekliyorum (:

0
0
zirvee (Profesyonel) | 22 Kasım 2010, 20:54

teşekkürler , sayende keşfettiğim bir şey oldu

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz