Javier Bardem'den Biutiful

21.12.2010 10:28
Javier Bardem'den Biutiful

KONUSU:

Barcelona’da geçen hikayede, Javier Bardem, Uxbal adında kanuna aykırı işleri yüzünden başı polisle derde giren bir adamı canlandırıyor. Biutiful, zorunlu olarak yaptığı yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu ama sadık ve duyarlı bir babanın hikayesi. Bu filmde, baba olmayı, sevgiyi, ruhsallığı, suçu, pişmanlığı ve ölümlülüğü, Barcelona\'nın tehlikeli yer altı dünyasında dengelemeye çalışan Uxbal\'ın hikayesini izleyeceksiniz. Parasını kazanmak için hiçbir kural tanımıyor, çocukları için yaptığı fedakarlıklarda ise hiçbir sınır tanımıyor. Aynen hayatın kendisi gibi bu hikaye de başladığı yerde bitiyor.

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.


JAVIER BARDEM /UXBAL

“Bu film bir şaheser…”

Uluslar arası alanda ün yapmış İspanyol aktör Javier Bardem bu güne kadar yer aldığı tüm çalışmalarda büyük ilgi topladı. “No Country For Old Men” filminde canlandırdığı sosyopat katil Anton Chigurh karakteri ile hafızalara kazındı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında başta Oscar Ödülleri olmakla beraber Altın Küre, BAFTA, Screen Actors Guild gibi bir çok prestijli ödülünde sahibi oldu.
Bardem, 2001 yılında Julian Schnabel’in yönetmenliğini yaptığı “Before Night Falls”
filmi ile de Oscar’a aday olmuştu. Alejandro Amenabar’ın İçimdeki Deniz, Woody Allen’in Barcelona Barcelona filmlerindeki performanslarıyla da eleştirmenlerden olumlu notlar almıştır.

Barcelona Barcelona filmlerindeki performanslarıyla da eleştirmenlerden olumlu notlar:

Javier Bardem 1969 yılında İspanya’nın Kanarya Adalarında dünyaya geldi. Başta annesi olmak üzere ailesinde bir çok tanınmış oyuncu bulunmaktadır.

Kısa Filmografisi

BIUTIFUL (2010)

EAT PRAY LOVE (2010)

VICKY CRISTINA BARCELONA (2008)

LOVE IN TIME OF CHOLERA (2007)

NO COUNTRY FOR OLD MEN (2007)

GOYA’S GHOST (2007)

COLLETRAL (2006)

MAR ADENTRO (2004)

LOS LUNES AL SOL (2002)

BEFORE NIGTH FALLS (2000)

ALEJANDRO GONZÁLEZ IÑÁRRITU / YAZAN-YÖNETEN


“Biutiful, benim için bu hayattaki kısa ve mütevazı varlığımızın bir
yansıması.”

1936 Mexico City doğumlu Inarritu, yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı ilk
film “Amores Perros” (2000) En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülüne aday olurken, 60’ın üzerinde ödül alarak o yıl dünya çapında en çok ödül alan film oldu. Bu filmi, başrollerinde Sean Penn, Benicio del Toro ve Naomi Watts’ın yer aldığı
(2003) takip etti. Del Toro ve Penn Oscar’a aday olurken, Penn Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Başrollerinde Cate Blanchet ve Brad Pitt’in yer aldığı “Babel” (2006) Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülünü kazanırken, En İyi film dahil toplam 7 dalda Oscar’a aday oldu.