İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri Açıklandı

14.01.2011 10:01
İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri Açıklandı

Uluslararası İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl Türk Sineması’na imzasını atan dört büyük isme verilecek: Yönetmen Yusuf Kurçenli, görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ve Türk Sineması’nın unutulmaz ikilisi Metin Akpınar ile Zeki Alasya. Türk Sineması’nın bu dört büyük ismine ödülleri, 1 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilecek 30. Uluslararası İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

 

Haldun Taner, Ulvi Uraz gibi büyük tiyatro ustalarının yanında geliştirdiği oyunculuğuyla Metin Akpınar, Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosu Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı, kurulduğu 1967 yılından itibaren kapanana kadar tiyatronun idari müdürlüğünü üstlendi.  70’lerde hız verdiği sinema kariyerine, 40 yıl boyunca 50’yi aşkın filmle unutulmaz kompozisyonlar sığdırdı.

 

Tiyatro hayatına 1959 yılında amatör olarak başlayan ve hızla profesyonelliğe adım atan, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer alan Zeki Alasya, sinema kariyerine 1973 yılında başladı. 64 oyunculuk, 28 yönetmenlik ve 8 senaryo denemesiyle uzun yıllar çok verimli ve üretken bir çaba gösteren Alasya, komedinin yanı sıra dramlar veya siyasal çağrışımlı filmler de yönetti.

 

Sinema Onur Ödülü’nün sahibi olacak bir diğer isim, yönetmen Yusuf Kurçenli. 1977 yılında Özgürlüğün Bedeli adlı film ile başladığı sinema hayatında Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe (1983), Gramofon Avrat (1987), Çözülmeler (1994), Gönderilmemiş Mektuplar (2002) ve Yüreğine Sor (2010) gibi filmleriyle uzun soluklu bir kariyer çizen Yusuf Kurçenli’nin unutulmaz eserlerinden Karartma Geceleri (1990) de İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek.

 

Sinema Onur Ödülleri’nden dördüncüsü, Türk Sineması’nın en büyük kamera ustalarından Ertunç Şenkay’a takdim edilecek. 1975’de başladığı sinemada kısa zamanda kamera ustalarından biri olarak öne çıkan Ertunç Şenkay, kariyeri boyunca, popüler Arzu Film güldürülerinden, ilk filmlerini yapan yepyeni yönetmenlere kadar herkese verdiği destekle sinema dünyasında unutulmaz bir yer edindi. Şenkay, görüntü yönetmeni olarak, Halit Refiğ’den Zeki Ökten’e, Sinan Çetin’den Ali Özgentürk’e, Nesli Çölgeçen’den Zeki Alasya’ya, Zeki Demirkubuz’dan Ersin Pertan’a, Mustafa Altıoklar’dan Derviş Zaim’e çok farklı kişilikte birçok yönetmenle çalıştı.

 

Uluslararası İstanbul Film Festivali bu yıl 2-17 Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.