Sinemalar.com

SİYAD’dan üç sinema ustasına onur ödülü

SİYAD’dan üç sinema ustasına onur ödülü
20 Ocak 2011

SİYAD – Sinema Yazarları Derneği sinemamızın üç önemli ismine onur ödülü vermeyi kararlaştırdı. Ödüller sahiplerine 24 Şubat 2011 Perşembe günü Maslak Tim Show Center\'da yapılacak ve DIGITURK\'ün katkılarıyla Turkmax\'tan canlı yayınlanacak bir törenle verilecek.

 

Oyunculuk yaşamına 1959’da başlayan, birçok ulusal ve uluslararası festivalde ödül kazanan, “Bitmeyen Yol”, “Son Kuşlar”, “Hudutların Kanunu”, “Son Kuşlar”, “Sürü”, “Bereketli Topraklar Üzerinde”, “Duvar”, “Ağrı\'ya Dönüş” gibi Türk sinemasının unutulmaz filmlerinde rol alan usta oyuncu Tuncel Kurtiz, SİYAD Onur Ödülü’ne değer görülen sanatçıların ilki olacak.

 

Aralarında “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Ben Sana Mecburum”, “Fırat’ın Cinleri” gibi ödüllü yapımların da bulunduğu yaklaşık 160 film için yaptığı müzik çalışmalarıyla unutulmazlık kazanan, Moğollar adlı efsanevi müzik grubunun kurucularından Cahit Berkay da SİYAD’ın onur ödülüne değer görülen bir başka sanatçı.

 

“Çözülmeler” adlı filmiyle 1994 yılında SİYAD En İyi Film Ödülü’nü kazanan “ “Ölmez Ağacı”, “Gramafon Avrat”, “Karartma Geceleri”, “Yüreğine Sor” gibi sinemamızda iz bırakan filmlerin yaratıcısı, usta senarist ve  yönetmen Yusuf Kurçenli, SİYAD Onur Ödülü’nü alacak üçüncü isim olacak.

 

1960’lı yılların sonlarından bu yana Türk sinemasını ve bu alanda üreten, çalışan ve emek harcayan sanatçıları ve ürünlerini değerlendiren SİYAD – Sinema Yazarları Derneği, 24 Şubat 2011 Perşembe günü düzenlenecek ödül töreniyle, 2010\'da ülkemiz sinemalarında gösterime giren yerli filmleri değişik kategorilerde ödüllendirecek.

Tüm yorumlar (4)

Avatar
Cinemayorumlari (Efsane) | 3 Şubat 2011, 08:59

Bir ödül vermek kolaydır ve onun adına gidip bir obje yapmakta kolaydır vede emek harcayanlara vermek daha kolaydır tuncel kurtiz olsun ve diğer sinema sever arkadaşları olsun hayatlarını bu yolda emek uğruna harcayan insanların bu ödüllere layık görülmesi bence önemli bir olay her ne kadar uluslararası tanınmasa ödüllerimiz oscar kadar olmasa da bizim onları tanımamız bizim ruhumuza tercüman olmları bence en büyük ödül budur

Cevap Yaz
0
0
feyyazilgaz (Artist) | 31 Ocak 2011, 15:34

en azından admalar ölmeden önce ödül vermeye karar vermişler

Cevap Yaz
0
0
VibrioCholerae (Dublör) | 20 Ocak 2011, 21:12

Biraz geç oldu ama sonunda olması iyi oldu. Hakeden ustalar. Ve diğer değerli ustalarımızında hakettiklerini almaları ümidiyle.

Cevap Yaz
0
0
meken (Artist) | 20 Ocak 2011, 19:23

hakeden ustalara hakettikleri saygı kıvılcımları...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz