Sinemalar.com

Prometheus

Prometheus
21 Ocak 2011

Twentieth Century Fox, orijinal bir bilim-kurgu olan PROMETHEUS’un  Ridley Scott yönetmenliğinde çekileceğini ve dünyada 9 Mart 2012’de vizyona gireceğini açıkladı. Senaryonun ilk aşaması Jon Spaihts (“The Darkest Hour”) tarafından Scott’ın fikrinden yola çıakrak yazıldı.. Damon Lindelof (“Lost”, “Star Trek”) ve Scott senaryonun gittikçe yeni yönlere doğru gelişen şu anki hali üzerinde beraber çalışmaya devam ediyorlar.

 

İzleyiciye filmin sürprizlerini tiyo vermemek adına özenle korunan hikaye detayları olmakla beraber Scott filmin anahatlarını ve oluşumunu şöyle dile getirdi; “Bu projenin başlangıç noktası  Alien  olsa da yaratım süreci yepyeni, geniş bir mitolojiye ve evrene dayanıyor ve original hikaye burada geçiyor. Filmin asıl hayranları Alien’ın DNA’sının izlerini bulacak olsalar da diyebiliriz ki filmin ana fikri oldukça özgün, geniş ve kışkırtıcı.  Aradığım o tek hikayeyi bulduğum için daha mutlu olamazdım, ve sonunda çok sevdiğim bu türe geri döndüğüm için.”

 

\"Ön tanıtım, devam filmi ve yeniden çekimlerle dolup taşan bir dünyada Ridley’in bu film için vizyonunun bu kadar original oluşundan feci şekilde etkilenmiştim. Cesur, duygu yüklü ve umuyoruz ki herkesin beklentisinden çok farklı. Çocukken onun filmlerine gittiğimde alttan birşey ayaklarımı yakalayacakmışçasına, korkudan ayaklarım yerden yükselirdi; bir gün bu korkudan sorumlu kişiyle işbirliği yapacağım en çılgın rüyalarımda bile aklıma gelmezdi. Onunla çalışmak rüyaların gerçekleşmesinden de öte birşey oldu.” diyor Lindelof.

 

Beş ana rol içerisinde Noomi Rapace imza atılan ve kesinleşen ilk yıldız oldu. Genç İsveçli aktrist bilimadamı Elizabeth Shaw rolüne Scott’ın “The Girl With a Dragon Tattoo” filminde Lisbeth Salander  rolünü izlemesi ve Time Magazine’nin 2010 Yılın Performansı seçilmesi üzerine seçildi. Rapace , tüm dünyada okunma rekorları kıran Stieg Larsson’ın Millennium üçlemesi kitaplarından (Ejderha Dövmeli Kız, Ateşle Oynayan Kız) uyarlanan filmlerin üçünde de başroldeydi.

Tüm yorumlar (7)

Avatar
olal3is (Dublör) | 24 Ocak 2011, 02:14

Ridley Scott ve uzmanlık alanı Bilimkurgu- Bu iki bileşenden oluşan bir filmi izlemek mi? İşte bu paha biçilmez...:) Merakla bekleyenlerdenim...

Cevap Yaz
0
0
LeonScottKennedy (Profesyonel) | 23 Ocak 2011, 00:31

Ridley Scoott işin içindeyse bu film her türlü izlenir.Birde oyuncu olarak ilk Noomi Rapace ile anlaşılması filme olan ilgimi daha da artırdı.Sabırsızlıkla vizyona girmesini bekliyorum.Başarılı bir proje olucağı şimdiden belli.

Cevap Yaz
0
0
asker2012 (Amatör) | 22 Ocak 2011, 16:25

bekleyip göreceğiz filmleri güzel oluyor ama bu filmin senaryosu güzel gibi iyi olmayan bir filmde yönetmenlik yapmayacağını umarım

Cevap Yaz
0
0
gokhanzade (Profesyonel) | 22 Ocak 2011, 14:58

mükemmel bir proje, üstelik sağlam ellerde, ortaya nefis bir film çıkacak...

Cevap Yaz
0
0
yil-gor (Artist) | 22 Ocak 2011, 09:53

Ridley Scott çağın ustalarından biridir. Stetven Spielberg ekibinde yetişti ve çekimlerde kullandığı teknik ve aksiyon sahnelerinde çok başarılı, öyle ki steve spielberg ekibiyle de çalışmaya devam ediyor. Daha sonra kendi film produksiyon şirketini açtı ve gayet başarılı gidiyor. Oscar da aldı ve aldırdı. Oğlu Tony Scott da çok başarılı ve babasının izinde ve tekniğinde gayet güzel gidiyor. Tony Scott da çok başarılı filmlere imza attı. Ama çekimde birkaç teknikte babasından ayrılıyor, onun tarzı daha farklı, film karelerinin geçişleriyle fazla oynuyor ama şyş uyduruyor.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz