Sinemalar.com

Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Filmmor Kadın Filmleri Festivali
4 Şubat 2011

12–20 Mart’ta İstanbul’da, 26–27 Mart’ta Van’da, 2–3 Nisan’da Antalya’da, 9–10 Nisan’da Trabzon’da,yirmi beş ülkeden filmler ve konuklar,tema bölümleri, toplu gösterimler,panel, konferans ve atölyelerle,Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!

 

Festivalde Neler Var:

 

— Yanıtı festivalin de teması olan bir sorumuz var:

 

Ne alınır, ne verilir, ne çalınır, ne kazanılır ama bunların hepsi mümkün sanılır.Dikilemez, biçilemez ama kimi metreyle ölçüp teraziyle tartmaya kalkar. Yasalarda ille de vardır ama fiiliyatta evrile çevrile yok edilir. İdraki ve inşası fizik-biyoloji, fıtrat-yaradılıştan öteye geçmeyi gerektirir.

 

— Kadınların Sineması, Kadınlardan Ortadoğu, Kendine Ait Bir Cüzdan, Annelik Meselesi, Cins-iyet-ler bölümlerinde, 25 ülkeden, 88 kadın yönetmenden altmışı aşkın film var.

 

—Söyleşi ve Atölyeler:  Sinemada cinselliğe dair O İş Anlattığınız Gibi Değil, sinemada sansüre dair Yasaklar ve Yalanlar, Film Okuma, Queer? gibi atölyeler, temamızın teferruatlarını konuşacağımız bir söyleşi, Kamerun ve Filistin Kadın Filmleri Festivali ile buluşmalar ve elbette yine filmlerin yönetmenleriyle buluşacağımız söyleşiler var.

 

— Diğer –Ortak Etkinlikler: Galatasaray Üniversitesi-Medya ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi ortaklığıyla Konferans; Kadınlar ve Sinema: Ortadoğu, İstanbul Modern-Sinema ortaklığıyla Mor Nokta, Altın Bamya Akademisi ile 3. Altın Bamya Ödülleri.

 

—Festival 12–20 Mart arası İstanbul’da, Cezayir, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern salonlarında olacak. Ardından yine yollarda… Van Kadın Derneği ortaklığıyla 26–27 Mart’ta Van’da, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği/Merkezi ortaklığıyla 2–3 Nisan’da Antalya’da, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği ortaklığıyla 9–10 Nisan’da Trabzon’da olacak.

 

—Haydi Festivale… Filmler, atölyeler, söyleşilerle dört ilde festival sizlerle.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
sametdonmez (Profesyonel) | 7 Şubat 2011, 22:57

Haydi Festivale… Filmler, atölyeler, söyleşilerle dört ilde festival sizlerle.

Cevap Yaz
0
0
actionboy35 (Jön) | 5 Şubat 2011, 19:18

Şu sağdaki koltuk first class sanırım. .tü büyükler için olanlardan :)

Cevap Yaz
0
0
filmkolik-kiz (Profesyonel) | 4 Şubat 2011, 20:03

Mor Renk dikkati çektiği için girdim aslında meraktan değil :D okuyunca anladım festivalmiş

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz