Sinemalar.com

Sanctum: Klişeleri Mağaraya Gömmek

15 Şubat 2011

James Cameron, Hollywood’un en çok aranan yapımcısı, yönetmenidir kuşkusuz. Sahip olduğu ismin marka değeri o sözü edilen futbol ligimizin değerinden fazla. Bunda yaptığı işlerin gişe hasılatının etkisi elbette çok büyük. Ve her projeyi onun adı ile duyurmak genel sinema izleyicisinde kesinlikle izlenmesi gereken film intibası uyandırıyor. Bunun gerçekleştiği bir diğer proje de Sanctum. James Cameron’ın yapımcısı olduğu film bu isim ile pazarlanınca ortaya müthiş bir pazarlama stratejisi çıkıyor ve gişede oldukça ses getiriyor. Lakin filmin tek güzel yanı müthiş sualtı görüntüleri olunca “Pazarlama yapılmış ama senaryo unutulmuş” şeklinde bir görüş oluyor filmden sonra.

 

Avusturalyalı sualtı kaşifi ve yönetmeni olan Andrew Wight’ın yazdığı hikayeden yola çıkılarak ve gerçek olaylardan esinlenerek (Filmin hemen başında inspired deniyor based on a true story yerine) yazılan senaryo o kadar kötü işlenmiş ki bu filmi boşverin; müthiş manzaralar, sualtı çekimleri istiyorsanız gidin müthiş ve çarpıcı bir belgesel olan The Cove’u izleyin veya usta yönetmen Werner Herzog’un Encounters at the End of The World belgeselini izleyin. Kabul etmek gerekir ki Sanctum 3 boyutlu yapısı ile müthiş bir görsel şölen. Ancak sadece bu kadar. Film tarihinin tüm klişelerini içinde barındıran film diyalogları ile de sürekli filmden kopmanıza sebep oluyor. Maceracı baba ve ondan uzakta durmak isteyen oğlu, zengin ve maceracı bir işadamı, onun çılgın kız arkadaşı, kendini ekip adına feda etmeye gönüllü yan karakterler, sürekli devam eden ve hiç bitmeyen aksilikler filmin iyice basitleşmesini sağlamış. Gerilim unsurunun 3 boyutlu sinemada en klişe kullanımı olan üstümüze üstümüze gelen tehlikeler ile bezeli bir film Sanctum. Filmin sonunu da hemen ilk sahnede vermesi sebebiyle hangi karakterlerin ne zaman öleceği üzerine bir tahmine başlamak da bir “Final Destination” serisinin yeni filmi gibi durmasına sebep olmuş filmin. Özellikle sorunlu gencimizin kötü oyunculuğu ve filmin apaçık sevilme olasılığını arttırmak için kullanılan Avusturalya aksanı ne görsel bırakıyor filmde ne de heyecan.

 

3 boyutlu filmlerin popüler ama kötü filmler olduğu kanısının değişmesi için belki de Dark Knight Rises’ı beklemek gerekiyor artık. Zira Sanctum da bu yaraya merhem olmuyor. Görsel şölen için izlenebilir ama başka da hiçbir şey beklenmemeli bu filmden. Yoksa karakterler ve onların klişeleri ile birlikte siz de klostrofobinizi ortaya çıkarabilecek dar mağaralarda boğulabilirsiniz.

Tüm yorumlar (13)

Avatar
mehmetpolat1992 (Profesyonel) | 21 Haziran 2011, 13:26

görsellik olarak iyi olduğunu söyleyebilirim ama senaryo olarak vasadı geçemediğini düşünüyorum bu türden yapılan filmlerden bi farkı yok..

Cevap Yaz
0
0
mosten (Amatör) | 5 Haziran 2011, 03:08

Film senaryo yönünden ve oyunculuk yönünden zayıf olduğu ,görselliğin iyi olduğu doğru bir yaklaşım.Klasik tüm macera filmleri gibi her şeyin gülllük gülstanlık başlayıp,bir grubun teker teker elenmesi ve bir şekilde finale iyi olanın kaldığı tarzlardan,gerilim anlamında benzerlerinden geride kaldığı da söylenebilir ama bununla birlikte benzerlerine oranla  James Cameron 'nın görüntü yönetmenliği sınıfında i başarısı filmi benzerlerinden öne taşıyor,her şeye rağmen izlenilmesi gereken bir film ama çok büyük beklenti içerisinde değil.

Cevap Yaz
0
0
olal3is (Dublör) | 19 Nisan 2011, 04:59

Sanctum koca bir James Cameron aldatmacasından başka birşey değil.Filmin internet sitesine girmenizi tavsiye ediyorum,orası bile filmden daha çok cezbediyor insanı...

Cevap Yaz
0
0
deepandpeak (Amatör) | 19 Mart 2011, 03:09

Sanctum son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biri. 10 üzerinden en az 9'u hak ettiğini düşünüyorum bu filmin. Filmden o kadar hoşlandım ki 2 gün arayla 2 kere izledim. Ben bu filmde;
1. Grup liderliğinin ya da liderliğin ne kadar önemli olduğunu, ki filmde babanın vermiş olduğu kararlarla diğer grup üyelerini peşinden nasıl sürüklediğini,
2. Hayati kararlar verilirken duygulardan uzaklaşmak gerektiği tamamen mantığa göre hareket etmek gerektiğini,
3. Azmin zaferini gördüm.
Film görsel olarak ta çok iyi.
Sıkılmadan izleyeceksiniz...
 
 

Cevap Yaz
0
0
xMuGeN (Amatör) | 21 Şubat 2011, 09:52

bu kadar acımasız eleştiriyi hakedecek bir film değil sanctum. Son zamanlarda izlediğim çoğu filmden başarılı sürükleyici keyif aldığım bir filmdi. Klişe eleştirisini yaparken aslında gözden kaçan bir unsur var. işlenen konuyu anlatmak için elinizde pek fazla seçenek yok. sonuçta bir mağara filmi çekiyorsunuz. Klişe eleştrisini yapan arkadaşlar mağara konusu için nasıl bir kurgu bekliyorlardı merak ettim doğrusu. Filmleri eleştirirken objektif olunmalı bence ve sürekli en üst beklentiler içinde film izlemeye devam edersek sinema severler olarak hayal kırıklığına uğrayacağımızıda bilmemiz gerekiyor. sinema sektöründe çıta çok yükseldi, her filimden bu çıtanın üstüne çıkmasını bekler ve geçemeyenleri yerin dibine sokarsak sek sinemaya kötülük yapmış oluruz.
 
Saygılar

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz