Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

83. Oscar Ödül Töreni'nde Zoraki Kral 4 Ödül Kazandı.

83. Oscar Ödül Töreni'nde Zoraki Kral 4 Ödül Kazandı.
28 Şubat 2011

Geceden Notlar
Her zaman olduğu gibi kırmızı halı geçişi ile başlayan gecede Hollywood yıldızlarının şıklık yarışı vardı. Özellikle Winter\'s Bone filmi ile dikkatleri üzerine toplayan genç oyuncu Jennifer Lawrence, güzelliği ile geceye damgasını vurdu. Anne Hathaway ve James Franco\'nun sunuculuk görevini üstlendiği ödül töreni ise kırmızı halıdan sonra başladı. Birbirinden komik parodiler ile izleyenleri güldüren ikili başarılı açılışın ardından ödülleri dağıtmak üzere ünlü isimleri sahneye birer birer davet ettiler.

 

Zoraki Kral En İyi Film Ödülünü Aldı
Tom Hooper\'ın yönettiği Zoraki Kral, 12 daldaki adaylıktan tam 4 ödülü akademi üyelerinden almayı başardı. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ve en iyi orijinal senaryo dallarında ödülleri toplayan Zoraki Kral bu sayede yılın en başarılı filmi olarak seçildi.

 

Inception aday olduğu teknik dalların hepsinde ödülleri kazanmayı başarırken David Fincher\'ın The Social Network\'ü de geceyi en iyi uyarlama senaryo ve en iyi müzik ödülleri ile kapattı. Coen Kardeşlerin western tarzındaki filmi True Grit en fazla ödüle aday gösterilen filmlerden iken geceyi ödülsüz kapattı. Darren Aronofsky\'nin Black Swan filmi ise başarılı oyuncu Natalie Portman\'a ilk defa en iyi kadın oyuncu ödülünü getirdi.

 

83. Oscar Ödülleri\'nde kazananların tam listesi ise şöyle:

 

En İyi Film Ödülü
Kazanan

The King\'s Speech (2010): Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
Diğer Adaylar:
127 Hours (2010): Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
Black Swan (2010): Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
The Fighter (2010): David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
Inception (2010): Christopher Nolan, Emma Thomas
The Kids Are All Right (2010): Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The Social Network (2010): Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Toy Story 3 (2010): Darla K. Anderson
True Grit (2010): Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Winter\'s Bone (2010): Anne Rosellini, Alix Madigan

 

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
Kazanan

Colin Firth - The King\'s Speech (2010)
Diğer Adaylar:
Javier Bardem - Biutiful (2010)
Jeff Bridges - True Grit (2010)
Jesse Eisenberg - The Social Network (2010)
James Franco - 127 Hours (2010)

 

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
Kazanan

Natalie Portman - Black Swan (2010)
Diğer Adaylar:
Annette Bening - The Kids Are All Right (2010)
Nicole Kidman - Rabbit Hole (2010)
Jennifer Lawrence - Winter\'s Bone (2010)
Michelle Williams - Blue Valentine (2010)

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü
Kazanan

Christian Bale - The Fighter (2010)
Diğer Adaylar:
John Hawkes - Winter\'s Bone (2010)
Jeremy Renner - The Town (2010)
Mark Ruffalo - The Kids Are All Right (2010)
Geoffrey Rush - The King\'s Speech (2010)

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü
Kazanan

Melissa Leo - The Fighter (2010)
Diğer Adaylar:
Amy Adams - The Fighter (2010)
Helena Bonham Carter - The King\'s Speech (2010)
Hailee Steinfeld - True Grit (2010)
Jacki Weaver - Animal Kingdom (2010)

 

En İyi Yönetmen Ödülü
Kazanan

Tom Hooper - The King\'s Speech (2010)
Diğer Adaylar:
Darren Aronofsky - Black Swan (2010)
Ethan Coen, Joel Coen - True Grit (2010)
David Fincher - The Social Network (2010)
David O. Russell - The Fighter (2010)

 

En İyi Özgün Senaryo Ödülü
Kazanan

The King\'s Speech (2010): David Seidler
Diğer Adaylar:
Another Year (2010): Mike Leigh
The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington
Inception (2010): Christopher Nolan
The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

 

En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü
Kazanan

The Social Network (2010): Aaron Sorkin
Diğer Adaylar:
127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy
Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen
Winter\'s Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini

 

En İyi Animasyon Film Ödülü
Kazanan

Toy Story 3 (2010): Lee Unkrich
Diğer Adaylar:
How to Train Your Dragon (2010): Dean DeBlois, Chris Sanders
L\'illusionniste (2010): Sylvain Chomet

 

En İyi Yabancı Film Ödülü
Kazanan

Hævnen (2010): Susanne Bier(Denmark)
Diğer Adaylar:
Biutiful (2010): Alejandro González Iñárritu(Mexico)
Kynodontas (2009): Giorgos Lanthimos(Greece)
Incendies (2010): Denis Villeneuve(Canada)
Hors-la-loi (2010): Rachid Bouchareb(Algeria)

 

En İyi Görüntü Yönetimi Ödülü
Kazanan

Inception (2010): Wally Pfister
Diğer Adaylar:
Black Swan (2010): Matthew Libatique
The King\'s Speech (2010): Danny Cohen
The Social Network (2010): Jeff Cronenweth
True Grit (2010): Roger Deakins

 

En İyi Kurgu Ödülü
Kazanan

The Social Network (2010): Kirk Baxter, Angus Wall
Diğer Adaylar:
127 Hours (2010): Jon Harris
Black Swan (2010): Andrew Weisblum
The Fighter (2010): Pamela Martin
The King\'s Speech (2010): Tariq Anwar

 

En İyi Sanat Yönetimi Ödülü
Kazanan

Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O\'Hara
Diğer Adaylar:
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010): Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception (2010): Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
The King\'s Speech (2010): Eve Stewart, Judy Farr
True Grit (2010): Jess Gonchor, Nancy Haigh

 

En İyi Kostüm Tasarımı Ödülü
Kazanan

Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood
Diğer Adaylar:
Io sono l\'amore (2009): Antonella Cannarozzi
The King\'s Speech (2010): Jenny Beavan
The Tempest (2010/II): Sandy Powell
True Grit (2010): Mary Zophres

 

En İyi Makyaj Ödülü
Kazanan

The Wolfman (2010): Rick Baker, Dave Elsey
Diğer Adaylar:
Barney\'s Version (2010): Adrien Morot
The Way Back (2010): Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng

 

En İyi Özgün Müzik Ödülü
Kazanan

The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross
Diğer Adaylar:
127 Hours (2010): A.R. Rahman
How to Train Your Dragon (2010): John Powell
Inception (2010): Hans Zimmer
The King\'s Speech (2010): Alexandre Desplat

 

En İyi Özgün Şarkı Ödülü
Kazanan

Toy Story 3 (2010): Randy Newman(\"We Belong Together\")
Diğer Adaylar:
127 Hours (2010): A.R. Rahman, , Dido(\"If I Rise\")
Country Strong (2010): Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges(\"Coming Home\")
Tangled (2010/I): Alan Menken, Glenn Slater(\"I See the Light\")

 

En İyi Ses Miksajı Ödülü
Kazanan

Inception (2010): Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick
Diğer Adaylar:
The King\'s Speech (2010): Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
Salt (2010): Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
The Social Network (2010): Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
True Grit (2010): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

 

En İyi Ses Düzenlemesi Ödülü
Kazanan

Inception (2010): Richard King
Diğer Adaylar:
Toy Story 3 (2010): Tom Myers, Michael Silvers
TRON: Legacy (2010): Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
True Grit (2010): Skip Lievsay, Craig Berkey
Unstoppable (2010): Mark P. Stoeckinger

 

En İyi Görsel Efekt Ödülü
Kazanan

Inception (2010): Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin
Diğer Adaylar:
Alice in Wonderland (2010): Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010): Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
Hereafter (2010): Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell
Iron Man 2 (2010): Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

 

En İyi Belgesel Film Ödülü
Kazanan

Inside Job (2010): Charles Ferguson, Audrey Marrs
Diğer Adaylar:
Exit Through the Gift Shop (2010): Banksy, Jaimie D\'Cruz
GasLand (2010): Josh Fox, Trish Adlesic
Restrepo (2010): Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land (2010): Lucy Walker, Angus Aynsley

 

En İyi Kısa Belgesel Film Ödülü
Kazanan

Strangers No More (2010): Karen Goodman, Kirk Simon
Diğer Adaylar:
Killing in the Name (2010): Jed Rothstein
Poster Girl (2010): Sara Nesson, Mitchell Block
Sun Come Up (2010): Jennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of Qiugang (2010): Ruby Yang, Thomas Lennon

 

En İyi Kısa Animasyon Film Ödülü
Kazanan

The Lost Thing (2010): Shaun Tan, Andrew Ruhemann
Diğer Adaylar:
Day & Night (2010): Teddy Newton
The Gruffalo (2009) (TV): Jakob Schuh, Max Lang
Let\'s Pollute (2011): Geefwee Boedoe
Madagascar, carnet de voyage (2010): Bastien Dubois

 

En İyi Kısa Film Ödülü
Kazanan

God of Love (2010): Luke Matheny
Diğer Adaylar:
The Confession (2010/IV): Tanel Toom
The Crush (2010): Michael Creagh
Na Wewe (2010): Ivan Goldschmidt
Wish 143 (2009): Ian Barnes, Samantha Waite

Tüm yorumlar (131)

Avatar
crituques (Efsane) | 18 Mart 2011, 20:21

Bence tüm Oscar'lar yerini buldu, sadece yılların sanatçısı Annette Bening'e üzüldüm, 4. kez Oscar'a aday gösterilip yine eli boş dönmek oldukça zor olsa gerek.

Cevap Yaz
0
0
mukdif (Amatör) | 9 Mart 2011, 07:20

en iyi özgün senaryo "inception" ın hakkıydı daha nolan ne yapsın

Cevap Yaz
0
0
Ezkared (Dublör) | 8 Mart 2011, 22:06

Her sene forumlarda,sözlüklerde,sitelerde aynı muhabbet.Yahu İnception'a Oscar vermezler niye her sene bu muhabbet.Akademinin kriterlerini anlamadıysanız hala sizi tebrik ederim.Vermiyorlar kardeşim böyle filmlere Oscar falan.Avatar'a vermediler,The Dark Knight'ı aday bile etmediler,Matrix'e vermediler.İnception'a da vermezler.Akademininde kendine göre kriterleri var.Sen Siyad niye buna vermedi veya X festivali niye şuna ödül vermedi diyor musun?Her jürinin akademinin kendine göre kuralları,kriterleri var.Onun için bazı olayları aşalım artık.
 
Kendimce bu sene iyi yerlere ödüller gitmiştir.The King's Speech favoriler arasındaki en başarılı filmdi.Oyuncu ödülleri hakettikleri yerlerdeydi.Yalnız yönetmen ödülünü Arronofsky yada Fincher alabilirdi.Ama bu adamlar daha iyisini yapar ama Hooper'ın en iyisi bu dedikleri için sanırım Hooper aldı yönetmen  ödülünü
 
Oscarın en ilginç yanı en iyi oyuncu dalında aday olan james franco'nun töreni sunan kişi olmasıydı.Tamam oscarı almayacağı belliydide bu kadarda olmaz cidden komik bir durum olmuş.
 
 

Cevap Yaz
0
0
dussokagisakini (Dublör) | 6 Mart 2011, 19:33

Zoraki Kral'ı henüz izleyemedim ama bu kadar iyi ödülleri kaptığına göre iyi bir filmdir... Natalie sonuna kadar haketti ödülü, bir de hamile... Hem kendisine hem de çocuğuna güzel bir hediye...

Cevap Yaz
0
0
FACU (Star) | 5 Mart 2011, 16:40

En İyi Animasyon Film Ödülü Kazanan Toy Story 3 : Lee Unkrich Diğer Adaylar: How to Train Your Dragon Dean DeBlois, Chris Sanders L'illusionniste Sylvain Chomet
 
Tartışmasız elbette Toy story3 (oyuncak hikayesi)
 
En İyi Görüntü Yönetimi Ödülü Kazanan Inception : Wally Pfister
Elbette bir dalda kazanması lazımdı ve hak etti.
 
En İyi Kurgu Ödülü Kazanan The Social Network : Kirk Baxter, Angus Wall
Kurguyu alacağı kesin gözüyle bakılıyordu, yönetmenin denediği yeni bir teknik yüzünden.
 
En İyi Sanat Yönetimi Ödülü Kazanan Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O'Hara
 
İşte bu gerçekten yanıltıcı oldu İnception alabilirdi lakin olmadı.
 
En İyi Kostüm Tasarımı Ödülü Kazanan Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood
Kesinlikle favorim hak eden aldı.
 
En İyi Makyaj Ödülü Kazanan The Wolfman (2010): Rick Baker, Dave Elsey
Ne kadar emek varsa bir o kadarda zor ise.
 
En İyi Özgün Müzik Ödülü Kazanan The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross
Dikkatimi çekmişti ,Müziği gerçekten hoştu.

En İyi Özgün Şarkı Ödülü Kazanan Toy Story 3 (2010): Randy Newman("We Belong Together")
En iyi müzikle en iyi şarkıyı ayrıt etmek için harika bir yol. Toy story her şeyiyle mükemmel.

En İyi Ses Miksajı Ödülü Kazanan Inception Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick
Hak ettiğini görüyorum.
(4. bölüm)
 

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz