Sinemalar.com

Bal Amerika’da Övgü Topladı

Bal Amerika’da Övgü Topladı
29 Mart 2011

Semih Kaplanoğlu’nun Altın Ayı ödüllü filmi Bal, ABD’de vizyona girdi. 25 Mart günü New York Village East Theater’da açılışı yapılan film, ABD’nin saygın film eleştirmenlerinden tam not aldı.

 

New York Times Gazetesi yazarı Andy Webster «Bir oğulun doğanın rehberliğindeki arayışı» başlıklı yazısında filmden övgüyle sözetti ;

 

«… Filmin zorlama olmayan organik, sessiz bir ritmi ve sihir gibi tesirli kareleri var. Seyircinin kendisi gibi Kaplanoğlu da doğanın dile gelmesinden ve lirik, gizemli bir sihir yaratmasından memnun.»

 

New York Post Gazetesi’nden V. A. Musetto ise Kaplanoğlu’nun yönetmenliğini överek, bu ince ve zekice yapılmış filmin maceracı ruhlara hitap edeceğini söyledi.

 

New York Film Eleştirmenleri Birliği üyesi Harvey Karten da Arizona Reporter’daki köşesinde filmin başrol oyuncusu Bora Altaş’ın oyunculuğuna dikkat çekti.

 

A. V. Club yazarı Sam Adams, yazısında filmin «Hayatın sade ve saflığı bozulmamış zevkleri kadar eşsiz» olduğunu ifade etti.

 

Filmin ABD prömiyeri 10 Ocak tarihinde Palm Springs Film Festivali’nde yapılmıştı.

Tüm yorumlar (12)

Avatar
klcharun (Dublör) | 31 Mart 2011, 13:13

semih kaplanoğluyla bal filminin gösteriminden sonra sohbet etme imkanını yakalamış olmaktan memnuniyet duyarak bu başarıyı yakalaması konusunda seviniyorum. yusuf üçlemesinde aslında kendisinden birçok şeyin filmlerinde olduğunu ifade etmişti sanki bana biraz psikanalizin etkisiyle filmler sanki uykudan uyanacakmışız hissi veren tarzda diye yorumlamıştım. şunu söylemeliyim üçlemen ikinci filmi olan sütü daha başarılı bulmuştum ama çok ön planda olmadan ortanca çocuk durumuna düştü diye tahmin ediyorum :) bu başarısından dolayı tekrar tebrik ediyorumm

Cevap Yaz
0
0
JamRose (Figuran) | 30 Mart 2011, 19:02

Filmi izleyip boşuna zaman kaybetmeyin derim.Görsellik süper ama konuşmalar vs. hiç yörenin şivesini resmen öldürmüşler.Bir öğretmeni canavar gibi göstermişler.Baba kovanlara gittikden sonra sanki birisi ölmüş gibi bir hava var filmde çocuk hiç konuşmuyor. İstanbul Türkçesi ile konuşulan bir köyü(yayla)yı da ilk kez görüyorum.İzlememenizi tavsiye ederim film sürekli karamsar sıkıcı bitsede kapatsak dedirtiyor.Abd de fln tutulmasının tek nedenide görsel acıdan vs çok zengin olması.Abd liler bilmedikleri için böyle şeyleri etkileyici geliyor onlara.Filmin en iyi tarafı çekimlerdeki değişiklikti benim çok hoşuma gitti bilmem sizinde öylemi ama filme bir otantiklik havası katmış

Cevap Yaz
0
0
delill (Figuran) | 30 Mart 2011, 17:12

süper bi üçleme. bal ilki , filmin başında babanın ağaçtan düşüşü  çok zekice çekilmiş. izlenmesi gerkn bi üçleme

Cevap Yaz
0
0
Marionettee (Dublör) | 30 Mart 2011, 12:22

bu 3lemeyi çok merak ediyorum. hala izlemediğim için utanıyorum kendimden. umarım en kısa zamanda izleyebilirim..

Cevap Yaz
0
0
Melomania (Profesyonel) | 30 Mart 2011, 00:16

Vizyon bir yana eleştirmenlerin tepkileri muhteşem. Çok sevindim. Umarım izlenme sayısı on binleri geçer.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz