Sinemalar.com

Amerika'ya Yeni Bir Türk Çıkartması

Amerika'ya Yeni Bir Türk Çıkartması
5 Nisan 2011

Büyük stüdyolardan film kabûl etmeyi reddettiği için Kuzey Amerika’nın, tamamen bağımsız yapımlara adanmış uluslarası tek film festivali bu yıl \"Çıngıraklı Top\" filmini Amerika galası için kolları sıvadı. Çıngıraklı Top filmini izleyen büyük jüri 3.500 film arasından seçim yaparak az sayıda finalistin yer aldığı yarışmalı bölüme seçildi. Ödül töreninin yapılacağı 18 Nisan 2011 tarihinden 2 gün önce 16 Nisan\'da yapılacak Amerika galasına filmin yazar ve yönetmeni M. Egemen Ertürk\'ü özel davetli olarak çağırdı. Ödül töreninden 2 gün önce bütün masrafların festival ve destekçiler tarafından karşılanması ülkemize Amerika\'dan yeni bir ödül mü geliyor sorusunu akıllara getiriyor.

 

44 yıllık geçmişi olan bu festivalden ilk ödüllerini alan Steven Spielberg, George Lucas, Ridley Scott, Ang Lee, Oliver Stone, David Lynch, Brain De Palma ve Coen kardeşlerin kariyerlerinin başlangıcı olması nedeniyle, en çok destekledikleri bağımsız film festivali olarak dünya çapında saygınlığa sahiptir. Vizyonda hak ettiği seyirci desteği ve ilgisini talihsizlikler yüzünden görememiş ve sessiz sedasız kenara çekilmiş \"Çıngıraklı Top\" filmine ilişkin festivalin kurucusu olan ünlü yapımcı ve yönetmen Hunter Todd\'dan “Türk sinemasından, Amerikan sinemasına örnek teşkil edebilecek orjinallikte konu ve işlenişe sahip çarpıcı bir film” açıklaması M. Egemen Ertürk\'ün yukarıda saydığımız yönetmenlerle gelecekte adının yan yana yazılması ve ülkemiz adına yurtdışında edinilecek önemli bir başarının daha gündemde olduğunun müjdesidir.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
AyhanHulusi (Jön) | 11 Nisan 2011, 16:13

Filmi izleme fırsatım olmadığından yorum yapmam mümkün değil. Ancak 'yalnız ve güzel ülkeme adanmış' her film favorimdir. Hele ki böylesi bağımsız bir film festivalinde boy gösteriyorsa.

Cevap Yaz
0
0
crituques (Efsane) | 7 Nisan 2011, 00:22

Umarım ve dilerim ki ödülle döneceğimiz bir festiavl olur, festival bildiğim kadarıyla bağımsız sinema alanında en eski ve prestijli etkinliklerden.

Cevap Yaz
0
0
LorduSs (Profesyonel) | 5 Nisan 2011, 17:16

Başarılarımızın Devamını Diler,Daha Büyük Projeler Bekliyoruz.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz