Sinemalar.com

2. Hong Kong Türk Filmleri Festivali

2. Hong Kong Türk Filmleri Festivali
8 Nisan 2011

İzmir Sinema Derneği, 13 - 17 Nisan 2011 tarihleri arasında Hong Kong’ta Türk Filmleri Festivali düzenliyor. Başbakanlık Tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleşecek festivale, 20 film programda yer alıyor.

 

İzmir Sinema Derneği Başkanı Kayhan Kırmızıgül, \"Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirmiştik. Önemli bir sinema izleyicisine sahip Hong Kong seyircisini bu yıl ikinci kez Türk sinemasıyla buluşturacağız” dedi.

 

Festivale Pekin Büyükelçiliği ve Hong Kong Başkonsolosluğu’nun da katkı koyduğunu ifade edildi.

 

Bürokratik işlemler bitti

 

Festivalin Kasım 2010’da başlattıkları hazırlıklarını son aşamaya getirdiklerini belirten İzmir Sinema Derneği ve Festival Başkanı Kayhan Kırmızıgül, tüm prosedürler ve bürokratik işlemleri Ocak 2011’da tamamladıklarını söyledi. Festivale Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun önemli maddi katkı koyduğunu belirten Kırmızıgül, “Hong Kong Türk Film Festivali; sinemamıza tanıtım yoluyla destek olmak, üretilen filmlerin dünya seyircisi ile buluşmasını sağlamak, Türk sinemasının uluslararası platformlarda daha çok ve daha etkin bir şekilde temsil edilmesine katkıda bulunma amacıyla düzenlenmiştir. Sinemamızı dünyaya tanıtmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

Ünlü oyuncular katılacak

 

Hong Kong Türk Filmleri Festivali, Hong Kong\'un en büyük alış veriş merkezi Elements’teki The Grand Cinemas salonlarında gerçekleştirilecek. Festivale filmlerin ünlü oyuncuları ve yönetmenlerinden de bazıları katılacak. Festivale Yönetmen Ümit Ünal, Mustafa Altıoklar, Emre Şahin, Murat Şeker\'in yanı sıra Oyuncular, Deniz Çakır, Güven Kıraç, Selda Alkor, Gökhan Mumcu, Ayten Soykök, Suzan Genç, Serdal Genç katılacak.

 

Programda hangi filmler var?

 

Hong Kong Türk Filmleri Festivali’nde programda yer alan filmler şunlar: Mahpeyker: Kösem Sultan, Mustafa, Bal, 40, Cosmos, Hayat Var, Beş Vakit, Kaç Para Kaç, Aşk Geliyorum Demez, Kavşak, İstanbul Hatırası, Beyza’nın Kadınları, Büyük Oyun, Hokkabaz, Ses ve 5 Kısa Film...

Tüm yorumlar (7)

Avatar
vizyondakifilmler (Dublör) | 15 Mart 2015, 22:58

güzel bir festival türk sineması yani sinemammız açısından uamrım türk s,nemasına katkıları olur

Cevap Yaz
0
0
byasin (Profesyonel) | 10 Nisan 2011, 05:27

İyi bir haber . Türk sinemasının kalkınması adına da gurur duyulması lazım.
Reha erdem'in de 3 tane filmi varmış  . Kaç para kaç,beş vakit ve cosmos..
Başarılar ...

Cevap Yaz
0
0
smallville92 (Figuran) | 10 Nisan 2011, 02:30

türk filmi izlenirmi bırak ya baska ülkelerinde zevkini bozucaz

Cevap Yaz
0
0
blackstocking (Figuran) | 11 Nisan 2011, 08:14

Bu yazdığın yoruma cevap vermenin bile, senin için büyük lüks olacağını düşünüyorum. Ama madem sinema meraklısısın, madem ki bu sitede bir üyeliğin var ve herkes gibi yorum ekleme hakkın var(!) Bence sahip olduğun DEĞERLERİ biraz yüceltmeye çalış ve ondan sonra icraata giriş sevgili kardeşim. Eleştirirken neyi nasıl eleştirdiğini bilmeyen, eleştirinin veya bir şeyi yermenin neden yapıldığını kavrayamayan insan SÜRÜSÜ arasında yer almayı kendine reva göreceğini zannetmiyorum(!)

0
0
Krwlng (Profesyonel) | 10 Nisan 2011, 02:11

Çok güzel bir düşünce, bence bunun Güney Kore'de de olması lazım. Kültürleri birbirine benzer iki ülkenin benzer filmleri gösterilmeli.

Cevap Yaz
0
0
ozge373 (Artist) | 9 Nisan 2011, 23:30

     Türk sinemasının kalkınması adına ve türk esintisini ender de olsa başka bir ülkede hissetirmek gerçekten gurur verici....

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz