Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali

19.04.2011 15:42
Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali

İstanbul yeni bir film festivaline merhaba diyor... Butan, Senegal, Burkina Faso, Bangladeş’in de aralarında bulunduğu ülkelerin kültürel değerleri sinemalarıyla gün ışığına çıkıyor.

 

Türkiye’nin evsahipliğinde, Dışişleri Bakanlığı’nın 9-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul’da düzenleyeceği 4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında yapılacak ve 11-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek festivalde Afrika, Asya ve Amerika’dan adını çok duymadığımız coğrafyaların sineması İstanbullu sinemaseverlerle buluşacak. Filmler Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Kadıköy Moda Sineması’nda ücretsiz olarak takip edilebilir.

 

Ruanda, Laos, Çad ve Myanmar gibi adını çok duymadığımız ülkelerin sinemasını İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak olan festivalde 35 film gösterilecek. Filmleri gösterilecek ülkelerin ortak özelliği kişi başı milli gelirlerinin 750 doların altında olması. Ekonomik azgelişmişlik kıstası gözetilerek sınıflandırılmış ve “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde sayılan bu ülkelerin 33’ü Afrika, 14’ü Asya, biri de Amerika kıtasında bulunuyor. Festival toplumsal hafıza, güncelin izinde, belgesel gözü, panorama, derin bakış olmak üzere beş ana bölümden oluşuyor. Festivalde ülkelerin tarihi perspektifi içinde kültürel dokularını işleyecek yapımların yanısıra güncel sorunlarını da dile getirecek filmler yer alacak.

 

Festival kapsamındaki ülkeler:

 

AFRİKA

Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Ekvator Ginesi, Eritre, Etyopya, Gambia, Gine, Gine-Bissau, Lesotho, Liberya, Malavi, Madagaskar, Mali, Moritanya, Mozambik, Nijer, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Sierre Leone, Somali, Sudan, Togo, Uganda, Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti, Zambia

 

ASYA

Afganistan, Bangaldeş, Yemen, Butan, Kamboçya, Kiribati, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, Myanmar, Nepal, Samoa, Solomon Adaları, Doğu Timor, Tuvalu, Vanuatu

 

AMERİKA

Haiti

 

Festival, 11-17 Mayıs tarihleri arasında Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Kadıköy Moda Sineması\'nda gerçekleştirilecek gösterimler ile ücretsiz olarak takip edilebilir.