14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

27.04.2011 10:55
14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali süprizlerle dolu bir açılış ile 5 Mayıs’ta başlıyor.

 

5 Mayıs saat 20.00’de Şinasi Sahnesi’nde geçekleşecek ve TRT tarafından canlı yayınlanacak gecenin sunuculuğunu son zamanlarda “Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizi ile gündeme gelen usta isimler yapacak: Orhan Alkaya (Balıkçı) ve Ayça Bingöl (Cemile).

 

Sahnede Uçan Süpürge için buluşuyorlar

 

“Bana Bir Picasso Gerek”in Bayan Fischer’ı,”Şölen”in Siân’ı Ayça Bingöl ile; Savaş ve Kadın,Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ve  Godot\'yu Beklerken oyunlarındaki etkileyici rejisi ile zihinlere kazınan Orhan Alkaya bu kez Şinasi Sahnesi’nde Uçan Süpürge için buluşacak.

 

Festival başrollerini Derya Alabora, Sibel Kekilli ve Settar Tanrıöğen’in paylaştığı “Ayrılık” filmiyle açılacak. Dizideki karakterleri ile bütünleşen Orhan Alkaya ve Ayça Bingöl gecenin sunuculuğunu yürütürken, sahneye Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin geleneksel ödüllerinden Onur Ödülü’nü almak üzere Derya Alabora; Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’ni almak üzere ise Deniz Türkali ve Handan Kara davet edilecek. Ödüller yine sürpriz isimler tarafından sahiplerine iletilecek.

 

Festival’in yabancı konukları da var

 

Yıllardır gerçekleştirdiği sürpriz açılış törenleri ile de farklı bir yerde duran Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, sinemada kadın emeğinin görünür olmasına katkıda bulunmak ve kadınların bu alandaki üretimlerini desteklemek için çıktığı yolculukta dünyadan da çok sayıda kadın yönetmeni Ankara’da misafir edecek. Tahmineh Milani, Vanja D’alcantara, Paula Palacios, Prakriti Maduro, Efua Dorkenoo, Kristen M. Fitzpatrick festival için Ankara’da olacak.

 

Festival mekanları bu yıl da Kızılırmak Sineması ve Goethe Institut. Festival bu yıl Hacettepe, Ankara ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yapacağı özel gösterimler, söyleşiler, paneller ve sürpriz etkinliklerle de bir ilki gerçekleştirecek.
14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 5-12 Mayıs arasında Ankara’da uçmaya hazır.