Sinemalar.com

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali
10 Mayıs 2011

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin ilki, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, Başakşehir Belediyesi sponsorluğunda, 23-30 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

 

Festival boyunca, adaletin sinema ve diğer sanatlarla ilişkisi sergilenecek ve panel, tartışma ve atölyeler aracılığıyla irdelenecektir. Farklı ülkelerin adalet sistemlerinin ve toplumsal yapılarının, suça ve karşılığında belirlenen cezalara bakışlarının, Türkiye’dekiyle karşılaştırılmasına olanak sağlayacak festivale yaklaşık kırk ülkeden, yüze yakın film katılacak. Toplumsal değişim ve adalet süreçlerinin ilişkisini çarpıcı bir şekilde işleyen filmlerin izleyiciyle buluşturulacağı festivalde ayrıca, atölye, panel, sergi ve  üniversiteler arası bir kısa film yarışmasına da yer verilecek.

 

 Bu yılki ana teması “Darbeler” olarak belirlenen Festival programının başlıca bölümleri arasında, seri katiller, soygun olayları, mafya hikâyelerini konu edinen “Suç Hikâyeleri”, işkence, savaş suçları, ölüm cezası ve ayırımcılık ve darbe dönemleri hak ihlallerini konu edinen, “Askıda Hukuk ve İnsan Hakları”,  cezaevleri ve mahkûmları konu edinen “İçeri”nin Öyküsü”,  kendi sistemlerini oluşturan topluluklarda gerçekleşen evlilik, namus, aile içi şiddet gibi konuları işleyen “Toplumun Adaleti”, kolluk kuvvetlerinin ve yargı mensuplarının sistem ve toplumla ilişkilerini inceleyen ve adaletin yetersiz kaldığı durumlara örnek teşkil eden filmlerin sunulduğu “Terazi Dengesini Kaybederse” gibi bölümler yer almakta. Festival filmlerinin gösterimleri ve etkinlikler, İstanbul Hukuk Fakültesi,  Bahçeşehir Kültür Merkezi ve Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek.

 

Tüm yorumlar (8)

Avatar
vizyondakifilmler (Dublör) | 15 Mart 2015, 22:51

bu nasıl bir festival olaki böyle adamlar festival e ism bulmakta zoralnıyorlar

Cevap Yaz
0
0
fatmagoz (Amatör) | 20 Eylül 2011, 20:15

hey süper!
hukukçular filmlerden çok şey öğrenir ve hukuklu güzel filmlerin her zaman söyleyecek çok şeyi vardır. belki çok az insan yargıç, savcı,avukat, icra memuru , gardiyan, cellat  olur gerçek hayatta.ama onların yaptığını içerde dışarda herkes herkese yapar her an, merasimsiz ve sessiz. ama yine de cüppenin içindeki bir adamın ya da kadının çabasını, kürsünün arkasında oturan birinin ikilemlerini, gardiyanın vicdanını seyretmek , güzel çekilmiş bir filmin içinde enfes olur. yaşasın bu festivale:)
bundan 7-8 yıl önce istanbul barosu' nda bir kaç genç avukat içlerinde güneş' e yolculuk' un, andrei rublev' in, üçüncü sayfa' nın filan olduğu filmler göstermişti tünel' deki staj eğitimi merkezinde.tatlı bir anı şimdi. bir de yine o senelerde bilgi üniversites' nde -ki o yıllarda harika filmler gösterilirdi bilgi ' nin hem dolapdere' deki hem de kuştepe' deki salonlarında, hem de neredeyse bedava! -  12 öfkeli adam' ı, gülibik' i filan göstermişlerdi. açılış konuşmalarında nürnberg mahkemesi ve bir cinayetin anatomisi gibi çok iyi filmlerden sözedilmişti. ne günler. umarım olabildiğnce çok insan olabildiğince çok ve olabildiğince harika filmler izler bu festivalde. yaşasın festival duygusu!

Cevap Yaz
0
0
gordeslideniro (Profesyonel) | 15 Eylül 2011, 03:11

Suç ve Ceza konulu filmler hep ilgimi çekmiştir. Güzel bir festival olacağı kanısını taşıyorum. Merakla bekliyorum.

Cevap Yaz
0
0
dussokagisakini (Dublör) | 14 Mayıs 2011, 13:37

Güzel bir festival olacağa benziyor. Eylül'ün sonundaymış, vaktim olursa gitmek istiyorum...

Cevap Yaz
0
0
crituques (Efsane) | 14 Mayıs 2011, 13:34

Sosyal içeriği yüksek bir festival, İ.Ü. Hukuk Fakültesini kutlamak gerekiyor böyle sanatsal bir etkinliğe imza attığı için. Umarım kalıcı olur, ikincisi, üçüncüsü .... de düzenlenir ve sürdürülebilirlik kazandırılır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz