Sinemalar.com

1. Uluslararası Dersim İnsan Hakları Fİlm Festiveli

1. Uluslararası Dersim İnsan Hakları Fİlm Festiveli
12 Mayıs 2011

Dersim, 20-29 Mayıs 2011 tarihleri arasında Tunceli Belediyesi’nin ev sahipliğinde uluslararası bir festivale hazırlanıyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali zengin gösterim programı ve değerli katılımcıları ile Türkiye’de “İnsan Hakları” temalı ilk uluslararası festival olma özelliği taşımaktadır.

 

Geçmişten bugüne, yoğun ve süreklileşen baskı ortamı ile hak ihlali merkezi olarak öne çıkan Dersim, kendi meselesi ve gerçeğinden yola çıkarak dünyadaki hak ihlallerine sinema aracılığı ile izlemeye alıyor. Birinci yılda; Türkiye, Asya, Avrupa, Ortadoğu sinemasından filmler, yapımcılar, oyuncular ve yönetmenlerin de yer aldığı ortak bir hayali gerçekleştiriyor.

 

Sineması olmayan bir şehirde 3 salonla gösterimler düzenleyerek, “Sinema her zaman şenliktir ve dört dağ içinde izlenir” diyerek, uzun yıllar sürecek bir koşunun ilk merhabası ile selamlıyor konuklarını Dersim İnsan Hakları Film Festivali.

Tüm yorumlar (15)

Avatar
lostkingdomss (Figuran) | 23 Mayıs 2011, 20:03

Dersim'de böyle bir festivalin yapılması Dersim'in tanınması açısından önemli bir şeydir..Kesinlikle gidilip görülmesi illerden biri Dersim'dir.Tam bir medeniyet eşiğidir buram buram tarih kokan bir yerdir..Munzur Milli Parkı'da ayrıca olağanüstü bir doğa harikasıdır..

Cevap Yaz
0
0
zwitter (Dublör) | 23 Mayıs 2011, 17:51

mekan dersim olnunca festivaliln adında "insan hakları" ibaresi geçmesi çok normaldir.dersimlilerin sesi daha da gür çıkacaktır..holokost vari yapılan rezil katliama ağlayack analar bırakmayan kahramanlar inadına(!)

Cevap Yaz
0
0
mevluTR (Artist) | 17 Mayıs 2011, 22:45

yav bırakın bu işleri... Bu festivalin en amaçla yapıldığı belli. bunların işi ne sanat ne insan hakları.
Herkes bilsin ki Türkiye tarihte Türktü, şimdi de Türk ve ilelebet Türk olacak kalacaktır.
 

Cevap Yaz
0
0
weroz62 (Amatör) | 16 Mayıs 2011, 18:04

valla ıstedıgınız kadar sacmalayan ılk olarak duzenlenen bır festıval ve uluslararası bır festıval turkıyede hangı festıvalde black swan gırıyor ve kaldı kı tuncelıde sınema salonu olmadan bır fılm festıvalı duzenlemeye calısıyorlar dunya da ınsan haklarına yonelık ılk festıval bu festıval destek olacagına sozde sınema severler kostek olmaya calısıyorlar sınemanın ırkı olmaz bu alanda da ırkcılık yapmaya calısıyorsunuz yazık
 
festıvalde dunya sınemasından ornekler bı bakın
dünya sinemasının seçkin örnekleri arasında yer alan Siyah Kuğu (Black Swan)- Darren Aronofsky, Geride Kalan (The Time That Remains) - Elia Suleiman, Yağmuru Bile (También la lluvia) - Icíar Bollaín, Tehlikeli Yol (Route Irish) - Ken Loach, Yarın (Morgen) - Marian Crisan,  Özgürlük (Korkoro)- Tony Gatlif, Kimse İran Kedilerinden Söz Etmiyor (No One Knows About Persian Cats) - Bahman Ghobadi ile farklı ülke örneklerinden filmleri konuk ediyor.

Cevap Yaz
0
0
goko12 (Artist) | 16 Mayıs 2011, 19:36

sen  daha güzel yorumlamışsın tebrik ederim yorumun bazı kişilere kapak olsun :-)

0
0
goko12 (Artist) | 15 Mayıs 2011, 22:05

1.dersin isyanı veya kürtçülüklen bu festivalin bir alakası yok

2.bazı arkadaşlar bilmeden konuşuyor tuncelinin nüfusunun çoğu türktür hemde kendini türk sananlardan daha türktür cahil arkadaşlara duyrulu interneten biraz araştırma yapsınlar tunceli halkının çoğunun kökeni horosana dayanır.

3.Hakları Fİlm Festiveli yazıyor orda kürt festivali değil hadi diyelim kürt festivali yazsın kürtlerinde sizin olduğu kadar bu vatan onlarında.

4.Tunceli TC bir parçası festival yapılması kadar doğal birşey olamaz

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz