Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali” Başladı!

16.05.2011 09:54
Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali” Başladı!

Dışişleri Bakanlığı’nın İstanbul’da düzenlediği 4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında düzenlenen festivalde dünyanın en yoksul ülkelerinin filmleri gösteriliyor.

11-17 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalde toplam 36 sinema filmi, Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Kadıköy Moda Sineması’nda ücretsiz olarak izlenebiliyor.
Bu filmler, kişi başına düşen milli geliri 750 doların altında bulunan “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisindeki 48 ülkeden seçildi. Bu ülkelerin 33’ü Afrika’da, 14’ü Asya’da ve 1’i de Amerika’da bulunuyor.

Avea’nın kurumsal sponsorluğunda gerçekleştirilen festival boyunca oldukça özel bir film seçkisi izleyicilerle buluşuyor. İzleyiciler, festivalde Burkina Faso’dan Nepal’e, Bengaldeş’ten Moritanya’ya, Senegal’den Bhutan’a, Mali’den Kamboçya’ya geniş bir coğrafyayı beyaz perde sayesinde ziyaret edecek. Sinema filmlerinin öne çıkan özelliği tarihin derinliklerinden gelen yansımalarla modern hayatın getirdiği tedirginlikleri, açmazları, problemleri, hüzün ve coşkuyu seyirciye en gerçekçi biçimde yansıtması.

36 filmin gösterileceği festivalde Toplumsal Hafıza, Güncelin İzinde, Belgesel Gözü, Panorama, Derin Bakış olmak üzere beş ana bölüm yer alıyor. Filmlerle ilgili detaylı bilgilere www.bilsinfest.org adresinden ulaşılabilir.