Sinemalar.com

Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali” Başladı!

Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali” Başladı!
16 Mayıs 2011

Dışişleri Bakanlığı’nın İstanbul’da düzenlediği 4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında düzenlenen festivalde dünyanın en yoksul ülkelerinin filmleri gösteriliyor.

11-17 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalde toplam 36 sinema filmi, Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Kadıköy Moda Sineması’nda ücretsiz olarak izlenebiliyor.
Bu filmler, kişi başına düşen milli geliri 750 doların altında bulunan “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisindeki 48 ülkeden seçildi. Bu ülkelerin 33’ü Afrika’da, 14’ü Asya’da ve 1’i de Amerika’da bulunuyor.

Avea’nın kurumsal sponsorluğunda gerçekleştirilen festival boyunca oldukça özel bir film seçkisi izleyicilerle buluşuyor. İzleyiciler, festivalde Burkina Faso’dan Nepal’e, Bengaldeş’ten Moritanya’ya, Senegal’den Bhutan’a, Mali’den Kamboçya’ya geniş bir coğrafyayı beyaz perde sayesinde ziyaret edecek. Sinema filmlerinin öne çıkan özelliği tarihin derinliklerinden gelen yansımalarla modern hayatın getirdiği tedirginlikleri, açmazları, problemleri, hüzün ve coşkuyu seyirciye en gerçekçi biçimde yansıtması.

36 filmin gösterileceği festivalde Toplumsal Hafıza, Güncelin İzinde, Belgesel Gözü, Panorama, Derin Bakış olmak üzere beş ana bölüm yer alıyor. Filmlerle ilgili detaylı bilgilere www.bilsinfest.org adresinden ulaşılabilir.

Tüm yorumlar (5)

Avatar
snmang (Dublör) | 25 Mayıs 2011, 14:05

güzel bir proje.sürekliliği halinde güzel bir amaca hizmet edicek olması güzel. umarım devam eder.

Cevap Yaz
0
0
crituques (Efsane) | 16 Mayıs 2011, 20:37

Saygı duyulası bir amaca hizmet eden bu festivalin süreklilik arz etmesi halinde çok yararlı sosyal sonuçları olacağını düşünüyorum, 4 kez düzenlenmiş olması bile başarıdır.

Cevap Yaz
0
0
Annabell-Drake (Dublör) | 16 Mayıs 2011, 18:35

Gerçekten ilginç bir konsepti var, alışılmış Amerikan, İngiliz, Fransız ya da Alman filmlerinden çok farklı olacağına eminim..Gitmek isterdim.. :)

Cevap Yaz
0
0
Agrax (Dublör) | 16 Mayıs 2011, 16:25

İstabul'da olsaydım kesin giderdim; çok iyi ve orjinal bir festival konsepti :)

Cevap Yaz
0
0
TwostarT (Star) | 16 Mayıs 2011, 15:27

Harikaymış ya :) Bir çok ilginç ülkeleri görebiliceğiz fakat biraz geç haber olmuş daha erken öğrenseydik çok daha iyi olurmuş :)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz