Altın Portakal'ın Onur Ödülleri Belli Oldu!

24.05.2011 09:56
Altın Portakal'ın Onur Ödülleri Belli Oldu!

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 16\'ncısı bu yıl verilecek Yaşam Boyu Onur Ödülü\'ne Türk sinemasına katkılarından dolayı usta oyuncular Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar ve Halit Akçatepe ile \'\'Cilalı İbo\'\' serisinin yönetmeni Mehmet Dinler değer görüldü.2010 yılında verilmeye başlanan \'\'Sanatta Sosyal Sorumluluk\'\' ödülünün sahibi ise Rutkay Aziz olarak belirlendi.Ödüller, festival kapsamında düzenlenecek törenle sahiplerine sunulacak.

 

BAŞVURULAR BAŞLADI
Bu arada 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvurular da başladı. Festivale başvuru koşulları değişti.

Yeni yönetmeliğe göre Altın Portakal’a ulusal uzun metraj film yarışması dalında başvuracak filmlerin yurtiçinde yapılan ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış olması gerekiyor.

47. Festivalde yarışacak filmler için yönetmelik maddesinde “başka bir ‘ulusal yarışma’da ‘en iyi film’ dalında ödül almamış, herhangi bir ulusal TV kanalında (pay TV kanalları dahil) gösterilmemiş ve DVD baskıları satışa sunulmamış olmalıdır” ibaresi yer alıyordu.

48. Festival ve sonrası için yapılan düzenlemeyle maddenin bu bölümü şu şekli aldı: “Yarışmaya başvuracak filmler, yurtiçinde yapılan ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış, herhangi bir ulusal TV kanalında (pay TV kanalları dahil) gösterilmemiş ve DVD baskıları satışa sunulmamış olmalıdır.”

En İyi Film’e 350 Bin Lira ÖdüL
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül miktarları arttırıldı. Geçen sene 330 bin TL olan En İyi Film Ödülü” ödülü, 350 bin TL’ye çıkartıldı