Sinemalar.com

Gelecek Uzun Sürer, Toronto Film Festivali’nde

Gelecek Uzun Sürer, Toronto Film Festivali’nde
18 Ağustos 2011

Özcan Alper’in yönetmenliğini üstlendiği Gelecek Uzun Sürer filminin dünya prömiyeri 8-16 Eylül tarihlerinde yapılacak 36. Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirilecek. Bu sene Toronto’ya Türkiye’den giden tek film olan Gelecek Uzun Sürer, dünyanın dört bir yanından en iyi sinema filmi örneklerine yer verilen Çağdaş Dünya Sineması bölümünde gösterilecek.

 

Film Toronto Film Festivali’nin ardından Türkiye prömiyerini 17-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yapacak. İlk filmi Sonbahar’la yurtiçi ve yurtdışında 30’dan fazla ödül alan Özcan Alper’in ikinci filminin yapımcılığını Almanya (UNAFILM) ve Fransa’yla (ARIZONA FILMS) beraber NAR FİLM üstleniyor.

 

Filmde İstanbul’da bir üniversitede doktora yapan Sumru’nun ağıt araştırmaları için ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk konu ediliyor. Filmin başrollerini Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan ve Osman Karakoç paylaşıyor. Geçtiğimiz sene İstanbul, Diyarbakır, Van ve Hakkari kırsalında gerçekleştirilen Gelecek Uzun Sürer’in çekimleri toplam sekiz haftada tamamlandı. Film T.C. Kültür Bakanlığı, EURIMAGES, CNC (Fransa), NRW (Almanya), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Sur Belediyesi ve Van Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.

 

Gelecek Uzun Sürer Kasım 2011’de Tiglon dağıtımıyla vizyona girecek.

Tüm yorumlar (10)

Avatar
cansaka (Profesyonel) | 10 Ekim 2011, 00:11

Türk filmlerinin yurt dışındaki festivallerde yer alması ülkemiz açısından oldukça faydalı olacaktır.

Cevap Yaz
0
0
Darksid (Profesyonel) | 20 Ağustos 2011, 00:35

afiş muazzam.afiş muazzam.afiş muazzam.afiş muazzam.afiş muazzam.

Cevap Yaz
0
0
actionboy35 (Jön) | 19 Ağustos 2011, 07:49

Bu yıl tek düşündüğüm Bir Zamanlar Anadolu'da..

Cevap Yaz
0
0
Goktug6 (Amatör) | 19 Ağustos 2011, 01:07

İlk olarak afişi çok etkileyici duruyor... Modern bir havası var. Benim için daha haberi okumadan filme bir artı kazandırdı. Filme gelince, Türk yönetmenler, oyuncuları ve filmleri yurtdışında görmek gerçekten çok güzel. Gurur verici. İnş. böyle işlerin devamı gelir. Hayırlısı olsun.
Bir de filmin afişini daha ayrıntılı incelemek için görsellere baktığımda Louis Althusser'in yine aynı isimli bir kitabı var. Acaba senaryo ona bağlı olarak mı yazıldı, onu merak ettim açıkçası :D

Cevap Yaz
0
0
Simalay (Profesyonel) | 19 Ağustos 2011, 01:05

Çok güzel bir haber.Türk sineması daha iyi yerlere gelecek.Umarız Oscar'a aday filimlerde çekilir...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz