Sinemalar.com

"EYLÜL” Montreal Film Festivalin'de

22 Ağustos 2011

Fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu’nun ilk uzun metraj filmi Eylül, 18 Ağustos’ta başlayan ve 28 Ağustos tarihine kadar sürecek olan 35. Montreal Dünya Film Festivali’nin İlk Filmler Dünya Yarışması’nda gösteriliyor. Vücut filmiyle beraber İlk Filmler Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden filmin dünya prömiyeri de 25 Ağustos’ta festivaldeki ilk gösterimiyle Montreal’de gerçekleştirilecek.

Eylül ayrıca Montreal’in hemen ardından 17-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek, 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Türkiye prömiyerini yapacak.

Yusuf adında genç bir adamın hüzünlü hikayesini konu alan filmin başrollerinde Turgay Aydın, Görkem Yeltan ve Elena Polyanskaya yer alıyor. Moda fotoğrafçılığının yanı sıra birçok kısa filmi olan Cemil Ağacıkoğlu’nun senaryosunu da kendisinin yazdığı ilk uzun metrajlı filmi Eylül’de ayrıca Ayten Uncuoğlu, Mete Dönmezer ve Serkan Keskin de rol alıyor.

Çekimleri İstanbul’da Bakırköy, Haseki, Kapalıçarşı, Bahçeköy’de yapılan ve 3 haftada tamamlanan filmin yapımcılığını ARTİ Film olarak Türker Korkmaz üstleniyor. Eylül’ün 2011 sonunda Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.

Tüm yorumlar (6)

Avatar
cansaka (Profesyonel) | 10 Ekim 2011, 00:05

Türk yönetmenlerin filmlerinin yurt dışında her ne şekilde olursa olsun, gösterime girmesi oldukça faydalı.

Cevap Yaz
0
0
angVNBS-fk (Profesyonel) | 1 Eylül 2011, 14:24

artık TÜrk filmlerinin de avrupada ses getirmesi lazım güzel bir başlangıç cemil ağacıkoğlu'na ilerde de başarılar dilerim umarım istediği düzeye ulaşır ve hak ettiği ilgiyi  görür

Cevap Yaz
0
0
TheExocty (Profesyonel) | 23 Ağustos 2011, 13:31

Başarılı filmler her zaman,Türk olsun yabancı olsun istediği yerlere gelir zaten...Onca Fatih Akın filmniin geldiği gibi... ;)

Cevap Yaz
0
0
Darksid (Profesyonel) | 22 Ağustos 2011, 23:09

tebrikler.tebrikler.tebrikler.tebrikler.tebrikler.

Cevap Yaz
0
0
Ilyada-35 (Artist) | 22 Ağustos 2011, 17:45

Türk yapımı filmleri artık uluslararası platformda görmek ne kadar güzel. Gerçekten son yıllarda bu başarıyı yavaş yavaş yakaladığımızı gözlemliyorum. Umarım başarılarımıza başarı katarak daha çok filmlerle karşılarına çıkar ve böylece birçok ödülü kucaklarız..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz