Sinemalar.com

Bir Ses Böler Geceyi Sinemalar.com Röportajı

Bir Ses Böler Geceyi Sinemalar.com Röportajı
26 Ağustos 2011

 

Sadece inançla yaşanır mı?

Ahmet Ümit ‘in aynı adlı romanından uyarlanan, Ersan Arsever’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı “Bir Ses Böler Geceyi” filminin çekimleri bitti.

 

Filmin başrollerinde Cem Davran’ın yanı sıra genç oyunculardan Merve Dizdar, Gün Koper yer alırken bu isimlere Rıza Akın, Müfide İnselel, Recep Yener, Turgay Tanülkü ve İpek Tenolcay gibi deneyimli oyuncular eşlik ediyor. Misafir oyuncu olarakta Ali Sürmeli yer alıyor.Filmin basın tanıtımının ardından Cem Davran, Ersan Arsever, Merve Dizdar ve Ahmet Ümit Sinemalar.com\'un sorularını yanıtladı.

 

 

 

 

 

İsviçre televizyonlarında uzun seneler yönetmenlik ve yapımcılık yapmış olan Ersan Arsever’in ilk uzun metrajlı çalışması olan “Bir Ses Böler Geceyi”, Ahmet Ümit’in 1994 yılında çıkan aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Bir kazayla başlayıp mistik, gizemli ve gerilim yüklü bir yolculuğu anlatan filmin çekimleri Toka\'ın Zile ilçesi ve çevre köylerinin yanı sıra İstanbul\'da Yedikule, Kasımpaşa,Samatya ve Beykozda gibi farklı semtlerde tamamlandı.

 

 

Tüm yorumlar (13)

Avatar
xiphoideus (Amatör) | 8 Eylül 2011, 23:05

Polisiye türünün hastasıyım ve dünyada polisiye-gerilim denince akla gelebilecek hemen her yazarı okudum, okumaya da devam ediyorum. Ne mutlu ki Ahmet Ümit sayesinde bizim kültürümüz ile yoğrulmuş ve en az diğer yazarlarınki kadar ustaca kurgulanmış polisiye romanları şansı buluyoruz. Hala "Kavim" ve "İstanbul Hatırası" nın tadı damağımdadır. Film nezdinde Ahmet Ümit tutkunluğumu paylaşmak istedim, okumayanlara şiddetle tavsiye olunur. Benim için polisiyede Grange, Dan Brown ve Ahmet Ümit en tepededirler.

Cevap Yaz
0
0
sivana (Artist) | 4 Eylül 2011, 18:49

Sevgili Ahmet ümit'in kavim romanını şimdi bitirdim. Türkiyede kendi tarzını oluşturmuş yazarlardan biri. Polisiye gerilim gizem türünün  dünyaca bilinen o ünlü yazarların hiçbirinin kitabını okumadım fakat ahmet ümitin bütün kitaplarını okumayı düşünüyorum. mutlaka kendisi  birilerinden etkilenmiştir .kitapları  başarılı bir şekilde senaryolaştrılıp doğru oyuncular seçilerek beyaz perdeye yansıtılırsa kesinlikle iyi bir izleyici potansiyeli yakalayabilir.
 
 
 

Cevap Yaz
0
0
guijarro (Amatör) | 2 Eylül 2011, 14:23

Polisiye/gerilim bizim topraklarımızda çok fazla işlenen bir tür değil. Bu durumun oluşmasında doğu kültüründa seri katillerin olmamasının önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. (Seri katillerden bir kültür öğesiymişçesine bahsetmem biraz garip oldu farkındayım) Fakat Ahmet Ümit polisiyeyi gayet iyi işleyen ve bizim topraklarımızda da bu türde kaliteli işler çıkabileceğini gösteren bir yazar. Polisiyenin bence en zor kısmı sonunda olayları birbirine bağlamaktır. Çünkü bu türde neden olarak asla doğaüstü güçler kullanamazsınız. Herşey akıl ve mantık tabanında yazılmalıdır. Ahmet Ümit bu konuda başarılı. Dolayısıyla film uyarlamaları da başarılı oluyor. Yazarın daha önce Sis ve Gece adlı romanı da sinemaya uyarlanmıştı. Bu uyarlamayı da büyük bir hevesle bekliyorum.

Cevap Yaz
0
0
mavihayaletormani (Amatör) | 9 Eylül 2011, 00:16

sana katılıyorum kitap zevklerimiz aynı özelliklr dan brown mükemmel bir yazar.. ahmet ümiti de heyecanla bekliyorum.
 

0
0
StralD (Artist) | 2 Eylül 2011, 00:44

Cem Davranı Çok severim onun için izledim röportajı :D :D

Cevap Yaz
0
0
haviconi (Amatör) | 29 Ağustos 2011, 01:20

Ahmet ÜMİT\'in bu kitabını okurken, yapmış olduğu betimlemeleri kafamda canlandırarak okuyordum. Kitaba her ara verdiğimde de \"bunun filmi yapılsa ve güzel de işlenirse harika bir yapıt ortaya çıkar\" diyordum. Şimdi ise şunu diyeceğim: \"resimli radyo! Şrfszm benim aklıma gelmişti, gerçek :)\"
Artık dört gözle gösterime girmesini bekleyeceğim, inşallah güzel bir film olmuştur da şöyle severek izleyebilelim.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz