Sinemalar.com

Güney ölümünün 27. yılında anılıyor

Güney ölümünün 27. yılında anılıyor
9 Eylül 2011

Onun filmleri artık yasak değil, rahatsız olan, \'vatan haini\' diyen hala vardır muhakkak ama devlet için \'tehlike\' teşkil etmiyor artık Yılmaz Güney! En azından şimdiki görüntü böyle. Kültür Bakanlığı Güney’in 11 filmini yenileyip DVD’sini hazırladı bile. Ne de olsa iade-i itibar kavramını çok seviyoruz. Ama yasak olsun ya da olmasın farketmez, Güney\'in filmleri; \'Yol\', \'Sürü\', \'Umut\', \'Düşman\', \'Arkadaş\', \'Ağıt\', \'Acı\' gücünden hiçbir şey kaybetmeden Türk sinema tarihinin en tepesinde durmaya devam ediyor.

 

Ve bugün usta sinemacının ölüm yıldönümü. Yılmaz Güney Vakfı da Güney\'i ölümünün 27. yılında Beyoğlu Sineması\'nda anacak. Anma töreninde Güney’in unutulmaz filmlerinden \'Duvar\' gösterilecek.

 

1976’da Ankara Kapalı Cezaevinde, çocuklar koğuşunda çıkan ve tüm cezaevine yayılan isyandan derinden etkilenen Güney, isyanın arkasından gönderildiği Kayseri Cezaevinde ‘Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz’ ismiyle bir roman yazmış ve filmi de yurt dışına çıkışında bu roman üzerinden çekmişti.

 

Tuncel Kurtiz ve Ayşe Emel Mesci dışındaki tüm oyuncuların hayatlarında ilk kez kamera karşısına çıktığı film Fransa’da oldukça zor şartlar altında çekilmişti. Ayrıca filmin ilgi çekici bir diğer özelliği ise Zazaca’nın sinema da ilk kez kullanıldığı film olması.

 

‘Duvar’ dünya basınında yer bulmuş, önemli eleştirmenler tarafından ‘sert ve gerçekçiliğin doruklarında bir film’ olarak yorumlanmıştı. ‘Duvar’ aynı zamanda Güney’in son filmi olması sebebiyle de önemli bir film.

 

Önümüzdeki yıl 40’a yakın belediyede sanat etkinlikleri kapsamında, \'Yılmaz Güney Film Kuşağı\' adıyla gösterimler başlayacak.

Tüm yorumlar (29)

Avatar
perfectmovies (Profesyonel) | 18 Eylül 2011, 17:13

ByPosedion sana katılyorum başka söze gerek yok çünkü aklımdaki herşeyi yazmışsın zaten....

Cevap Yaz
0
0
ospelo (Dublör) | 17 Eylül 2011, 14:25

yerinde otur siyaset yap. bir şey bilmeden ahkam kes. kamuoyu yanında zaten kimse sana laf diyemez. bunun arkasına sığınıp istediğin gibi tarihi çarpıt yeni yeni yorumlar getir. yazık size... bu ülkeye en çok zarar veren sizlersiniz. bu ülke çok ırklı bir ülkedir. bunu kabullenmediğiniz için sürekli huzursuzluklara sebep oluyorsunuz. haklıyıda haksızıda bahane ürettiriyorsunuz. p k k nın kaynağını kesmek için aslında önce sizi kesmek lazım. üstelik her kürtçeyi yada kürtlüğü savunanları p k klılıkla suçluıyorsanız mongollardan farkınız yoktur. hatta mongolda demeyelim o insanlara hakaret ediyoruz. 5000 bin genç ölmüşte 4000 bini ülkücüymüş... ülkücüler ihtilaleden bir süre sonra çoğu serbest bırakıldı... bunu bilmiyorsan ilkokul çağındasın demektir. varya bu ayrımcılığınızın hesabını allaha vereceksiniz.

Cevap Yaz
0
0
perfectmovies (Profesyonel) | 18 Eylül 2011, 17:06

çok doğru biyorum helal kardeşim...

0
0
ByPoseidon (Amatör) | 18 Eylül 2011, 00:03

Sizde artık herkesi müslüman görmekten vazgeçseniz iyi olur .

0
0
Tiensanli (Dublör) | 17 Eylül 2011, 17:50

Sen önce Allah'ı büyük harfle zikretmeyi bir öğren sonra siyaset yap

1
0
ByPoseidon (Amatör) | 17 Eylül 2011, 15:06

gerçekten çok doğru bir tespit kardeşim ..

0
0
denKtaff (Artist) | 14 Eylül 2011, 20:12

yılmaz güney gerçekten usta sanatçılardan biri allah rahmet eylesin hiç unutulmayacak sanatçılardan biri

Cevap Yaz
0
0
ANDA (Amatör) | 14 Eylül 2011, 00:27

İnsanları taş duvarlar ,demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düşüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır
YILMAZ GÜNEY    seni saygı ve sevgiyle anıyoruz

Cevap Yaz
0
0
the riddler (Profesyonel) | 13 Eylül 2011, 21:20

tanrı bir hata yapmış ve insanları yaratmıştır.insan bir hatadır.bu yüzden de insanın uydurduğu herşey yanlıştır.işte siz insanlar kendi uydurduğunuz yanlış kelimeler yüzünden burda veya heryerde sonunda kendinizin kaybedeceğini bilerek anlamsız olan bu dünyayı birbirlerine hakaret ederek ve dine göre günah olmasına rağmen umursamayarak kendi, yaptığınız yanlışları sürdürmeye devam etceksiniz...çok güzel böyle devam edin...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz