Sinemalar.com

Altın Koza’da Kazananlar Belli Oldu

Altın Koza’da Kazananlar Belli Oldu
26 Eylül 2011

18. Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

 

Festival\'de, \"Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi\" \"En İyi Film ödülü\"nü alırken, Cemil Ağacıkoğlu \"En İyi Yönetmen\", Hatice Aslan ve Görkem Yeltan \"En İyi Kadın Oyuncu\", Durukan Ordu da \"En İyi Erkek Oyuncu\" seçildi.

 

Adana\'daki Merkez Park Amfi Tiyatro\'da gerçekleştirilen törende Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması\'nda derece alan filmlere Altın Koza heykelciklerinin verilmesi ve sanatçı Leman Sam\'ın mini konserinin ardından, 14 filmin yarıştığı büyük ödüllerin dağıtımına geçildi.

 

Törende, Onur Ünlü\'nün senaryosunu yazdığı ve yönettiği \'\'Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi\'\' filmi, \'\'En iyi film\'\', \'\'En iyi senaryo\'\' ve \'\'Jüri oyunculuk özel toplu performans ödülü\'\'nü kazandı. \'\'En iyi film\'\' seçilmesi nedeniyle de 350 bin TL\'lik rekor ödülün sahibi oldu.

 

\'\'En iyi yönetmen ödülü\'\', \'\'Eylül\'\' filmiyle Cemil Ağacıkoğlu\'nun olurken, Hacite Aslan \'\'Vücut\'\', Görkem Yeltan ise \'\'Eylül\'\' filmlerindeki rolleriyle \'\'En iyi kadın oyuncu\'\' ödülünü paylaştılar. \'\'En iyi erkek oyuncu ödülü\'\' ise \'\'Gelecek Uzun Sürer\'\'deki rolüyle Durukan Ordu\'nun oldu.

 

Gecede ayrıca, \'\'Yılmaz Güney ödülü\'\' Özcan Alper\'in yönettiği \'\'Gelecek Uzun Sürer\'\'e, \'\'Adana izleyici jürisi\'\' ise Ruhi Karadağ\'ın yönettiği \'\'Simurg\'\' filmine verildi. \'\'Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) en iyi film ödülü\'\'ne ise \'\'Gelecek Uzun Sürer\'\' filmiyle yönetmen Özcan Alper layık görüldü.

 

Gecede verilen diğer ödüller ise şöyle oldu:

 

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Hakan Kurtaş (Vücut) ve Gün Koper (Aşk ve Devrim)

 

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Deniz Denker (Aşk ve Devrim)

 

En İyi Kurgu Ödülü: Taner Sarf (Eylül)

 

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Adalı Aksoy (Aşk ve Devrim) (Saklı Hayatlar)

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Tuna Orhan (Memleket Meselesi)

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Şeyla Halis (Vücut)

 

En İyi Müzik Ödülü: Mustafa Biber (Gelecek Uzun Sürer)

 

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Feza Çaldıran (Gelecek Uzun Sürer)

 

Jüri Özel Ödülü: Aşk ve Devrim (Yönetmen: Serkan Acar)

 

Jüri bu yıl ayrıca, \'\'Ses Tasarımı\'\' başlığı ile yeni bir kategori açılmasını ve ödülün, \'\'Kaybedenler Kulübü\'\' ve \'\'Eylül\'\' filmlerindeki çalışmaları nedeniyle Burak Topalakçı\'ya verilmesini kararlaştırdı.

 

Adana İzleyici Ödülü\'nü alan \'\'Simurg\'\' filminin yönetmeni Ruhi Karadağ, filmde 6 oyuncusu olduğunu ifade ederek, \'\'Üçü burada, üçü sürgünde. Bu ödülü faili meçhul cinayete giden, mezarsız, topraksız vatandaşlarımıza adıyorum. Ayrıca Yılmaz Güney\'in doğduğu yerde, uzun süre gazetecilik yaptığım bu yerde tüm ölen gazeteci arkadaşlara, özellikle Ape Musa\'ya adıyorum\'\' dedi.

 

‘YILMAZ GÜNEY ÇOK AĞIR BEDELLER ÖDEDİ’

Yılmaz Güney\'in eşi Fatoş Güney ise \'\'Yılmaz Güney Ödülü\'\'nün teslim edilmesi öncesi yaptığı konuşmada, Yılmaz Güney\'in Adana\'da doğduğunu ve büyüdüğünü, \'\'Çukurova\'nın çilekeşliği\'\' ile yoğrulduğunu ifade ederek, \'\'O, sizden biriydi ve o bir sinemacıydı. Sanatını, ulusallıktan evrenselliğe ulaştırdı. O gerçekten bir sinema dehasıydı. Daima sizlerin ve halkının yanındaydı. Halkının kurtuluş mücadelesinin yanındaydı. Bu yüzden çok ağır bedeller ödedi çünkü o bir devrimciydi. Türkiye ve dünya sineması var oldukça, onun eserleri yaşayacak. Huzurunda saygıyla eğiliyorum\'\' diye konuştu.

 

\'\'Gelecek Uzun Sürer\'\' filminin yönetmeni yönetmeni Özcan Alper ise \'\'Yılmaz Güney Ödülü\'\'nü teslim almasının ardından yaptığı konuşmada, \'\'Aldığım en güzel ve en anlamlı ödül. Yılmaz Güney\'e yakışır sinema yapmaya devam edersek ne mutlu bize\'\' dedi.

Tüm yorumlar (10)

Avatar
cdmka (Amatör) | 1 Ekim 2011, 20:59

Evet hayırlı uğurlu olsun :) çok güzel bir duygudur  

Cevap Yaz
0
0
cansaka (Profesyonel) | 1 Ekim 2011, 13:33

Başta yönetmenler olmak üzere tüm ödül alanları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Cevap Yaz
0
0
kingof50 (Artist) | 28 Eylül 2011, 21:55

hayırlı uğurlu olsun.hak eden kazandı bence.başarıların devamının dileğiyle...

Cevap Yaz
0
0
throughout (Artist) | 26 Eylül 2011, 21:20

Bu filmlerin sadece birkaçı vizyona girmiş filmler.. çoğu birkaç aylık dönemde vizyonda olacak.. ödüllere gelecek olursam,  onur ünlü sineması bana hiç hitap etmiyor.. ve kesinlikle bir arkadaşın dediğine katılıyorum.. filmleri sanat filmi değil.. sanırım bu nedenle pek sevmiyorum.. izlediğim 2 filminde de derinlik ya da etki hissedemedim.. polis ve güneşin oğlu filmlerinden bahsediyorum.. adanada ödül kazanan son filmi de eğer daha önceki filmleri gibiyse yine sevmeyeceğim demektir..
 
Özcan alper sonbahar ile favori yönetmenlerim arasına girmişti.. 2. filmini de merakla bekliyorum.. umarım ilk filmi gibi etkilidir.. ödül almasına sevindim..
 
Vücut filminin fragmanı bana fazlasıyla çekici geldi ve izlemeyi düşünüyorum.. oyuncu performansları üzerine kurulu bir dram filmi olduğu belli oluyor kazandığı oyuncu ödüllerinden..
 
Adana halk jürisi ödülü kazanan simurg filmi belgesel türünde bir film.. fragmanını izledim hoştu.. demekki izleyiciyi baya etkilemiş..
 
Saklı hayatlar filmini aylar önce izledim ve hiç etkilenmedim.. bir festival filmi olarak seçilmesi bile tuhaf geldi bana.. son derece basit bir film.. konu çok anlamlı ama uygulama başarısız..

Cevap Yaz
0
0
ABusrAB (Profesyonel) | 26 Eylül 2011, 18:23

Onur Ünlü çok iyi yönetmen... Film ödülleri hakketi diye düşünüyorum.. Onur Ünlü'den böyle daha çok film çıkar...

Cevap Yaz
0
0
Sinematograf (Amatör) | 29 Eylül 2011, 17:40

Hayatta yeterince duyuyorum zaten ve filmlerde de duymak beni rahatsız ediyor.Ayrıca filmdeki küfürler aşırıya kaçmış yani hiç terbiye almamış bir insan bile bu küfürlerden rahatsızlık duyardı.

0
0
Lee10 (Dublör) | 27 Eylül 2011, 14:26

Hayatinda hic mi küfür duymadın yada etmedin  arkadaş bu ne güzel terbiye.

0
0
Sinematograf (Amatör) | 26 Eylül 2011, 21:34

Sorumu mazur gör ama yönetmenin nesi iyi ve filmin ödülü hak eden tarafı ne?Yani hepi topu ağıza alınmayacak küfürler ve gereksiz saçma sahneler gördüm filmde.Sinema salonundaysa kahkahalara boğulan insanlar...Benim göremediğim bişeyler mi var diyorum ama yok.Nereden bakarsam bakayım ödül alacak bir taraf göremiyorum.Belki de ben anlamıyorum filmden ne diyeyim.

0
0
Görüşleriniz