Behzat Ç.'ye tepki var!

11.10.2011 12:50
Behzat Ç.'ye tepki var!

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali\'nde, \'Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm\'ün galası yapıldı. Yönetmen Akar ile başrol oyuncusu Beşikçioğlu\'na, Emniyet Teşkilatı\'na yönelik eleştirilere tepki olup olmadığı soruldu.

Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu\'ndaki gösterimden sonra şiddetli yağış altında bahçeye kurulan söyleşi çadırına geçen ekip, yoğun sevgi gösterisiyle karşılandı.

Film yapmanın kusuru ve kabahati olmadığını belirten yönetmen Serdar Akar, söyleşiye katılanların kendilerine eleştirel mahiyette sorular da sorabileceklerini işaret ederek, \'\'Yine bir sürü şey soracaksınız. (Şu niye oldu, bu niye oldu...). Ben bu gece güzel bir film izledim. O kadar\'\' dedi.

Filmde Türkiye\'de Emniyet Teşkilatı\'ndaki çarpık yapılaşmalara değindikleri kaydeden Akar ve filmin başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu\'na, \'\'İçten veya dıştan tepkiler nasıl?\'\' sorusu yöneltildi. Akar, \'\'İyi değil\'\' yanıtını birkaç kez tekrarladı. Beşikçioğlu ise, \'\'Cevabı verdi usta\'\' demekle yetindi.

Yönetmen Akar, bir gazetecinin filme 18 yaş sınırı getirildiğini iddia edince, heyecanla tepki verdi.

 

Akar, küfrün bol kullanıldığı film ile ilgili olarak söyleşiye katılanlara, \'\'Ben 13 yaş istiyorum. Haksız mıyım? Bir tuhaflık gördünüz mü? Ahlaka mugayir bir şey gördünüz mü?\'\' diye sordu. Akar\'ın bu sorusu, gülüşmelerle karşılandı.

Bir kadın seyircinin, \'\'Behzat Ç\'de kadın karakterler çok naif. Daha zeki, dirayetli kadın karakteri olamaz mı? Hemen Behzat Ç\'ye aşık oluyorlar\'\' sorusu gülüşmelerle karşılanırken, bu sözlere alınmış gibi davranan Behzat Ç\'nin sevgilisi Savcı Esra karakterini canlandıran Canan Ergüder, \'\'Çok affedersiniz ama benim karakterim çok dirayetli\'\' diye cevap verdi.

 

Dizide rolü olmayan, ancak Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm\'de oynayan Tardu Flordun ve Hakan Boyav\'a kemikleşmiş bir kadronun arasında kendilerini nasıl hissettikleri de soruldu. Flordun, aynı dizide oynamasalar bile birbirlerini yıllardır tanıdıklarını, Beşikçioğlu ile konservatuvardan arkadaş olduklarını söyledi.