Çağan Irmak 'Ulak' ile Dönüyor...

03.01.2008 11:15
Çağan Irmak 'Ulak' ile Dönüyor...

Düzeni yekten bozulmuş bir köye, köy köy dolaşan Zekeriya adlı bir seyyahın gelişi ve beraberinde getirdiği sırlar üzerine kurulu hikayesi ile dikkatleri çeken, genç kuşağın en başarılı yönetmenlerinden Çağan Irmak’ın yeni filmi ‘Ulak’ 25 Ocak’ta gösterime girecek. Filme adını veren “Ulak İbrahim”, ocak ayında seyirciye yüzünü gösterecek ve tüm sırlar su yüzüne çıkacak…

Çetin Tekindor, Hümeyra, Yetkin Dikinciler ve Şerif Sezer gibi Türk sineması ve tiyatrosunun önemli isimlerinin bir araya geldiği filmde, 25 kişilik bir çocuk oyuncu kadrosu da rol alıyor. Filmin çekimleri Mayıs ayında, Ayvalık’ta başladı ve Temmuz ayında 7 haftalık çalışmanın ardından İstanbul’da sonlandı. Filmin genel sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler denetiminde İstanbul Kısırkaya köyünde, senaryoya uygun olarak tasarlanan bir köy inşa edildi. Zaman ve mekân aşırı bu proje için çeşitli kostüm ve ayakkabılar üretildi.  Projede yer alan tüm oyunculara özel makyaj uygulandı.  Filmde oyuncular ve ekip kadar atlar ve diğer hayvanlar da çok önemli bir yer tuttu. Çekimler sırasında hiçbir hayvana zarar verilmemesi için at eğitmenleri ve hayvan sorumluları ile birlikte çalışıldı.

Çağan Irmak, filmin müziklerinde, bir önceki filmi Babam ve Oğlum’da da beraber çalıştığı  müzisyen Evantia Reboutsika ile birlikteliklerini devam ettirdi. Babam ve Oğlum’un film müziğiyle “Dünya Film Müzikleri Ödülleri- Yılın Keşfi” ödülünü alan Reboutsika ‘Ulak’ için yeni ve farklı bir müzik yarattı. Müzikleri Greek String Orkestra çaldı.

Filmin görüntü yönetmeni, 2003 Uluslararası Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film-Kodak Ödülü’nü ve 1990 Belgrad Film Festivali’nde Altın Madalya ödülünü alan Mirsad Herovic.

Ulak”, Avşar Film yapımcılığında 25 Ocak 2008de Türkiye genelinde 150 salonda izleyicileriyle buluşacak.