Sinemalar.com

Scorsese'ye BAFTA'dan prestijli ödül

Scorsese'ye BAFTA'dan prestijli ödül
4 Ocak 2012

'Taxi Driver', 'Goodfellas', 'Raging Bull' gibi klasiklerin usta yönetmeni Martin Scorsese'ye BAFTA tarafından 'Akademi Bağlılık Ödülü' verilecek.

 

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA), ünlü Amerikalı yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı Martin Scorcese'yi sinemaya katkılarından dolayı ödüllendirecek.

 

Akademiden yapılan açıklamada, bu yılki ''Akademi Bağlılık Ödülü''nün (Academy Fellowship), sinema sanatına yaptığı ''üstün ve sıradışı'' katkılardan dolayı Scorcese'ye verileceği belirtildi.

 

BAFTA Başkanı Tim Corrie de yaptığı açıklamada, Scorcese'nin ''yaşarken bir efsaneye dönüştüğünü ve eserleriyle dünyanın dört bir yanındaki genç yönetmenlere ilham kaynağı olduğunu'' kaydetti.

 

BAFTA'nın en prestijli ödülü olan ''Akademi Bağlılık Ödülü''nün sahipleri arasında dünya sinemasının önde gelen isimlerinden Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg ve Elizabeth Taylor da yer alıyor.

 

 

''Taxi Driver'', ''Goodfellas'', ''Raging Bull'', ''Gangs of New York'' ve ''The Departed'' gibi pek çok önemli filme imza atan Scorcese, ödülünü 12 Şubat'ta Londra'da düzenlenecek geleneksel BAFTA Ödülleri töreninde teslim alacak.

 

Scorcese, 1991 yılında ''Goodfellas'' ile üç dalda BAFTA ödülü almış, 2006'da ise ''The Departed'' ile Oscar heykelciğine kavuşmuştu.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
ASPARKAS (Amatör) | 3 Şubat 2012, 11:35

Şuan için yaşayan en iyi yönetmen galiba :))

Cevap Yaz
0
0
ASPARKAS (Amatör) | 3 Şubat 2012, 11:35

Ve bana göre Robert De Niro'ya hayat veren adam.

0
0
sineskin (Dublör) | 1 Şubat 2012, 23:04

Martin Scorcese dünyanın gördüğü en iyi yönetmenlerden biri böyle insanlar dünya sinemasında az görülür.

Cevap Yaz
0
0
Player01 (Artist) | 15 Ocak 2012, 21:48

Bu efsanenin sinemaya sunduğu katkılar hiçbir şeyle ödenemez niteliktedir. Taxi Driver, Ragingbull, Casino, Goodfelles, The Departed ve daha nice şaheser...Son olarakte Hugo.

Cevap Yaz
0
0
zaimzeynep (Dublör) | 25 Ocak 2012, 21:03

son 7 senedir leonado dicaprio ile çalışması da cabası..

0
0
Görüşleriniz