Scorsese'ye BAFTA'dan prestijli ödül

04.01.2012 16:59
Scorsese'ye BAFTA'dan prestijli ödül

'Taxi Driver', 'Goodfellas', 'Raging Bull' gibi klasiklerin usta yönetmeni Martin Scorsese'ye BAFTA tarafından 'Akademi Bağlılık Ödülü' verilecek.

 

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA), ünlü Amerikalı yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı Martin Scorcese'yi sinemaya katkılarından dolayı ödüllendirecek.

 

Akademiden yapılan açıklamada, bu yılki ''Akademi Bağlılık Ödülü''nün (Academy Fellowship), sinema sanatına yaptığı ''üstün ve sıradışı'' katkılardan dolayı Scorcese'ye verileceği belirtildi.

 

BAFTA Başkanı Tim Corrie de yaptığı açıklamada, Scorcese'nin ''yaşarken bir efsaneye dönüştüğünü ve eserleriyle dünyanın dört bir yanındaki genç yönetmenlere ilham kaynağı olduğunu'' kaydetti.

 

BAFTA'nın en prestijli ödülü olan ''Akademi Bağlılık Ödülü''nün sahipleri arasında dünya sinemasının önde gelen isimlerinden Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg ve Elizabeth Taylor da yer alıyor.

 

 

''Taxi Driver'', ''Goodfellas'', ''Raging Bull'', ''Gangs of New York'' ve ''The Departed'' gibi pek çok önemli filme imza atan Scorcese, ödülünü 12 Şubat'ta Londra'da düzenlenecek geleneksel BAFTA Ödülleri töreninde teslim alacak.

 

Scorcese, 1991 yılında ''Goodfellas'' ile üç dalda BAFTA ödülü almış, 2006'da ise ''The Departed'' ile Oscar heykelciğine kavuşmuştu.