Sinemalar.com

James Bond'un çekimleri olaylı başladı

James Bond'un çekimleri olaylı başladı
16 Nisan 2012

Bond'un dün Kapalıçarşı'daki çekimlerinde, çarşı içindedki Aynacılar Sokak'ta bulunan 400 yıllık ahşap bina hasar gördü.Binada hizmet veren Boybeyi adlı kuyumcunun önünde senaryo gereği hızla geçen motosikletler, virajı alamayıp düşünce yapıya zarar verdi. Mekanın vitrin camı mermileri kırıldı, ahşap binanın kolonlarında eğrilmeler oldu.

DÜNYADAKİ en uzun film serisi’ olarak bilinen ‘007 James Bond’un 25’inci halkası ‘Skyfall’ için bir süredir Adana'da çekim yapan film ekibi, İstanbul’a gelmeye hazırlanıyor. Eminönü ve Sirkeci’de yapılacak çekimler için sürdürülen hazırlıklara hız verildi. Sirkeci’deki tarihi postane, ‘Skyfall’ için baştan aşağıya boyandı. Binanın hem içini hem de dış cephesini boyayan işçiler, son hazırlıklarını önceki gün tamamladı.
Meydan kapanacak
Yakında başlayacak çekimler nedeniyle Eminönü Meydanı dört günlüğüne kapanacak. Bazı cadde ve sokaklar da farklı günlerde hem yaya hem de araç trafiğine kapalı olacak. Kapatılacak yollara uyarı yazıları asılırken, çekimlerde kullanılacak seyyar satıcı arabaları ve set malzemeleri için özel bir alan oluşturuldu. Güvenlik görevlilerinin nöbet tuttuğu alandaki malzemeler, yağmura karşı brandayla korunmaya alındı.

"Muhteşem Yüzyıl" dizisindeki mücevherleri de hazırlayan Boybeyi Kuyumculuk'un sahibi Mete Boybeyi, polis çağırıp tutanak tutturdu. Mete Boybeyi, "Burası çarşının en eski binalarından biri. Motosikletlerin düştüğü anda çıkaracağı kıvılcımla bir yangın çıkabilir ve bu bizim gözümüz gibi baktığımız bina kül olabilirdi. Burada çekim yapılacağından haberimiz bile olmadı. Esnaf arkadaşlar arayıp camların kırıldığını söyledi. Çekim için Kapalıçarşı Esnafları Derneği'nden izin alınmış. Bize sorulmadı bile" diye konuştu.
Çekimler için kapatılacak cadde ve sokaklarda bulunan dükkanların sahiplerine günlük kazançlarının tamamen ödeneceği sözü verildiği, dönercilerin ise çekimler sırasında da işlerine devam edeceği öğrenildi. “Filmde rol alacağız, çekimler sırasında döner kesmeye devam edeceğiz” diyen dönerciler, film için alacakları ücreti ise açıklamadı.

Tüm yorumlar (18)

Avatar
eren_caneroz (Amatör) | 6 Mayıs 2012, 15:06

Ne kadar egoist insanlarımız var ya. Ne güzel yabancı ve ünlü bir film ülkemizde çekiliyor. Ama insanımız bir tane değerli cam kırılmış diye abartılı olay çıkartıyor. Ben söylüyorum bu adamlar yüzünden yabancılar gelmiyor. Bir daha da gelmezler.

Cevap Yaz
0
0
LeGoLeGo (Dublör) | 30 Nisan 2012, 11:32

benim kızdığım nokta film ne güzel istanbulda çekiliyo ama daha james bond u tanımayan bi halkımız var.bu cahillik nereye kadar gider bilmiyorum.kapalı çarşıdaki esnafın huzuru bozulmuş filmden yokk yaa.bir daha böyle fırsatlar elimize geçmez arkadaşlar artık ileri görüşlü olup böylesine filmlere destek vermemiz lazım.yoksa vallah gelmez bunlar bi daha türkiyeye :D

Cevap Yaz
0
0
jonmare (Dublör) | 26 Nisan 2012, 04:41

böyle naz yapılırsa adamlar bir daha gelmez olan Türkiye'nin tanıtımına olur. Birkaç filmde vardı Ankaradan İstanbuldan sahne en son Nikita adlı dizide Van'da geçen bir sahne vardı ondan bir kaç hafta sonra Van'da deprem oldu..

Cevap Yaz
0
0
flightlessbird (Figuran) | 23 Nisan 2012, 21:30

çekimlerde çıkan olayları kınıyorum. sıradan bir yere zarar verilse anlıyorumda neden kapalıçarşının içi?

Cevap Yaz
0
0
vabaki (Profesyonel) | 21 Nisan 2012, 16:53

Kardeşim film işinde çok usta değiliz yeni yeni kıpırdanmalar oluyor new yorkda beş minare ve fetih 1453 yani adamlar şehirlerine böyle filmler gelsin diye yırtınıyolar biz yok şu olmuş bu olmuş bu kafayla nereye gideriz anlamıyorum

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz