Karanlık Gölgeler kısa röportajı

11.05.2012 12:24
Karanlık Gölgeler kısa röportajı

Yönetmen Tim Burton, başını Johnny Depp, Michelle Pfeiffer ve Helena Bonham Carter’ın çektiği yıldız oyunculardan oluşan bir kadroyla kült klasik dizi “Dark Shadows/Karanlık Gölgeler”i beyaz perdeye taşıyor.

1960’ların sonunda gündüz kuşağı televizyonunun kalıplarını kıran büyük başarı kazanmış dizinin alameti farikalarıydı bunlar. Zaten büyük değişimlere sahne olmuş bir dönemde, gotik, gizem, romantizm ve melodramın eşsiz bir bileşimi olan “Dark Shadows/Karanlık Gölgeler” beyaz dizilerin statükosunu sarstı. Çok geçmeden, genç insanlar Collins ailesinin yaşadığı sürprizleri ve gizemleri izlemek için okuldan eve koşturmaya başladılar. Kaçırılan bölümleri kaydedebilecek DVD ya da video kayıt cihazlarının olmadığı bir dönemde, “Dark Shadows/Karanlık Gölgeler” sadık hayranlarından oluşan bir nesil için “televizyonla buluşma”nın tanımı hâline geldi. Onlar için bu dizi hâlâ en sevilen kültler arasında yer alıyor.
Dizinin koyu hayranlarından biri olan Tim Burton, kendine özgü hayal gücüyle birkaç kalıbı kırmış bir isim olarak şunları söylüyor: “Dizinin belirgin bir titreşimi vardı. Bir beyaz diziydi ama tuhaf, doğaüstü bir alt hikayeye sahipti”.

Barnabas Collins rolündeki Johnny Depp ise, “Vampirleri, hayaletleri ve cadılarıyla eşi benzeri yoktu, hele gündüz kuşağında kesinlikle yoktu. Bu türe her zaman çekim duydum, hatta küçücük bir çocukken bile. Dolayısıyla, ‘Dark Shadows’u yakaladığımda, gitmesine izin vermedim”.

Onlarca yıl sonra, sadece filmin başrol oyunculuğunu değil Richard D. Zanuck, Graham King, Christi Dembrowski ve David Kennedy’yle birlikte yapımcılığını da üstlendi. “Dark Shadows/Karanlık Gölgeler” aktörün sinemada kayda değer bir ortaklık kurmuş olduğu yönetmen Tim Burton’la birlikte sekizinci projesi. “Elbette, bu projeyi hayata geçirecek birini düşündüğümde akla gelen ilk isim Tim’di” diyor Depp ve ekliyor: “Projeyi geliştirmeye başladığım andan itibaren gerçekten çok hevesliydi”.
“Johnny yaptığı işe kendini her zaman yüzde yüz verir. Daha en başından bu projeye tutku beslediğini anlayabiliyordum. Hikayeyle nerelere gidebileceğimizi görmek için sabırsızlanıyordum; çok eğleneceğimizi biliyordum” diyor Burton.

Christi Dembrowski ise şunları ekliyor: “Johnny ile Tim’in ‘Dark Shadows’ için yeni bir hayat yaratacaklarını ve büyüyü kendilerine özgü şekilde geri getireceklerini biliyordum. Bence bu versiyonu bir yandan dizinin hayranlarının takdirini kazanırken bir yandan da sevdiğimiz karakterleri yepyeni bir izleyici kitlesine tanıtacak”.

Graham King ise şunları söylüyor: “Johnny bu rolü çok sahiplendi; her gün saçı ve makyajı için saatlerce koltukta oturmasında ve ortaya koyduğu performansta role kendini ne kadar verdiğini görebiliyordunuz. Barnabas oldukça acayip bazı şeyler söylüyor ve yapıyor, ama Johnny bunları sanki dünyanın en doğal şeyiymiş gibi dümdüz bir yüz ifadesiyle söylüyor ve yapıyordu. Kimse bu tür karakterleri ondan iyi canlandıramıyor”.