Üçüncü buluşma gerçekleşiyor

14.06.2012 16:07
Üçüncü buluşma gerçekleşiyor

Ethan Hawke, 'Before Sunrise' ve 'Before Sunset'in ardından üçüncü filmin çekileceği müjdesini verdi.

Richard Linklater’ın 'Before Sunrise' (Gün Doğmadan) ve 'Before Sunset'ini (Gün Batmadan) izlemediyseniz, kendinize bir iyilik yapın ve bir an önce bu filmleri listenize ekleyin. İki film de romantik klişelerden uzak hikayesi ve Ethan Hawke ile Julie Delpy arasındaki doğal, gerçek kimya sayesinde türün diğer örneklerinden ayrılıyor.

Uzun zamandır üçüncü filmle birlikte serinin tamamlanacağına dair haberler basına yanısımıştı. Sonunda Hawke’tan sinemaseverlerin merakını giderecek ve heyecanlanmalarına sebep olacak açıklama geldi. Hawke'ın açıklamasına göre, çekimler bu yaz başlıyor. Indiewire’e konuşan Hawke, yeni film için önceki filmlerden farklı olarak olumsuz baskı hissetiklerini, 'ticari kaygı' nedeniyle tepki gördüklerini de söyledi. Hawke fazla detay veremeyeceğini, çünkü filmle ilgili büyük bir gizlilik yemini ettiğini belirtiyor.

'Before Sunrise' ve 'Before Sunset', türün takipçisi olmayanların bile izlemesi gereken bir istisna olarak değerlendirilir. Avrupa’da bir tren yolculuğu sırasında tesadüf eseri tanışan Jesse ve Celine'nin hikayesini anlatır. Jesse ve Celine, Viyana’da trenden inerek ertesi gün sabaha kadar şehri dolaşıp birlikte vakit geçirmeye karar verirler. Viyana sokaklarında durmaksızın dolaşıp kafelerinde bir şeyler içmek için konaklayan ikili, birbirlerine her an daha da yakınlaşırlar. İkinici filmde ise dokuz yıl sonra yeni kitabının tanıtımı için Fransa’ya gelen Jesse, uçağının kalkmasına çok az bir zaman kala Paris’te Celine ile buluşur. Onlara ayrılmış bu bir kaç saati Paris manzarası içinde dolaşarak ve hiç fırsatını bulamadıkları şeylerden konuşarak ve yakınlaşarak geçirirler. 

İlk iki film arasında gerek çekim süresi gerekse hikaye olarak dokuz yıllık bir fark vardı. Bu proje hem yönetmen Linklater hem de başrollerdeki Hawke ve Delpy için özel bir yere sahip. Bu nedenle ilk görüşler 'anlatacak iyi bir hikayeleri olmasaydı bu ekibin yeniden bir araya gelmeyeceği' yönünde.

 

Kaynak:ntvmsnbc