Sinemalar.com

Batman hakkında az bilinenler

Batman hakkında az bilinenler
17 Şubat 2014

Joker'in ilham aldıkları, Christopher Nolan'ın ekibine izlettirdiği filmler, Türkiye'den Warner Bros'a isim hırsızlığı suçlaması... Batman üçlemesi hakkında az bilinenler...

Yılın en çok merak edilen filmlerinden 'The Dark Knight Rises'ın Cuma günü Denver kentindeki ilk gösteriminde gerçekleşen saldırıda 12 kişinin öldü, 50'den fazla kişi yaralandı. Amerika saldırıyla sarsılsa da 'The Dark Knight Rises' tüm dünyada gösterime girmeye devam ediyor. Türkiye'de de bu hafta vizyona girecek film eleştirmenlerden tam not alırken filmle ilgili çıkan haber sayısı da hızla artıyor.

Buzzfeed.com da Christopher Nolan’ın sinema tarihine geçen Batman üçlemesi hakkında bilinmeyenleri derledi. İşte bunlardan bazıları:

1. Citizen Wayne

Nolan, ‘Batman Begins’i çekerken daha özenli çalışmaları için oyunculara ve film ekibine ‘Bıçak Sırtı’nı (Blade Runner) izlettiği gibi, ‘The Dark Knight’ı çekerken de ‘Citizen Kane’, ‘A Clockworld Orange’, ‘King Kong’, ‘Black Sunday’, ‘Cat People’, ‘Heat’, ‘Stalag 17’ ve en önemlisi ‘Batman Begins’i izletti.


2. IMAX kazası

Filmin çekimi boyunca dünyada sadece 4 adet IMAX kamera vardı. Bir tanesi Swat araçları ve kamyonların takip sahnesinde parçalandı. Bir IMAX kamerası 500.000$ ediyor.

3. Two-Face Bob Kennedy mi?

‘The Dark Knight’ta Harvey Dent’in makyajı Robert Kennedy’nin suratından ilham alınarak yapıldı.

 

4. Joker hem holigan hem sanatçı 

Heath Ledger'ın, Joker karakterini canlandırırken ilham aldığı kişiler Sex Pistol’ın basçısı Syd Vicious ve ‘A Clockwork Orange’da Malcolm Mcdowell’ın canlandırdığı Alex karakteriydi.

 

5. Iggy Pop’tan Joker’e kostüm

Joker kostümünde yapımında ilham alınan kişiler Iggy Pop, Vivienne Westwood, Sex Pistol’ın vokali Johnny Rotten ve Alexander Mcqueen’di.

6. Türkiye-Batman

‘The Dark Knight’ın Blue-Ray DVD’leri çıkmadan önce Warner Bros. Batmanlılar tarafından isim çalmak suçuyla dava edildi. Dava düştü.

 

7. Batman Tony Soprano’ya karşı

James Gandolfini, filmdeki ganster Sal Moroni için düşünülen isimler arasındaydı, ancak karakteri canlandıran isim Eric Roberts oldu.

8. Hemşire Mathilda

Joker’in hemşire olarak hastaneye geldiği sahnede kostümünün yaka kartında Mathilda yazıyordu. Mathilda, Heath Ledger’ın (Joker) kızının ismi.

 

 

Kaynak:ntvmsbc

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Tüm yorumlar (11)

Avatar
SaVasKrAmerr (Jön) | 26 Temmuz 2012, 17:50

haha ismi dava etmişler:)

Cevap Yaz
0
0
SadeceHayalEt (Fenomen) | 24 Temmuz 2012, 18:33

6. Maddeye Gelde Utanma Google Ne Zaman Batman Yazsam ( aslında aramamı bat-man olarak yapmam gerek ) Bilmem Ne İlçesinin Hala Yol Yapımlarında Sorun Varmış Diye Haber Çıkıyor Ulan Dedim Bizim Batman Gotham City'den Arta Kalan Zamanlarında Yol Çalışmalarına Mı El Atıyor :D. Cahilliğinde Böylesi Mi Olur Ya.. Ama Şuda Bir Gerçek Batman İlinden Az Batman Karakterini İse Çok Bahsediyorum Bir Gün Biriyle Batmana Gitmem Gerekse Herhalde Betmene 2 Bilet Derim :D.

Cevap Yaz
0
0
LuthienBeren (Amatör) | 24 Temmuz 2012, 15:31

6.madde trajikomik :/

Cevap Yaz
0
0
bigbaldhead (Dublör) | 24 Temmuz 2012, 13:13

inanmıyorum ya batmanlılar dava mı açmış yok artık daha neler :D:D

Cevap Yaz
0
0
can_albayrak_39 (Amatör) | 23 Temmuz 2012, 17:43

utandim be :( isim davasi fln yazik lan bu türkiye ne hale geldi sadece buna dayanarak demiorum ama :(

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz