Sinemalar.com

2015 için 'soykırım' filmi

2015 için 'soykırım' filmi
24 Temmuz 2012

Ermeni diasporası 2015 yılında gösterime girmek üzere bir "soykırım" filmi hazırlığına başladı.

ABD yapımı filme "The Genex" adı verilecek. Gerilim-tarih türündeki filmde "soykırım" sırası ve sonrasında Anadolu Ermenilerinin paralarına el koymakla suçlanan Alman bankalarına karşı yürütülen hukuk savaşının konu alınacağı belirtiliyor.

Los Angeles merkezli "Edgeart Entertainment" adlı prodüksiyon şirketi tarafından gerçekleştirilecek filmin yönetmenliğini Ermeni kökenli yönetmen Sevada yapacak. Filmin senaryosu ise daha önce birçok Amerikan TV dizisinin senaryosunu kaleme alan Alan Katz tarafından hazırlanıyor. 24 Nisan 2015'te gösterime girmesi planlanan filmde rol alacak aktörlerin 2013 yılı içinde belirleneceği açıklandı.

Filmde, kısaca Gomidas olarak tanınan 1869 Kütahya doğumlu Ermeni din adamı ve besteci Salomon Salomonyan'ın 1913 yılında bir Alman bankasında açtırdığı hesaptan yola çıkılarak, Alman bankalarının "soykırım" sırasında ve sonrasında Anadolu Ermenilerinin paralarına el koyduğu teması işlenecek. Bu öyküden yola çıkılarak günümüzde bir Amerikalı avukatın "güçlü ve çok uluslu" olarak tanımlanan bankaya karşı verdiği hukuk mücadelesi anlatılacak.

Film bir kurgu olsa da dipasora kuruluşlarının son yıllarda bazı Alman bankalarına karşı Alman adaleti önünde başlattığı hukuk savaşını anımsatıyor olması bakımından dikkat çekiyor. Bazı diaspora kuruluşları, "1915 sonrası Anadolu Ermenilerine ait 30 ton altına el koydukları" gerekçesiyle geçtiğimiz yıllarda Deutsche Bank ve Dresdner Bank’tan davacı olmuşlardı. Söz konusu kuruluşlar, Almanya’nın olaylarda "sorumluluğu" bulunduğunu, dönemin Berlin yönetiminin Berlin-Bağdad tren yolunun inşası için, çoğu sonradan Suriye çöllerinde ölen yüzbinlerce Ermeniyi “köle olarak” kullandığını öne sürüyor.

 

 

Kaynak:ntvmsbc

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Tüm yorumlar (9)

Avatar
karaelmas67 (Profesyonel) | 28 Temmuz 2012, 05:12

Biri şunlara sahte Türk pasaportu ile bir çok Ermeninin canını kurtardığımızı anlatsın!!!

Cevap Yaz
0
0
Jacksparrovv (Dublör) | 26 Temmuz 2012, 13:33

Sizin yorumlarınıza katılıyorum. Alman gösterip Türkleri anlatacaklar. ( Yani Sag gösterip sol vuracaklar. ) Bence bu film IMDB listesi ilk 250 girecek türde bir filme benziyor. IMDB'deki Tarih-Dram Filmlerine bakarsanız. Genellikle üst sıralarda yer alıyor. İnş. Bizi anlatmazlar.

Cevap Yaz
0
0
RasAlGhul36 (Amatör) | 25 Temmuz 2012, 17:41

hemen karşı atak yapmalıyız milleti yalanlarla kandırıcaklar yine bizde asala terör örgütünün yaptıklarını gösteren bir film yapabiliriz büyük elçileri öldürdükleri, karabagla ilgili, ermenilerin türklere ypatıklarını konu çok ama yürekli ve paralı yönetmen ve yapımcılar yok....

Cevap Yaz
0
0
omer41 (Amatör) | 25 Temmuz 2012, 01:29

Zaten kimse Urumçi katliamını film yapmasın,Karabağ katliamını film yapmasın,Güney Azerbaycan ı,Doğu Türkistan ı film yapmasın.. Daha pek çok katliam var eyy gidi eyy. Ermeniler Osmanlı nın vatan hainleridir başka bir şey değil.. Ekmek yediği kaba tükürdüler ve en yanlış ırkı düşman ettiler kendilerine..

Cevap Yaz
0
0
baglacolande (Dublör) | 24 Temmuz 2012, 22:40

Güya Almanlarla ilgili ama onlar kesin araya Türklerle ilgili şeyler de sıkıştırmışlardır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz