Sinemalar.com

Film Yönetmenleri'nden Bir İlk

Film Yönetmenleri'nden Bir İlk
24 Ağustos 2012

Film Yönetmenleri Derneği, 19. Altın Koza Film Festivali’nde ‘Film-Yön En İyi Yönetmen’ ödülü verecek. Benzerleri yurtdışındaki festivallerde gerçekleştirilen uygulama Türkiye’de bir ilk olacak.

17-23 Eylül tarihleri arasında düzenlencek 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında, Film-Yön de bir ödül verecek. Film-Yön Jürisi; Tunç Başaran, Biket İlhan ve Hüseyin Karabey’den oluşuyor. Jüri, yarışma içi ve yarışma dışı tüm yerli yapımları izleyerek birine ‘Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’ takdim edecek. Film-Yön’ün konuyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle; “Film Yönetmenleri Derneği olarak, sinemamızı ve dolayısıyla yönetmenleri daha yakın takibe almak amacıyla bu yıl 19. Altın Koza Film Festivali ile ortaklaşa bir ödül bölümü açtık. Bu kapsamda Film-Yön üyesi üç kişilik jüri, festivale katılarak yarışma içi veya dışı tüm filmleri inceleyecek. İçlerinden birine Yönetmenler Derneği’nin ‘Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü verecek. Bu ödülü verirken jürimizin en temel bakışı ‘yönetmen sineması’nın ışıklarını ve ayrıcalıklarını görmesi olacaktır. Burada temel hedef sinemanın temel yaratıcısının, yani yönetmenin daha iyi tanımlanması, farklılığının algılanması konusunda bir pencere açmaktır. Dolayısıyla seyirci açısından da, yönetmen sinemasının daha iyi algılanması konusuna dikkat çekmeye çalışmış olacağız”. “Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü” 22 Eylül tarihinde yapılacak Ödül Töreni’nde verilecek.

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Tüm yorumlar (2)

Avatar
rocktojustice (Figuran) | 27 Ağustos 2012, 23:35

kortejde artık biraz değişik sanatçıları görsek,mesela Yılmaz Köksal,Nuri Alço falan artık görünmese...ne bilim Tom Hanks,Richard Gere,Bruce Willis,Jim Carrey falan olsa!!!

Cevap Yaz
0
0
JimBraddock (Star) | 24 Ağustos 2012, 16:15

güzel bir uygulama olmuş inşallah sonuda güzel olur

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz