Portakal’ın ilk galası 'Menekşe'den Önce'

13.09.2012 11:37
Portakal’ın ilk galası 'Menekşe'den Önce'

49. Altın Portakal Film Festivali’nin ilk galası, Sivas katliamını anlatan 'Menekşe’den Önce' adlı belgesel için yapılacak.

49. Altın Portakal’ın ilk galası “Menekşe’den Önce”, 7 Ekim Pazar günü saat 12:00’de AKM Perge Salonu’nda Altın Portakal izleyicisi ile buluşacak. Soner Yalçın'ın Oda TV davasından tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmeden önce çekimlerine başladığı “Menekşe’den Önce”, Yalçın’ın isteği üzerine arkadaşları tarafından tamamlandı.

Menekşe’nin bilgiye yolculuğu

Sivas katliamında 12 yaşındaki oğlu Koray ve 15 yaşındaki kızı Menekşe'yi kaybeden Hüsne Kaya, hayata tutunabilmek için yine Menekşe adını verdiği bir evlat dünyaya getirir. Menekşe büyüyünce hiç görmediği abla ve ağabeyini yakından tanımak; yaşananları öğrenmek ister. Menekşe'nin, katliamdan kurtulanları ve olayın tanıklarını tek tek ziyaret etmesiyle devam eden bilgiye yolculuğu, izleyiciyi yaşanan vahşetle yüzleşmeye götürür.

"İnsanlığın en tehlikeli hastalığı bellek kaybıdır"

14 Şubat 2011 tarihinde gözaltına alınan, hâlâ cezaevinde olan Soner Yalçın belgeselle ilgi şunları söyledi: “İnsanlığın en büyük ve tehlikeli hastalığı bellek kaybıdır. Unutturmamak bir gazetecinin görevleri arasındadır. Madımak katliamını hafızalardan sildirmeyeceğiz. Unutturarak rahata ermek isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz. ‘Menekşe’den Önce’ bu amaçla hayata geçirildi. Ne yazık ki tam bitiremeden Silivri Cezaevi’ne atıldım. Şaşırmıyorum, Madımak gibi bir vahşeti yapanlar, tarihin her döneminde düşüncenin düşmanı olmuşlardır. Bu büyük yolculuğumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Tek üzüntüm belgeselimin son halini görememek. Ama sevgili dostlarım bu bayrağı benden aldılar ve daha yükseğe çektiler; hepsine teşekkür ederim.”