'Şimdiki Zaman'ın yolculuğu sürüyor

13.09.2012 14:26
'Şimdiki Zaman'ın yolculuğu sürüyor

Belmin Söylemez’in ilk uzun metrajlı filmi “Şimdiki Zaman” Hamburg ve Torino Film Festivallerine davet edildi. İşsiz bir genç kadının öyküsünü anlatan film gelecek, kader ve dostluk temalarını sorguluyor.

Kısa film ve belgeselleriyle tanınan Belmin Söylemez’in ilk uzun metraj filmi 'Şimdiki Zaman' Saraybosna’da başladığı uluslararası yolculuğuna önümüzdeki günlerde Hamburg’da devam edecek. Almanya’nın önde gelen film festivallerinden Hamburg bu yıl 20.yaşını kutluyor. 28 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin programında 140 film yer alıyor. 'Şimdiki Zaman' festivalin ‘Ajanda 12’ başlıklı bölümünde 4 ve 5 Ekim tarihlerinde iki kez gösterilecek ve yönetmen Belmin Söylemez her iki gösterime de katılacak. Hamburg’un onur konuğu ise son filmi Pieta’yla Altın Aslan ödülünü kazanan yönetmen Kim Ki-duk. Kim Ki-duk festivalin prestijli Douglas Sirk ödülünü alacak.

Diğer festival durağı Torino

Mina’nın kahve fallarında kendi hayatını sorguladığı film 30.Torino Film Festivali’nin yarışma bölümüne davet edildi. 1982 yılından beri düzenlenen festival misyonunu sinemada yeni olanı keşfetmek olarak adlandırıyor. Belmin Söylemez’in filmi Torino’da başkanlığını tanınmış İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun yapacağı uluslararası jürinin karşısına çıkacak. Festival 23 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. 'Şimdiki Zaman' 31.Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde gösterildi ve başrol oyuncusu Sanem Öge En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Filmin uluslararası prömiyeri ise Temmuz ayında 18.Saraybosna Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde yapıldı. Başrollerini Sanem Öge, Şenay Aydın ve Ozan Bilen’in paylaştığı film gelecek hafta 19.Altın Koza Film Festivali’nde ulusal yarışma seçkisinde gösterilecek.