Toprağın Çocukları Vizyonda !

14.09.2012 22:19
Toprağın Çocukları Vizyonda !

KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİ OLACAKTI

 

’Köylü milletin efendisi olacaktı’’ sloganıyla yola çıkan, Köy Enstitüleri’nin kapatılmasını konu alan ‘’Toprağın Çocukları’’ filmi 14 Eylül’de vizyona girdi. Yapımcılığını Erkan Can ve Tamer Çiçek’in üstlendiği, yönetmenliğini Ali Adnan Özgür’ün yaptığı, senaryosunu Dilşah Özdinç’in yazdığı ‘’Toprağın Çocukları’’ bugün vizyondaki yerini aldı.

 

Kapatıldığı tarihe kadar 17342 öğretmen, 7300 sağlık memuru ve 8756 eğitmen yetiştirilen, dünya ülkeleri arasında eğitim alanında en özel örnek olarak görülen Köy Enstitüleri’nin kapatılma sürecinin ve Anadolu halkının aydınlanma savaşının anlatıldığı filmde; Erkan Can, Bahtiyar Engin, Suzan Kardeş, Müge Boz, Türkü Turan, Ufuk Bayraktar, Serdal Genç, Bertan Dirikolu, Görkem Türkeş, Menderes Samancılar, Ezel Akay gibi birbirinden başarılı isimler rol alıyor.

 

Filmin görüntü yönetmenliğini Yusuf Aslanyürek, Genel Sanat Yönetmenliğini ise Ezel Akay üstleniyor. Filmin dağıtımcısı ise UIP dağıtım şirketi.

 

Kısaca hikaye: Kampı saldırıya uğrayan Çingene kızı Karika (Müge Boz) kamptan kaçarken köy enstitüsü öğrencisi Cevher (Ufuk Bayraktar) tarafından kurtarılır ve İsmail Hakkı Tonguç’un (Bahtiyar Engin) da yardımı ile enstitü içinde koruma altına alınır. Bu durumdan rahatsız olan köy halkı Çingenelerin enstitüden çıkartılması için baskı yapar. Bu baskılarıfırsat bilen bölge komutanı Necip enstitüye baskın yapar ve Enstitü Müdürü Kemal Öğretmen’i (Erkan Can) gözaltına alır. Bu gözaltına alma süreci, köy enstitülerinin kapatılma süreciyakındıryle eş zamanlı ilerlemektedir. Kemal Öğretmen mahkemece aklanır ncak köy enstitülerinin kapatılma kararı .

Filme ve fragmana http://www.sinemalar.com/film/179319/topragin-cocuklari adresinden ulaşabilirsiniz...

 

Keyifli seyirler