Dünya James Bond Günü

04.10.2012 10:45
Dünya James Bond Günü

5 EKİM CUMA GÜNÜ JAMES BOND’UN 50. YILDÖNÜMÜ 

 

James Bond serisininin 50. Yıldönümü olan 5 Ekim 2012, Cuma günü, Dünya James Bond günü olacak.

 

İlk kez Albert R. Broccoli ve Harry Saltzman, yazar Ian Fleming’in kitabından Dr No’yu 1962’de beyazperdeye taşıdılar. Dünyanın gelmiş geçmiş en uzun soluklu film serisi olan 007, bu yıl yirmi üçüncü filmi ile karşımızda olacak. James Bond’un son macerası SKYFALL™, İngiltere’de 26 Ekim’de, Türkiye’de 2 Kasım’da ve ABD’de 9 Kasım’da vizyona girecek.

 

ABD’de Dünya James Bond Günü etkinlikleri arasında New York’da Modern Sanat  müzesinde düzenlenecek tüm Bond filmlerini kapsayan sergi, Los Angeles’da Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ın ev sahipliğinde düzenlenecek Bond Müzikleri gecesi yer alıyor.

Londra’da Christie´s tarafından, geliri UNICEF ve birçok farklı hayır kuruluşlarına bağışlanacak, online ve canlı olarak düzenlecek bir müzayede de yapılacak.

Belçika ve Güney Afrika’da bazı ofislerde çalışanlar “Serbest Cuma” uygulaması ile 5 Ekim, Cuma günü işe simokinle gidecekler. Avustralya, Belçika, Fransa, Hollanda, Hindistan, Japonya, Letonya, Meksika ve Rusya’da EVERYTHING OR NOTHING: The Untold Story of 007 adlı belgesel ilk kez bu tarijhte gösterilecek. Ayrıca, dünya çapında bir çok radyo istasyonu bu tarihte Bond şarkıları çalacaklar.