'Menekşe'den Önce' gözyaşlarıyla izlendi

08.10.2012 11:55
'Menekşe'den Önce' gözyaşlarıyla izlendi

Madımak katliamını anlatan ‘Menekşe’den Önce'nin Altın Portakal'daki gösteriminde, seyirciler gözyaşlarına hakim olamadılar.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ilk galası ‘Menekşe’den Önce filmine ilgi çok büyüktü. AKM Perge Salonu’nu dolduran izleyiciler, Sivas’ta yaşanan Madımak katliamını anlatan filmin ilerleyen dakikalarında gözyaşlarına hakim olamadılar.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı&AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve eşi Dr. Günseli Akaydın da Menekşe’den Önce’nin izleyicileri arasındaydı.

Menekşe’den Önce’nin gala söyleşisinde filmin yapımcısı Halide Didem Kurt, filmin müzik danışmanı Güvenç Dağüstün ve Madımak otelinde öldürülen 33 kişiden biri olan şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok izleyicilerle buluştu.

Gösterimden önce Soner Yalçın’ın gönderdiği mektubu okuyan Halide Didem Kurt mektuptan şu cümleleri aktardı: "Onurumla girdiğim ve onurumla çıkacağım Silivri’den herkese selam. Kör zindanlardan, kitabımla ve bu belgeselimle sizlerleyim. Türkiye’deki iktidarlar, cesur ve bilgili gençleri, aydınları hiç sevmedi, eziyet etti, hapse attı, faili meçhul cinayetlere kurban etti. Yetmedi sonunda Madımak’ta yaktı. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz cesarettir. Zihinsel çürümeye izin vermeyeceksiniz.”

Acıyı anlatmak

Madımak'taki yangında iki kardeşi ölen ve kendisi, katliamdan sonra doğan Menekşe'nin, o günleri araştırmaya başlamasının öyküsünü anlatan belgesel, katliamın siyasi bağlamından ziyade, o günün tanıklarını konuşturarak yaşanan acıyı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

İzleyenler tarafından dakikalarca alkışlanan film gösterimi sonrasında, Zeynep Altıok ve Halide Didem Kurt kısa bir söyleşi gerçekleştirdi. Zeynep Altıok , Mustafa Akaydın ve festival komitesine teşekkürlerini ilettikten sonra belgeselle ilgili düşüncelerini “Ülkemizde düşüncelerin öldürülmesi hâlâ devam ediyor. İnsanlık suçlarında zaman aşımının olması mümkün değildir. Sanatçılar, gazeteciler ve öğrenciler tutuklanıyor. Soner Yalçın’ın Silivri’deki hücresinden bu filmi yapması, çaba göstermesi ve mesleğinin ötesinde onuru için bu belgeseli tamamlamasını çok anlamlı ve toplum adına uzlaştırıcı buluyorum. Biz Dersimler, Maraşlar, Çorumlar olmasın istiyoruz,” sözleriyle ifade etti.

Filmin uygulayıcı yapımcısı Halide Didem Kurt, Soner Yalçın’ın avukatları aracılığıyla kendilerine gönderdiği notlar üzerinden filmin çekimlerini tamamladıklarını ve Sivas katliamını yaşayan insanların acılarını daha çok kişiye duyurmak adına, filmin en kısa zamanda ülke çapında vizyona girmesi için büyük çaba sarf ettiklerini, dile getirdi.

Soner Yalçın'ın Oda TV davasından tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmeden önce çekimlerine başladığı “Menekşe’den Önce”, Yalçın’ın isteği üzerine arkadaşları tarafından tamamlandı.

 

Belgeselin fragmanı için http://www.sinemalar.com/fragman/216208/menekseden-once/0 adresini ziyaret edebilirsiniz.