Sinemalar.com

'Yüzüklerin Efendisi' davalık oldu

'Yüzüklerin Efendisi' davalık oldu
21 Kasım 2012

J.R.R. Tolkien'in ailesi, 'Yüzüklerin Efendisi' ve 'The Hobbit'in yapımcılarına yazarın eserlerini ticari meta haline getirdikleri iddiasıyla dava açtı.

WELLINGTON - En son setteki hayvan ölümleriyle protesto edilen 'The Hobbit' filminin yapımcıları, film gösterime girmeden bir kez daha gündemde.

 

Ünlü yazar Tolkien'in mirasçıları, 'Yüzüklerin Efendisi' ve 'The Hobbit' filmlerinin yapımcı firması ile mahkemelik oldu.

 

Aile, internette oynanan kumar makineleri dahil birçok üründe yazarın ve yazarın yarattığı fantastik dünyanın karakterlerini kullanarak Tolkien'in saygınlığına gölge düşürmekle suçladığı Warner Bros. film şirketinden 80 milyon dolar tazminat istiyor.   

 

Tolkien ailesinin avukatları, yapımcılarla sürdürülen görüşmelerin şimdiye kadar herhangi bir sonuç vermediğini ve internetten ürün satışının, 'The Hobbit' filminin gelecek ay gösterime girmesiyle daha da artacağını söyledi. Aile, Tolkien'in karakterlerinin heykelcikleri ve karakterlerin resimlerinin basıldığı giyim eşyaları gibi ürünlerin satışı için daha önce yapımcılarla anlaşma imzalamıştı.

 

Ünlü yönetmen Peter Jackson'ın Tolkien'in 'The Hobbit' adlı fantastik kitabından uyarladığı üçlemenin ilkinin dünya prömiyeri, gelecek hafta Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'da yapılacak. 'The Hobbit: An Unexpected Journey', dünya çapında ise 14 Aralık'ta gösterime girecek.

 

Daha önce Tolkien'in aynı adlı eserinden uyarladığı 'Lord of the Rings' (Yüzüklerin Efendisi) serisinin üçüncü ve son filmi 'Return of the King' (Kralın Dönüşü) ile En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 11 dalda Oscar alan Jackson, 'The Hobbit' serisinin ikinci filmi olan 'The Desolation of Smaug'u 2013'te, serinin son filmi 'There and Back Again'i ise 2014'te yayınlayacak.

 

'Yüzüklerin Efendisi'nin başlangıcı niteliğindeki 'The Hobbit', hobbit Bilbo Baggins'in büyücü Gandalf ve 13 cüce ile gönülsüzce çıktığı uzun yolculuğu anlatıyor. Shire kentinde yaşayan, kısa boylu, kocaman tüylü ayaklı, neşeli, ehl-i keyif hobbit ırkından gelen Baggins, Orta Dünya'nın kaderini değiştirecek bir yolculuk yapıyor. Filmde Bilbo Baggings'i Martin Freeman canlandırıyor. Daha önce Yüzüklerin Efendisi serisinde rol alan Ian McKellen, Andy Serkis, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Christopher Lee, Ian Holm, Elijah Wood ve Orlando Bloom da 'The Hobbit'te seyirciyle tekrar buluşuyor.

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Popüler Yorumlar

trhnx (Dublör) | 21 Kasım 2012, 14:55

Film için kötü bir imaj oldu bu haber umarım fazla uzun sürmez.

0
5
grkmylmz (Amatör) | 21 Kasım 2012, 17:53

Tolkien'in saygınlığı bahane, sizde para peşindesiniz pis mirasyediler :)

0
4

Tüm yorumlar (20)

Avatar
BeautifulKorea (Profesyonel) | 26 Kasım 2012, 18:33

İnsanın herşeyi para olmuş artık... Midem bulanıyor şu para meselelerinden. İnsanlığın en büyük düşmanı PARA ve HIRS bence.

Cevap Yaz
1
2
iremnazdemir (Profesyonel) | 26 Kasım 2012, 12:01

ya sanki adam kitabı yazarken karakterlerin tiplerini de çizmiş gib davranmıyolar mı sinir oluyorum. ecdadımızın eseri gündem de biz de gündeme gelelim milleti sömürelim diye kıskançlık yapıp para koparmak için asıl ecdadını bu insanlar rezil ediyor. yazık gerçekten. para için bu kadar düşmek ne acı.

Cevap Yaz
1
3
grkmylmz (Amatör) | 26 Kasım 2012, 18:44

aynen aynen sana katılıyorum. kitapdaki karakterleri görsel hale getirenler film ekibi sonuçta kimi kime dava ediyor bunlar :))

''birçok üründe yazarın ve yazarın yarattığı fantastik dünyanın karakterlerini kullanarak Tolkien'in saygınlığına gölge düşürmekle suçladığı''

0
0
yi3diz (Figuran) | 25 Kasım 2012, 17:10

para böyle bir şey işde.. Tolkien'in saygınlığına gölge düşürmüşmüş bak sen :))

Cevap Yaz
0
1
AsiyeOzturk (Figuran) | 25 Kasım 2012, 14:21

Ağır olmuş.

Cevap Yaz
0
0
can_albayrak_39 (Amatör) | 24 Kasım 2012, 10:44

kesinlikle haklılar bence
o kitaptan 3 film çıkarmaları bile yeter

Cevap Yaz
1
0
can_albayrak_39 (Amatör) | 26 Kasım 2012, 17:03

3 film yüzünden demiyorum ama 3 film yaptıklarından belliydi zaten

0
0
iremnazdemir (Profesyonel) | 26 Kasım 2012, 12:02

sen 3 film olayına takmışsın da dava sebebi 3 film değil. yaptıkları ayıp sadece para koparmak niyetleri. neden yüzüklerin efendisinde böyle şeyler olmadı. çünkü yaşları küçüktü fark etmediler nasıl para geldiğini şimdi kuyrukları dik dik dolaşıyolar aç köpekler.

0
2
Görüşleriniz