F TİPİ FİLM, 21 ARALIK’TA SİNEMALARDA…

28.11.2012 13:46
F TİPİ FİLM, 21 ARALIK’TA SİNEMALARDA…

19 Aralık 2000 Tarihinde 20 hapishaneye aynı anda yapılan operasyon sonrası açılan F Tipi Hapishanelerdeki tecrit uygulamasını anlatan, Grup Yorum’un tasarladığı ve yapımcılığını üstlendiği, 9 yönetmen ile ortaklaşa yürütülen film projesi F TİPİ FİLM, 21 Aralık 2012’de vizyona giriyor!


Filmin yapımında yüzlerce kişi çalıştı 


F TİPİ FİLM’de; Ezel Akay,  Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay ve Grup Yorum (FOSEM) olmak üzere 9 yönetmen yer alıyor. Yönetmenlerin her biri, F Tipi hapishanedeki tecrit uygulamasını konu alan 10’ar dakikalık kısa film çekti. Ortaya çıkan filmler birbirine bağlanıp tek bir uzun metraj film oluşturuldu. Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı, Erkan Can, Fırat Tanış, Civan Canova gibi birçok ünlü oyuncunun rol aldığı filmde, rejiden prodüksiyona kadar tüm aşamalarda teknik ekiplerle birlikte yüzlerce kişi aktif olarak görev aldı.

Filmlerin tamamında Grup Yorum’un eski ve yeni müzikleri kullanıldı. Her filmde başka bir müzisyen Grup Yorum’un şarkılarını düzenledi.. Yönetmenlerin, öğrencilerin ve oyuncuların yanı sıra birçok müzisyen bu büyük kolektifin bir parçası oldu.


21 Aralık’ta vizyona girecek


Yaklaşık 2 yıldır adım adım oluşturulan film projesi için Kocaeli’de Herşey Yapım’a ait  film platosunda F tipi hapishane dekoru oluşturuldu. Birebir boyutlarda hücreler, havalandırmalar ve koridorlardan oluşan dekordaki çekimler tamamlandı.  Filmde yönetmenler ve oyuncuların dışında, kamera, ses, set, ışık gibi teknik alanlarda profesyonel ekiplerin yanı sıra, reji ve prodüksiyonda sinema-televizyon öğrencilerinden oluşturulan bir ekip de büyük özveriyle çalıştı.  Filmlerin montaj çalışmaları Fono Film Stüdyoları başta olmak üzere çeşitli stüdyolarda tamamlandı.

Film fragmanı için http://www.sinemalar.com/fragman/216550/f-tipi-film/2 adresini ziyaret edebilirsiniz.