Sinemalar.com

'Sinema dizi sektörünün gerisinde kaldı'

'Sinema dizi sektörünün gerisinde kaldı'
28 Kasım 2012

Yaptıkları işlerin dünyaya duyurulması konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Ümit Ünal, ''Popüler filmler için bile izleyici sayısı az. Recep İvedik'in gişesi 20 milyon olmalıydı'' dedi.

İzmir 13. Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında verilen Altın Kedi ödüllerinin jürisinde yer alan yazar, senarist ve yönetmen Ümit Ünal, festival ve Türk sinemasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Festivalde iyi bir seçki oluşturulduğunu ve izleyicilerin iyi filmler izleme imkanı bulduğunu dile getiren Ünal, ailesinin yaşadığı, üniversiteyi okuduğu, 1985 yılında ayrıldığı İzmir'e bu vesileyle bir kez daha gelmekten ayrı bir mutluluk yaşadığını ifade etti.

 

Ünal, Türk sinemasının, son dönemde uluslararası alanda geçmişe oranla daha fazla ilgi gördüğünü, ancak Türk sinemasının hala kendini duyurabilme sıkıntısı yaşadığını belirtti. Ünal, Türk sinemasının bir gelişim dönemi içinde olduğunu, tanıtım eksikliği nedeniyle dünya genelinde dizi sektörünün elde ettiği başarının gerisinde kaldığına işaret ederek, şunları söyledi: ''Biz yaptığımız işleri dünyaya duyurma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Biz, bunu dizilerde becerebildik, sinemayı henüz o noktaya getiremedik. Bir Türk sineması modası başlatamadık. Bence bunun sebebi sanatçılar değil. Çok başarılı yönetmenlerimiz, oyuncularımız, teknik ekiplerimiz var. Filmlerin satış pazarlama ve tanıtımını yapan insanların vizyonlarını değiştirmeleri ve devletin daha çok destek vermesi gerekiyor. Büyük bütçelerle çalışan az sayıda yönetmen var. Bir tek Nuri Bilge Ceylan, şu anda bunu başarabiliyor. Bunun dışında hep küçük bütçelerle filmler yapılıyor, ama bu filmler, gerçekten güzel filmler, cürümünden fazla yer yakan filmler oluyor.''


Gişe mi festival başarısı mı?

Türk izleyicisinin yerli filmlere daha çok ilgi göstermeye başlamasının şaşırtıcı olmadığını vurgulayan Ünal, teknik anlamda ilerleme kaydedilmiş olmasıyla birlikte izleyicinin kendi dünyasından bir şeyler bulması nedeniyle tercihini yerli filmlerden yana kullandığını bildirdi. Ünal, bir film için başarı kıstası konusunda ise filmin ülke içinde çok izleyiciyle buluşmasının, o filmin uluslararası alanda da kabul göreceği anlamına gelmediği gibi bunun tam tersinin de geçerli olduğuna dikkati çekerek, ''Bunun her ikisini de birlikte yapabilen yönetmen, asıl büyük dönüşümü başlatmış olacak. Yalnız şunu da belirtmek gerekir ki, dünyada bunu başarabilen yönetmen çok az'' dedi.


'Gelir seviyesi, sinemaya gitmeyi etkiliyor'

Ünal, izleyicinin sinemaya yeterince gitmemesinin televizyonun etkisi ya da ilgisizlikten çok gelir durumu ile ilgili olduğunu savundu. Orta gelirli 4 kişilik bir aile için yol ve sinemada yapılan harcamalar da dahil edilirse sinemaya gitmesinin ciddi sayılabilecek bir maliyet oluşturduğunu, bu nedenle çoğu ailenin yılda 1-2 kez sinemaya gidebildiğine işaret eden Ünal, bu durumun aynı zamanda film tercihine etki ettiğini söyledi.


'Recep İvedik daha çok izleyici alabilmeliydi'

Türkiye'de, ''gişe başarısı'' elde etmiş filmlerin bile nüfus dikkate alındığında yeterince izleyici çekemediğini düşündüğünü anlatan Ünal, şöyle konuştu:
''Türkiye'de en fazla gişe yapan filmler, 5 milyon civarında kişi tarafından izleniyor. Türkiye'den daha düşük nüfusa sahip olan İngiltere'de ise popüler filmler 14-15 milyon izleyici çekiyor. Aradaki fark, ancak gelir durumuyla açıklanabilir. Türkiye'nin nüfusunu göz önüne aldığımızda, en popüler filmler için bile izleyici sayısı az. Recep İvedik'in gişesi 20 milyon olmalıydı.''

Ünal, sinemada popüler filmin daha fazla gişe geliri elde etmesinin sorun olmadığını, izlenme açısından filmler arasındaki uçurumun sıkıntılı olduğunu belirterek, ''Ticari düşünülerek yapılan bir film örneğin 10 milyon kişiye ulaşıyorsa, başka bir film de 1 milyon izleyici bulabilmeli. Bulamamasının nedeni, izleyicinin yılda 1-2 kez sinemaya gitmesi ve orada da tercihini en popüler olandan yana kullanması'' dedi.

''Teyzem'', ''Milyarder'', ''Hayallerim, Aşkım ve Sen'', ''Arkadaşım Şeytan'', ''Piano Piano Bacaksız'', ''Berlin in Berlin'', ''Amerikalı'' filmlerinin senaryolarına imza atan, 2001 yılında çektiği ilk filmi ''9'' büyük beğeni kazanan, ''Anlat İstanbul'', ''Ara'', ''Ses'' ve son olarak da ''Nar'' filmlerini yöneten Ünal, yaz aylarında yeni bir projeyi hayata geçirme hazırlığında olduğunu sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Popüler Yorumlar

efe64 (Dublör) | 30 Kasım 2012, 00:04

Kaliteli yerli film çekilmiyor. Yönetmenler tutturmuş bir bağımsız film saçmalığı devam ediyor. Büyük bütçeli gişe filmlerini eleştiriyorlar. Mesela sinemada izlediğim son 6 filmin 5'i yabancı. Kaliteli yerli film yok. Sürekli komedi sürekli komedi. Onlarda gerçekten trajikomik. Bir espriden bile film çıkartıyorlar. Polisiye film çekilmiyor. Büyük bütçeli aksiyon zaten yok. Millet mecburi yabancı filme kayıyor. Ekonomik boyuta gelirsek. Bir bilet ortalama 10 lira. Ailecek gitsen 40 lira. Ee mısırı çerezi içeceği derken 60-65 lirayı geçiyor. Millette ne gerek var alalım DVD'sini evde izleyelim diyor. Artık Digital platformlarda dolu sinema kanalı var. Yüzlerce yabancı yerli kanal var. Millet evde vakit geçirmeyi sinemaya tercih ediyor. İngiltere'de Kişi başına gelir 38.000 $ Türkiye'de 10.000 $ Ve o ülkelerde sinema kültürü bizden çok daha oturmuş.

0
4

Tüm yorumlar (10)

Avatar
AweSome61 (Dublör) | 1 Aralık 2012, 20:48

dalga mı geçiyor yoksa ciddi mi anlayamadım. recep ivedik in neresi 20 milyon olmalıydı? küfür üzerine dayalı komedi yapıldı recep ivedik de. başka bir numarası yok. ergen dönemler için idare eder bir film ama daha ileriye gitmez. sinema, dizi sektörünün nasıl gerisinde kaldı onu da anlamak güç. türkiye de herhangi bir dizi sektörü mü var? doğru düzgün 2 tane dizi var zaten biri leyla ile mecnun, diğeri suskunlar. suskunlar da 2. sezon itibariyle zaten ilk sezonki etkiyi yaratamadı. eğer doğru düzgün bir dizi sektörümüz olsa haklı derdim ama sinema da dizi de birbirinden beter durumda. bu ülkede akasya durağı ve arka sokaklar gibi saçma sapan diziler hem çekilmeye, hem izlenmeye devam ediyor. daha zaten konuşmaya bile gerek yok.

Cevap Yaz
0
0
akasya2008 (Dublör) | 1 Aralık 2012, 13:46

Evet gerçekten geri kaldı.

Cevap Yaz
0
0
JohhnyDepp (Star) | 1 Aralık 2012, 12:49

Onlara Göre Dizi Sektörü Önde Olabilir Ama Bana Göre Sinema Herşeyin Önündedir.

Cevap Yaz
0
1
maderman3 (Amatör) | 1 Aralık 2012, 00:04

Öğrenci ve kalabalık aileler için bi filme gitmek çok masraflı. Bilet fiyatını değeri tartışılır. Ekonomik boyutu geçelim, türk sinemasına olan güven azaldı zaten. Toparlanması uzun süre alır bence, arka arkaya kaliteli yapıtlar gelirse hareketlenme olabilir.Dünyanın bi çok yerinde internetten film indirme şansı var. ama adamlar sinemaya gittikleri taktirde yapımcılara yönetmenlere para kazandırarak onların daha çok film çekmesine katkıda bulunacaklarının farkındalar ve sinemaya gidiyolar. Ama ülkemizde genelde internetten filmi indirme seçeneği cazip oluyo. Gelelim izleyiciye, bu ülkede gişe rekoru recep ivedik gibi bi filmde. adam milyarlarca para harcayıp başyapıt olmasa da güzel bi film ortaya çıkarıyo, az kişi gidiyo. adam recep ivediği 3 kere izlemek için sinemaya gidiyo, bahsettiğim filmlerden haberi bile olmuo. bu da işin garip tarafı. Tamam renkler zevkler tartışılmaz ama sinema bir sektördür, parayla dönen bi çarkı vardır. Buna katkı olmadığı sürece hem yapımcılara ve yönetmenlere gereken bütçe sağlanamaz ve şevkleri kırılır. Dayanışma olduğu sürece güzel şeyler çıkar ortaya. Ben sıranın film çeken insanlarda olduğunu düşünüyorum, artık kaliteli filmler bekliyoruz. 2012 yılındayız. Tabi avatar çekin demiyoruz, beklentimiz çk yüksek olmadığından yapımcıların bizi şaşırtabilecekleri bir dönemde oldugumuzu düşünüyorum...

Cevap Yaz
0
1
Meris (Profesyonel) | 30 Kasım 2012, 13:44

Ama sadece Türk filmlerine gidilmiyor diye sınırlanmamalı bence. Genel olarak Türk milletinin zaten sinemaya gitmek gibi bir alışkanlığı yok ki. Artık yeni neslin bir kısmı ilgileniyor belki onların da yabancı filmleri seçmesi doğal çünkü insan görsellik güzel olsun istiyor bu devirde. Adamlar 3D film yapıyor sen getirip Tirakula diye film yapıyorsun hala. E tabi ki öbürünü tercih eden sinemaya giden de. Dizi sektörü de bambaşka. Zaten bildiğim kadarıyla sadece bizde değil diğer ülkelerde de çok büyük bir sektör.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz