Metin Kaçan İntihar Etti

09.01.2013 09:42
Metin Kaçan İntihar Etti

Metin Kaçan intihar etti

Ağır Roman kitabının yazarı Metin Kaçan, pazar günü sabaha karşı Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son verdi.

İddiaya göre Pazar sabah 02.00 sıralarında Çengelköy Polis Merkezi'ne giden bir taksi sürücüsü, yolcusunun köprüden atlayarak intihar ettiğini belirtti. Bunun üzerine konuyla ilgili çalışma başlatıldı. Takside yapılan aramada Metin Kaçan'a ait olduğu iddia edilen çanta bulundu. Çantada Kaçan'a ait kimlik bulundu. Deniz polisi de boğaz da arama yaptı. Ancak tüm aramalara rağmen Kaçan'ın izine rastlanılmadı.

 

Ağabeyi, Hasan Kaçan twitter'dan doğruladı

 

Sosyal Paylaşım sitelerinde Metin Kaçan’ın intihar ettiği haberleri yayıldı. Kaçan’ın öldüğüne dair, sosyal medyada çıkan söylenti, ailesini ve arkadaşlarını tedirgin etti. Ağabeyi, karikatürist Hasan Kaçan’a gün boyunca cep telefonundan ulaşılıp bilgi alınamazken, asistanı Sebile Hanım, “Kendilerinin de Metin Kaçan’a ulaşamadığını, haber beklediklerini” söyledi.

 

Kaçan ailesinin farklı semtlerde oturduğunu, birbirleri ile ilgili çok bilgileri olamayabileceğini dile getiren Sebile asistan, “Aile, Kadıköy yakasında oturuyor. Hiçbir bilgileri yok. ‘Metin böyle sık sık ortadan kaybolur’ diyorlar ama çıkan haberler herkesi çok yıpratmış durumda. Biz de bir bilgi ulaşmasını bekliyoruz. Elimizde sadece bu haberlerden dolayı endişeli bir aile var” dedi.

 

Akşam saatlerinde ağabeyi, karikatürist Hasan Kaçan twitter hesabından paylaştığı mesajla konuya açıklık getirdi. Kaçan mesajında şu ifadelere yer verdi: "Metin Kaçan ile ilgili bilgler maalsef doğrudur. Aile olarak. bir umuttur diyerek paylaşmadık. Acımızı paylaşan herkese teşekkür ederiz."

 

 

 

METİN KAÇAN KİMDİR


Metin Kaçan, 1961 yılında, Kayseri, İncesu’da dünyaya geldi. Ailesi ile beraber, henüz altı aylıkken İstanbul’a taşınan Kaçan, okuldan mezun olmasının ardından, 1988 yılında, çeşitli mizah dergilerine kısa öyküler yazarak yazın dünyasına katıldı.

İlk romanı Ağır Roman, 1990 yılında piyasaya çıktı. Taksim Tarlabaşı’nda, Kolera Mahallesi’nde geçen roman, şehrin günlük karmaşasında ön plana çıkmayan kenar mahalle karakterlerini ağdalı bir dille ve yerel jargona uygun bir şekilde anlatmasıyla kısa sürede büyük bir ilgiyi üzerinde topladı ve en beğenilen suç ve dram kitaplarından birisi olarak Türk Edebiyatı’nda yerini aldı.

1996 yılında, Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan Ağır Roman. Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu ve Savaş Dinçel gibi başarılı oyuncuları kadrosunda barındırdı ve de Altın Portakal Film Festivali’nde, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında ödüle layık görüldü. Ağır Roman, 2003 yılında Fransızca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlandı.

Metin Kaçan, Ağır Roman’ın ardından, tiner ve uçucu madde kullanan sokak çocuklarının yaşamının anlatıldığı İstedikleri Yere Giderler adlı çizgiroman çalışmasına Kemal Aratan ile beraber imza attı.

Fındık Sekiz adlı ikinci romanı, 1997 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmasından bir yıl sonra Almanca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlanan Kaçan, 9 yazar 9 öykü başlığıyla yayınlanan öykü antolojisi Yalancı Öyküler’in kadrosunda da yer aldı.

Metin Kaçan, karikatürist, sinema oyuncusu ve yapımcı Hasan Kaçan’ın kardeşidir.