Sinemalar.com

Rambo Ölmez, Seri Bitmez...

31 Ocak 2008

1982 Ekim’inde, John Rambo’nun dünya kamuoyunun karşısına çıktığı ilk Rambo filmi "İlk Kan"dan itibaren ‘’Rambo’’ kelimesi, zulme ve adaletsizliğe karşı savaşan, ölümcül ancak incinebilir güçlü bir asker ikonuna dönüşmüştür. David Morrell’in aynı adlı romanından uyarlanan İlk Kan’da John Rambo, pek de popüler bir savaş olmayan Vietnam’dan yeni dönmüş, üstün yetenekli bir asker olarak karşımıza çıkmıştı. Peşpeşe üç film ve yirmi yılın ardından bu dördüncü filmle beraber Rambo, tüm dünyanın gözünde zulme karşı savaşan gerçek bir kahramana dönüştü. Modern dünyanın gerçek savaş alanlarında, Irak’tan Afganistan’a, oradan Burma’ya, Rambo, sıradan bir insanın hangi şartlar altında bu kadar şiddete sürüklendiğini gözler önüne serdi.

Filmin yapımcılarından Kevin King, ‘’Tüm dünyada Rambo artık sözlüklere bile girdi, resmen literatüre böyle bir kelime eklendi’’ diyor. ‘’Eğer sözlüğü açıp Rambo’nun karşılığına bakarsınız, \'askeri atak\' yazdığını görürsünüz. Bir anlamda iyi ile kötünün mücadelesini temsil ediyor Rambo’’.

Filmin çekimleri için oyuncu seçimi çalışmaları yapılırken yüzlerce figürana ihtiyaç duyulur ve bu aşamada yapımcılar hayretler içinde kaldıkları bir durumla karşılaşırlar. Taylandlı ve Burmalı mültecilerin hepsi Rambo’yu tanımaktadır. Taylandlı cast yönetmeni Pasiri Noiy Pana durumu şöyle anlatıyor; ‘’Onlara "Rambo’yu biliyor musunuz" diye sorduğumda aldığım cevap hep "evet" oldu. Burmalı köylülerin çoğu köylerdeki evlerinde gizli gizli, yönetimden saklanarak Rambo’yu seyrettiklerini itiraf ettiler’’.

İlk filmin başlığı "İlk Kan", saldırıyı ilk olarak başlatmayı, savaşın kışkırtılmasını ifade ediyordu. Rambo saldırgan bir tutum sergilemez, tersine bu uzun saçlı, yalnız savaş gazisi, dağlarda, küçük bir kasabada dostluk arar. Ancak kasabanın şerifi (Brian Dennehy)  tarafından kasabadan kovulunca ve bu emre itaat etmeyince tutuklanır, kasabanın yakınındaki vahşi ormanda bir ölüm kalım savaşı vermeye başlar. Rambo eğer karşısındaki saldırganı başka türlü durdurabiliyorsa, asla öldürmez. Hikayenin sonunda, Rambo’ya neredeyse artık bir \'baba figürü\' olmuş olan Albay Trautman (Richard Crenna) çıkar gelir ve bu yıkıma son verilmesini sağlar. Orijinal romanda Rambo ölür.

John Rambo’da En-Joo karakterini canlandıran aktör Tim Kang’ göre "İlk Kan", serinin tüm filmlerinden farklı olan bir ruha sahip. ‘’Karakterin gerçek anlamda bir kalbi vardı ve bunu sağlayan da Sly’di, yani aktörün ta kendisiydi. Filme derinlemesine baktığınız zaman onca şiddete neden olan bir sebep görüyorsunuz ve hata Rambo’nun hatası değil’’.

James Cameron ve Sylvester Stallone tarafından yazılan ikinci film "Rambo - İlk Kan Part II"de Albay Trautman yeniden karşımıza çıkar ve Rambo’yu çoktan unuttuğu hayatına geri döndürür. Rambo’nun nasıl bir zafer sembolüne döndüğünü Albay’ın sarfettiği şu sözlerden anlayabiliyoruz; ‘’Hiçbir adam, hiçbir kanun, hiçbir savaş onu durduramaz. Bu sefer biz kazanacağız’’. İkinci filmde hala Vietnam’ın Rambo üzerinde bıraktığı izleri takip edebiliyoruz. Filmin sonunda Rambo şöyle bir cümle sarfediyor; ‘’Benim tüm istediğim onların ne istediğidir. Bizim ülkemiz, biz onu ne kadar seviyorsak, bizi o kadar sever’’.

Rambo III’te kahramanımız hayattaki tek dostu Albay Trautman’ın hayatını kurtarmakla görevlendirilir. Albay Afganistan’da, Rusya’nın 1979’dan 1989’a kadar kendi Vietnam savaşını sürdürdüğü bu topraklarda, gizli bir görev esnasında rehin alınmıştır.

Bu klasik aksiyon serisinin son filmi "John Rambo", uluslararası camiada büyük bir üne sahip olan ve ilk üç filmde ana karakteri yaratıp canlandıran Sylvester Stallone tarafından yazıldı ve yönetildi.

Tüm yorumlar (20)

Avatar
katildoganlar (Artist) | 8 Nisan 2010, 18:47

Slyvester Stallone 62 yasina gore gayet de iyi bir performans gostermis. Dogrusu bu kadarini beklemiyordum. Ayrica giristeki muzigini ilk duydugumda aslinda Rambo karakterini ozlediginizi anlayip nostaljik zamanlar geciriyorsunuz. Ama tabii bu son Rambo serisinde hani daha oncekilerdeki gibi Rambonun savasa giderkenki kirmizi bandiyla botlarinin baciklarini sert ve hasin bir sekilde baglayip bicagini (ki Rambo bicagi olarak gunumuzde ozdeslesti) kinina gecirme sahnesini gormek guzel olabilirdi. Unutmadan vahsetli catisma sahneleri de bence gayet basarili komunist rejimin seytani yuzunu boylece gosterebilmisler.

Cevap Yaz
0
0
layemut17 (Dublör) | 12 Mayıs 2009, 03:30

Hollywood sineması ABD emperyalizminin en önemli ve etkili silahıdır... Rambo bir, "ilk kan"; "ilk" film olmanın avantajını yaşamıştır. kendi adıma ardından üç filmi de izlememi sağlayan şey İlk Kan'daki o sahiciliktir.
Heleki bu son Rambo bana öğretti ki insan yaşlandığında çocukluk günlerine dair ne varsa tekrar görmek istiyor için için; düşmanı bile olsa...

Cevap Yaz
0
0
IndianaJoNeS2 (Profesyonel) | 7 Temmuz 2008, 10:37

yarın shoıw tv de oynuyot izlemenizi tavsiye ederim..

Cevap Yaz
0
0
karapence (Profesyonel) | 24 Mart 2008, 08:04

bu adam yaşlanmak nedir bilmiyor yaw allah uzun ömürler versin ne diyelimm..

Cevap Yaz
0
0
soloman (Figuran) | 23 Şubat 2008, 19:06

arkadaşlar film çok güzel ama biraz fazla kesmeli 2ye bölmeli bence midesi kaldıranlar izlesin ama aksiyon ani efectler 1 harika seyredin ama midesi kaldıranlara tavsiye ederim

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz