Mahmut ile Meryem'e Muhteşem Gala

19.03.2013 17:40
Mahmut ile Meryem'e Muhteşem Gala

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Elçin Efendiyev'in, aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Mahmut ile Meryem filminin galası yapıldı.

 

 

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki galaya katılan Efendiyev, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Elçin Efendiyev, “Bugün benim için hoş bir gün. 31 yıl önce yazdığım bir roman sinemaya uyarlandı. Demek ki romanda ele aldığım meseleler güncelliğini koruyor” dedi.

 

Filmin, Türkiye ile Azerbaycan ortak yapımı olmasının da kendisi için anlam taşıdığını vurgulayan Efendiyev, “Bu film anavatanım ile anavatanım kadar sevdiğim Türkiye tarafından müşterek çekildi” diye konuştu.

 

 

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Efendiyev, filmin galasının “çok sevdiği İstanbul'da” yapılmasının da kendisi için anlamlı olduğunu ifade etti.

 

AŞK DİN TANIMIYOR

Elçin Efendiyev, bir gazetecinin, filmde farklı dinlerden iki gencin aşkının ele alınmasına ilişkin sorusuna, “Aşk din tanımıyor. Aşk manevi temizlik istiyor. Manevi temizlik de tüm dinlerde var” yanıtını verdi.

 

 

Galaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ile filmin oyuncuları Eva Dedova, Aras Bulut İynemli, Tomris İncer, Cemal Hünal, Kristina Krepela, Mehmet Çevik, Polat Bilgin ile davetliler katıldı.

 

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin'in yaptığı “Mahmut ile Meryem” filminin senaryosu, Yerkan Kahraman ve Eşref Dinçer tarafından kaleme alındı.

 

Film, 22 Mart'da vizyona girecek.

 

MAHMUT İLE MERYEM"İN KONUSU

 

Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği ve Aras Bulut İynemli, Eva Dedova, Fahreddin Manafov ile Melahat Abbasova’nın rol aldığı film, hükümdar Ziyad Han’ın Müslüman oğlu Mahmut ve Hristiyan Keşiş kızı Meryem’in imkânsız aşkını ele alıyor.

 

Çaldıran Savaşı’nın yakıcı etkileriyle karşılaşan Mahmut, hayatın gerçeğiyle yüzleşiyor. Film, insan, neyi, kimi severse sevsin, bu sevginin aslında gerçek varlığa yöneldiğini ve sevginin insanı benlikten kurtaracak tek yol olduğunu gösteriyor.