Ankara'da Kısa'ların Günü

20.03.2013 10:46
Ankara'da Kısa'ların Günü

24. Ankara Uluslararası Film Festivali beşinci gününde dünyadan kısa filmlerle güne başlıyor. Kısa filme ilk günden bu yanan özel bir önem veren festival, “Dünyadan Kısa Kısa” bölümünde dünyanın dört bir yanından kısa filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor.

 

Kısa film ve belgesellere ilk günden bugüne özel bir önem veren Ankara Uluslararası Film Festivali’nin programında bu yıl da bir çok kısa film yer alıyor.

 

Dünyanın dört bir yanından kısa filmlerin seyirciyle buluşacağı “Dünyadan Kısa Kısa” bölümünde yer alan filmler 12:00 seansında Kızılırmak Sinemaları’nda.

 

Festivalin “Ulusal Yarışma” bölümünde yer alan “Güzelliğin On Par’ Etmez” Türkiye’yi ailesiyle birlikte terk etmek zorunda kalan küçük Veysel’in etkileyici hikayesini perdeye taşıyor.

 

“Güzelliğin On’ Par Etmez” yönetmen Hüseyin Tabak ve film ekibinin katılımıyla 17:00 seansında Kızılırmak Sinemaları’nda.

 

Ulusal Yarışma bölümünde yarışan Selim Evci’nin “Rüzgarlar” filmi ise 14:30 seansında.

 

“50. Yılında Çek Yeni Dalgası” bölümünde yer alan dört film önemli bir sinema deneyimine ortak ediyor seyirciyi. 60’lı yılların en önemli sinema akımlarından biri olan Çek Yeni Dalgası’ndan “İsa’nın Yılları” 17:00 seasında,usta yönetmen Milos Forman’ın “Kara Peter”i 19:30 seansında, Vlacil’in destansı filmi “Marketa Lazarova” ise 21:30 seasında Kızılırmak Sinemaları’nda.

 

Festivalin “Ulusal Belgesel Film Yarışması” bölümünde yer alan birbirinden güzel belgeseller 12:00 seansından itibaren Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izlenebilir. Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’ndeki gösterimler ücretsizdir.

 

Günün önemli etkinliğinde akademisyen Enver Özüstün ile “Görüntü Yönetmenliği” Atölyesi’nde görüntü yönetmenliğine dair temel bilgiler paylaşılacakken, katılımcıların uygulama yapması da sağlanacak.

 

Görüntü Yönetmeliği Atölyesi ücretsiz ve 10:00-19:00 saatleri arasında Alman Kültür Merkezi’nde.