Jin'e Sadece 1363 Seyirci

21.03.2013 12:11
Jin'e Sadece 1363 Seyirci

Ödüllü yönetmen Reha Erdem'in son filmi 'Jin'i 3 günde yalnızca 1363 kişinin izlemesi eleştirmenlerin tepkisini topladı.

 

Vatan'dan Zehre Çengil'in haberine göre eleştirmenlerin göklere çıkardığı, Terör örgütü gerillasıyken örgütü terkeden bir Kürt kızının çıkışsız yolculuğunu anlatan 'Jin' filminin gişe rakamı şaşkınlık yarattı. Sinema çevreleri "Sözün bittiği yerdeyiz. Bunu sosyologlar incelemeli" dedi.

 


Alper Turgut: HAKSIZLIK EDİLDİ

 

Jin, izlediğimiz yerli filmler arasında en iyilerinden. Bunu sinemaseverlerin yaptığı bir haksızlık olarak görüyorum. Politik bir zemine oturtulmuş, bir yandan Pi'nin Yaşamı gibi bir masal bir fantazi. Cem Yılmaz'ın sinema bile olmayan gösterisi çok daha iyi iş yaptı.

 

Atilla Dorsay: SÖZÜN BİTTİĞİ YER

 

Bu filmi ben ve Uğur Vardan da övdük, aynı zamanda Hıncal Uluç da övdü. Burada artık sözün bittiği bir yerdeyiz. Demek ki insanlar bir parça ciddi, sanatsal, cesur hiçbir şeyi izlemek istemiyorlar. Ve geniş kitle, gülmek ve bu yöntemle boşalmak istiyor. Buna artık sosyologların, eğilmesi, 'Jin' gibi olağanüstü bir filmin düşük rakamlarını irdelemesi lazım.