Sinemalar.com

Jin'e Sadece 1363 Seyirci

Jin'e Sadece 1363 Seyirci
21 Mart 2013

Ödüllü yönetmen Reha Erdem'in son filmi 'Jin'i 3 günde yalnızca 1363 kişinin izlemesi eleştirmenlerin tepkisini topladı.

 

Vatan'dan Zehre Çengil'in haberine göre eleştirmenlerin göklere çıkardığı, Terör örgütü gerillasıyken örgütü terkeden bir Kürt kızının çıkışsız yolculuğunu anlatan 'Jin' filminin gişe rakamı şaşkınlık yarattı. Sinema çevreleri "Sözün bittiği yerdeyiz. Bunu sosyologlar incelemeli" dedi.

 


Alper Turgut: HAKSIZLIK EDİLDİ

 

Jin, izlediğimiz yerli filmler arasında en iyilerinden. Bunu sinemaseverlerin yaptığı bir haksızlık olarak görüyorum. Politik bir zemine oturtulmuş, bir yandan Pi'nin Yaşamı gibi bir masal bir fantazi. Cem Yılmaz'ın sinema bile olmayan gösterisi çok daha iyi iş yaptı.

 

Atilla Dorsay: SÖZÜN BİTTİĞİ YER

 

Bu filmi ben ve Uğur Vardan da övdük, aynı zamanda Hıncal Uluç da övdü. Burada artık sözün bittiği bir yerdeyiz. Demek ki insanlar bir parça ciddi, sanatsal, cesur hiçbir şeyi izlemek istemiyorlar. Ve geniş kitle, gülmek ve bu yöntemle boşalmak istiyor. Buna artık sosyologların, eğilmesi, 'Jin' gibi olağanüstü bir filmin düşük rakamlarını irdelemesi lazım.

Popüler Yorumlar

tahacagrigunes (Amatör) | 21 Mart 2013, 13:04

sosyologların incelemesi gereken teröristin filmini yapan zihniyet ve onu bir başarı, başyapıt olarak lanse edenlerdir. Bence sosyologdan ziyade psikologa görünmeniz lazım.

3
5

Tüm yorumlar (10)

Avatar
rizasirman_Z5CM (Amatör) | 22 Mart 2013, 13:28

Filmi henüz izlemedim ama BKM'nin yaptığı gibi kürt propagandasını bilinçaltına kazımak için hazırlanmış bir film ise eğer, sinemada izlemeye değer bulmam. İzlesem de bilete verdiğim parayı helal etmem. Eleştirmenler de halkın nabzını ve beğenisini öngöremiyorlarsa bıraksınlar eleştirmenliği. Elinde şarap, kolunda mankenlerle film galalarına katılarak eleştirmenlik olmuyor.

Cevap Yaz
0
0
unreal91 (Amatör) | 21 Mart 2013, 13:31

konudur şudur budur yorum yapmayacağım ama Sadece bu kadar kişinin izleme nedeni çok az salonda ve sadece istanbulda vizyona girmesi olabilir mesela....

Cevap Yaz
1
1
suatcelebi (Amatör) | 21 Mart 2013, 13:35

hiç bir kendini bilen sinema salonu bu filmi oynatmaz bile bile kim zarar etmek ister hadi bu filmi geçtim gişe yapacak filmleri bile bazı sinema salonu sahibi almıyor bu ülkede anlamak zor.

1
1
mehmettumer (Amatör) | 21 Mart 2013, 13:17

hıncal uluç beğenmiş nedense hiç şaşırmadım kimsenin gitmemesine

Cevap Yaz
1
1
nejatcankula (Amatör) | 21 Mart 2013, 13:15

Sadece iktidara yavşamak için yapılan,teröristleri şirin göstermenin ve ilerdeki olası aflardaki tepkileri azaltmak için yapılan bir film tutmadığı için ama halk farkında olduğu için tutmadı bu ağlamalarda ondan.

Cevap Yaz
1
1
HiHitlerAd (Jön) | 21 Mart 2013, 13:12

Dertler insanların başından aşkın. Reha Erdem "hayattaki acıdan seyirlik yapılamaz" dese ve filmi biraz masalsı bir temele oturtmuş olsa da haberlerde saatlerce bu meseleleri dinleyen ve bunalan insanlar neden bir de sinema da bunları izlemek istesin ki. Elbette ki herkes eğlenmek istiyor, insanlar dramı da seviyor tabi ama bu kadar güncel bir konuyu izlemek istemiyor olabilirler.Sinema zaten gerçek hayattan bir kaçışdır. Ve sanat artık eğlencelikle eşdeğerdir.

Cevap Yaz
2
3
Görüşleriniz