Akbank 9. Kısa Film Festivali başladı

21.03.2013 13:37
Akbank 9. Kısa Film Festivali başladı

Akbank 9. Kısa Film Festivali, 29 ülkeden 102 film, 10 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 17 konuğun katılımıyla 18-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu yıl 18-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek Akbank 9. Kısa Film Festivali, yurt içi ve dışından geniş katılımı, yeni bölümleri, atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere 10 gün boyunca keyifle izleyecekleri dopdolu bir program sunacak.

Yarışma ve yarışma dışı bölümleri ile farklı renkler, coğrafyalar, kültürler ve düşünceleri bir araya getiren festivale bu yıl 606 film başvurdu. Festival, 29 ülkeden 102 film, 40 seans, 10 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 17 konuğun katılımıyla herkese açık ve tüm etkinlikler ücretsiz olacak.

Film gösterimleri, Akbank Sanat'ın kafesinde eş zamanlı gösterilecek. Festivalin ''Uluslararası Bölüm''ünde Türkiye, Almanya, Brezilya, Yeni Zelanda, İsviçre, Fransa, İtalya, Kore, Kanada, Kenya, Somali, İspanya, ABD, Belçika, Yemen, İngiltere, Avustralya, Arjantin, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda filmlerinden oluşan bir seçkinin yanı sıra Cannes, Clermont-Ferrand, Rotterdam, Berlin, Venedik gibi dünyanın saygın festivallerinde gösterilen ve ödül alan kısa filmler de sinemaseverlerle buluşacak.

 

'KISADAN UZUNA' EMİN ALPER'İ KONUK EDİYOR


Festivalin ''Kısadan Uzuna'' bölümü, bu yıl yönetmen Emin Alper'i konuk edecek. İlk uzun metrajlı filmini çeken ve dünyanın farklı sinema etkinliklerinden aldığı ödüllerle tanınan yönetmen, festivalde yapacağı söyleşide sinema serüvenini aktaracak. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi ''Tepenin Ardı'' ile ''Rıfat'' ve ''Mektup'' isimli iki kısa filmi festival kapsamında gösterime sunulacak.

 

Yönetmen Vedat Atasoy'a ayrılan ''Belgesel Sinema'' bölümünde, ''Güneş Başkenti Freiburg'', ''Engelsiz Yaşam Öyküleri'', ''Karçal: Kuzeyin Çığlığı'', ''Birlikten Doğan Güç: Fransa'' belgeselleri gösterilecek. Vedat Atasoy, ayrıca ''Belgesel Sinema'' başlıklı söyleşi ile deneyimlerini izleyici ile paylaşacak.

Festivalin ''Deneyimler'' bölümüne ise Joan C. Gratz konuk olacak. Başarılı kısa filmlerin yanı sıra animasyonda kil boyama tekniğinin dünyadaki öncüleri arasında olan akademi ödüllü Amerikalı animatör Joan C. Gratz, festivalde yapacağı söyleşi ile animasyon filmi deneyimlerini kısa filmcilere anlatacak. Bu yıl ilk kez yarışma kategorileri arasına eklenen ''Canlandırma Kısalar'' bölümünde, Türkiye'den 10 film, ''En İyi Canlandırma Film'' ödülü için yarışacak. Aynı bölümde ayrıca dünyadan seçkin canlandırma örneklerine de yer verilecek. Festivale bu yıl yeni eklenen bir diğer bölüm ise ''Deneysel Kısalar''... Bu bölümde Norveç, Finlandiya, Almanya, Malezya, Hollanda, Japonya, Estonya ve Türkiye'den türünün seçkin örneği 9 film sergilenecek. ''Özel Gösterim'' bölümünde ise Nilüfer Saltık'ın ''Pera Güzeli Laterna'' adlı filmi izleyiciyle buluşacak.

 

SÖYLEŞİ VE ATÖLYELER


Festival, söyleşileri ile sinema dünyasının önemli isimlerini sinemaseverlerle bir araya getirecek. ''Dijital Sinema Üretim Aşamaları ve Dağıtımı'' başlıklı söyleşide Tuğushan Özdener, Erkan Cerit, Kemal Ural, ''Sinemada Yapımcı Modeli ve Yeni Mecralar'' başlıklı söyleşide Yamaç Okur, Sevilay Demirci, Nadir Öperli, ''Türkiye ve Dünyada Animasyon Filmler'' söyleşisinde ise Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak, Cemal Erez ve Galip Tekin Akbank 9. Kısa Film Festivali'ne konuk olacak. Festival boyunca Akbank Sanat'ın üçüncü katında, ''Feza Çaldıran ile Görüntü Yönetmenliği'', ''Berat İlk ile Bir Dünya Yaratmak için Animasyon'', ''Tuğushan Özdener ile Dijital Sinema'' ve ''Mehmet Güleryüz ve Feza Sınar ile Setem'in Sinema Endüstrisi Nitelikli Yardımcı Eleman Yetiştirme Projesi'' atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Akbank 9. Kısa Film Festivali jürisi bu yıl dört farklı kategoriden oluşacak.

 

Festivalin, 416 filmin başvurduğu yarışmalı bölümü Festival Kısaları Ön Eleme Jüri Kurulu'nda; oyuncu ve oyuncu koçu Bahar Kerimoğlu, Maltepe Üniversitesi öğretim görevlisi Serkan Öztürk ve yönetmen Selim Evci yer alacak.

''En İyi Kurmaca Film''i belirleyecek Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulu, oyuncu Şebnem Dönmez, yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, yönetmen Cemil Ağacıkoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı'dan oluşacak.

''En İyi Belgesel Film''i seçecek Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu'nda bu yıl yönetmen Aslı Özge, yazar ve yönetmen Derviş Zaim, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Yıldız, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı bulunacak.

''En İyi Canlandırma Film''i belirleyecek Canlandırma Kategorisi Jüri Kurulu'nda, ressam Cemal Erez, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Uykusuz Dergisi Çizeri Galip Tekin, Canlandıranlar Derneği ve Asifa Türkiye Başkanı Berat İlk, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fethi Kaba ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alacak. Jüri kurullarının festival süresince yapacakları değerlendirmenin ardından belirlenecek

''En İyi Kurmaca Film'', ''En İyi Belgesel Film'' ve ''En İyi Canlandırma Film'' yönetmenleri 28 Mart'ta gerçekleştirilecek kapanış gecesinde, Akbank Sanat tarafından 8 biner lira ile ödüllendirilecek.