Sinemalar.com

Javier Bardem Oscar Yolunda

Javier Bardem Oscar Yolunda
6 Şubat 2008

Kolera Günlerinde Aşk”ın başrol oyuncusu Javier Bardem, “İhtiyarlara Yer Yok”la ikinci kez Oscar ödülüne aday ve ilk Oscar ödülünü kazanacak gibi görünüyor.

İspanyol bir oyuncunun Hollywood’u ve dünyayı fethetmesi pek sık rastlanan bir olay değil…2007 adeta İspanyol oyuncu Javier Bardem’in yılı oldu. Bardem, bir başka uluslararası İspanyol oyuncu Antonio Banderas’ın hiçbir zaman başaramadıklarını elde etti ve kısa zamanda olağanüstü bir kariyere sahip oldu. Hatta güzeller güzeli İspanyol oyuncu Penelope Cruz’un bile önüne geçmeyi başardı.

“Guguk Kuşu” ve “Amadeus”la iki kez yılın en iyi yönetmeni Oscar’ını kazanan nadir yönetmenlerden Milos Forman’ın “Goya’nın Hayaletleri”nin kadrosuna alınmasıyla kariyeri inanılmaz bir ivme kazandı.

Bardem “Before Night Falls” ve “İhtiyarlara Yer Yok-No Country for Old Men”le sinema dünyasındaki en önemli, en değerli ve en büyük ödül olan Oscar ödülüne aday gösterilme başarısını kazanırken, Penelope Cruz sadece “Volver”le Oscar ödülüne aday gösterildi. Banderas ise hiçbir zaman Oscar ödülüne aday gösterilmedi.

“Kolera Günlerinde Aşk-Love in the Time of Cholera”da elli yıldan fazla bir süre aynı kadına sırılsıklam aşık kalmayı başaran, aşk sarhoşu çok sabırlı bir adamı,“İhtiyarlara Yer Yok-No Country for Old Men”de hiçbir sınır tanımayan, beyazperdede eylemlerini izleyenlerin kanını donduran ve tüylerini ürperten bir caniyi canlandıran aktör, “filmlerimin aynı dönemde gösterime çıkması rastlantıydı ama benim için çok iyi oldu. Kendimi, yeteneklerimi ve oyun gücümü herkese gösterme fırsatı buldum. Ayrıca filmlerimin birbirinden farklı türlerde olması çok hoşuma gitti. Çok yararlı ve çok güzel deneyimler elde ettim” diyor.

“Kolera Günlerinde Aşk” ile “İhtiyarlara Yer Yok”un çekimleri arasındaki bir aylık dinlenme süresinde sevdiği karakterden nefret ettiği karaktere geçiş yapma olanağı bulduğunu ifade eden Javier Bardem, rol geçişleri sırasında yaşadığı duygusal süreci şu sözlerle dile getiriyor:

“Sanki bedenimin içinden birşeyleri söküp çıkarıyor ve onun yerine tam karşıtı bir kişilik koyuyorum. Zaten işimin en sevdiğim yanı da bu… Dünyayı farklı ve karşıt bakış açılarından görmek zorunda kalıyorum ki, işimin en çok bu yönünü seviyorum.”

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (12)

Avatar
disqotech (Profesyonel) | 20 Ağustos 2010, 06:02

gerçekten güzel bir haber, haber için tebrikler ve teşekkürler.

Cevap Yaz
0
0
Magnet (Jön) | 15 Temmuz 2010, 00:10

Bence artık almayı hak etti. Ama en az onun kadar almayı hak eden aktörler de var. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Banderas'ı görmüyorlar.

Cevap Yaz
0
0
keymovie (Dublör) | 11 Haziran 2010, 22:52

banderas ta başarılı bir aktör bardem acaba bu rolünün devamını getirebilirmi - istikrarını koruyabilirmi ?

Cevap Yaz
0
0
jackville (Star) | 11 Eylül 2008, 17:26

ya tamam javier bardem çok iyi bir oyuncu adaylığı filanda haketmişde... antonio banderas'ı çok düşürmüşler gib bence antonio banderas'da gayet oscar'ı hakeden bir oyuncu... sadece niyeyse oscar onu görmüo...

Cevap Yaz
0
0
ivana (Amatör) | 6 Ağustos 2008, 16:54

JAVİER BARDEM İN BAŞARISININ ARDINDAKİ, SAKLI OLAN KİŞİLİĞİ İLE İLİNTİLİDİR.OYUNCU OLMAK DEĞİL MESELE HAYATI HER AN İÇİNDE HİSSETMEK SADECE KENDİNE İNANMAK,KENDİ SESİNİ DUYMAK.HER İNSAN İÇİNDE BİR CANİ TAŞIR.BARDEM CİNEMA SANATINDA YETENEĞİNİ BU ŞEKİLDE KULLANIYOR.ZAMAN İÇİNDE SÜREKLİ BAŞKALARI OLUYORUZ.ÖNEMLİ OLAN KENDİMİZ OLMAK BARDEM SADECE KENDİSİ POPULER ARTIN İNSANLARA SUNMUŞ OLDUĞU BAŞKASI OL İMAJINI YIKMIŞTIR ASLINDA BARDEMİN GÜCÜ BURDA GİZLİ.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz