'Gezi'ye Müdahale Yapılmamalıdır'

14.06.2013 14:49

Zafer Algöz, Meltem Cumbul, Rıza Kocaoğlu gibi birçok sinema ve tiyatro oyuncusu Gezi Parkı eylemlerinin 17. gününde ''polis şiddeti sona erdirilmelidir'' çağrısında bulundu.

 

Gezi Parkı Eylemlerinin 17. gününde aralarında Zafer Algöz, Meltem Cumbul, Rıza Kocaoğlu, Sermiyan Midyat, Barış Falay, Nail Kırmızıgül, Sarp Apak, Levent Sarpoğlu'nun da bulunduğu çok sayıda sinema ve tiyatro oyuncusu Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması yaptı.

 

Açıklamayı grup adına ünlü oyuncu Meltem Cumbul okudu. Açıklamada şu ifadeler yer verildi: '

 

'Gezi Parkı eylemlerinin 17. günündeyiz. Görüşmeler Gezi Parkı eylemcilerinin meşru temsilcilerini de kapsayacak şekilde genişlemiştir. Bu gelişmeyi umut verici bir adım olarak değerlendiriyoruz. Diyaloğun sağlıklı bir şekilde giderilmesi için endişelerimizin giderilmesini bekliyoruz. Ülke genelinde polis şiddeti hala daha devam ediyor. Başından beri barışçıl eylemlerini büyük bir inanç, dirayet ve demokratik olgunlukla sergileyen Gezi eylemcileri halen müdahale tehditi altında kalıyor. Görüşmelerin devam edilebilmesi ve eylemciler tarafından sağlıklı bir şekilde tartışılabilmesi için Gezi Parkı'na herhangi bir müdahale yapılmamalıdır.

 

Türkiye'nin dört bir yanında Gezi Parkı için sokağa çıkan binlerce insana karşı uygulanan polis şiddeti sona erdirilmelidir. Eylemlerin başından itibaren gözaltına alınan bütün eylemciler serbest bırakılmalıdır. Diyalogun sürmesini, polis şiddetinin sona ermesini ve müdahale tehditine son verilmesini talep ediyoruz. Bugünkü gelişmeler çok olumlu, umarız bu her zaman devam eder.''

 

Sanatçılardan oluşan grup "Her yer Taksim her yer direniş" şeklinde slogan atarak parka geri döndü.