Sinemalar.com

Memet Ali Alabora'nın Annesi: Yüreğim acıyor

Memet Ali Alabora'nın Annesi: Yüreğim acıyor
19 Haziran 2013

"Çocuğu hayati tehlike içinde olan bir annenin acısını, haykırışını sadece anneler bilir. Yüreğim acıyor." Betül Arım, oğlu Memet Ali Alabora'nın hedef gösterilmesi üzerine bir mektup kaleme aldı...

 

İGezi Parkı direnişiyle ilgili attığı bir tweet nedeniyle önce Yeni Şafak gazetesinin hedef gösterdiği, daha sonra Başbakan Erdoğan'ın "Hesap soracağız" diye işaret gösterdiği oyuncu Memet Ali Alabora'nın annesi Betül Arım'dan mektup var:


NEDEN?

 

Sosyal medyayı çok kullanan biri olmadığımdan, olayları 29 Mayıs Çarşamba günü öğrendim. İşten çıkıp Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki bir geceye, ödül almak için katıldım ve oradan 22:30 gibi Gezi Parkı’na gittim. Daha çok gençlerden oluşan, şarkı söyleyen, halay çeken, muhabbet eden çok güzel insanlarla tanıştım. Ağaçları korumak için biber gazına maruz kaldıklarını duyduğumda gerçekten inanamadım ve hep şunu sordum; “NEDEN, NEDEN?”

 

Ben doğadan beslenen, yaratılmış olan her şeyle bir olduğumuza ve aramızda görünmez ipliklerin olduğuna ve her şeyle, ağaçla, çiçekle, böcekle akraba olduğumuza inanan, gün aşırı pir parka ya da ormana giden (Belgrad, Emirgan, Yıldız, Taksim, Hidiv-Selamiçeşme, Göztepe, Maçka, Beykoz, nereye yakınsam…), ağaca sarılan, sırtını dayayan, toprağa basan ve randevularını ve hatta bazı TV çekimlerini parklarda gerçekleştiren biri olarak; bir tek ağacın bile kesilmesini sanki akrabamı kesmişler gibi hisseden ve bunun için ağlayan, aynı zamanda şiddete, baskıya ve dayatmaya karşı biri olarak işten kalan vakitlerimde Gezi Parkı’na gittim.

 

Bu arada oğlumun tehdit mesajları aldığını duyduğumda inanamadım ve yine sordum; “NEDEN, NEDEN?”

 

İçinde sevgi barınan biri için bütün dünya bir aileydi benim için. Demek ki aile üyelerinden bazıları sevgiyle büyümemişlerdi. Olsun, ben yine de “Yaradılanı severim Yaradan’dan ötürü” dedim. Endişelendim ama korkmadım, nasıl olsa zamanla her şey anlaşılırdı.

 

Ta ki, Yeni Şafak gazetesinde çıkan habere kadar… Okudum, algılayamadım, inanamadım, “Yok artık, bu kadar da olamaz” dedim. Ama olmuştu, yazı önümdeydi ve oğlum hedef gösteriliyordu.

 

Bu yazıyı yazan bir kadınmış ama eminim anne değil. Anne olsaydı, bu, rüyamda görsem inanamayacağım yazısını yazamazdı. Anne olsaydı, mutlaka empati yapardı. Kızılderili atasözü der ki; “Bir insan hakkında tek bir kelime etmeden, tek bir yargıda bulunmadan, gökte 3 ay değişene kadar onun ayakkabılarıyla dolaş.” Belli ki “Çamur at izi kalsın” demişti ama, Memet Ali’yi hiç tanımadan… Onu tanıyanların hepsine sorsa (özellikle hepsine yazdım), izi kalmayacağını anlardı.

 

Onu ben doğurdum ama Halil Cibran’ın “Çocuklar” şiirinde olduğu gibi, onu evrenin çocuğu olarak büyütmeye çalıştım. O benim sadece oğlum değil, aynı zamanda çok saygı duyduğum, çok değer verdiğim, öğrettiklerimin belki 50 katını ondan öğrendiğim bir birey.

 

İzi kalmaz çünkü Memet Ali, inanın anne olarak söylemiyorum, hayatımda tanığım en şeffaf, en “insan” insanlardan biridir. Diğer özelliklerini ben değil, başkaları söylesin.

 

Bana nerdeyse her gün ya bir telefon gelir ya da yolda çevirirler, onunla bir şekilde tanışmış ve çalışmış olanlar “Böyle bir çocuğu nasıl büyüttün, sırrı nedir?” diye sorarlar.

 

Dün bir arkadaşım telefon etti, “Şu anda Başbakan oğlunu suçladı.” dedi. Ben “Yok canım yanlış duymuşsundur, olur mu hiç öyle şey? Bir ülkenin başbakanı hiç tanımadan, araştırmadan bir insanı, bir genci, bir sanatçıyı suçlar mı? O da bir annenin evladı, önce annesini düşünür, bunun vebali çok büyüktür.” dedim.

 

Benim içim her konuda rahat, çünkü oğlumu biliyor ve tanıyorum. Ama yarın bu durumdan vazife çıkaran biri olursa, oğlumu suçlayanlar önce Yaradan’a, sonra kendine, topluma ve dünyaya bunun hesabını nasıl verecekler? Bu çok büyük bir günah değil mi? Sadece, bir fidan nasıl yetişir, herkese bunu sormak isterim. Fidan yetiştirmek için anne olmaya gerek yok, bunu anlayabilirsiniz.

 

Ama çocuğu hayati tehlike içinde olan bir annenin acısını, haykırışını sadece anneler bilir.

 

Yüreğim acıyor. '' Betül ARIM

 

ntvmsnbc

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Popüler Yorumlar

rosehathaways (Dublör) | 19 Haziran 2013, 14:46

evet acır anne yüreği ama şuda var kurtuluş savaşında 16 15 yaşında oğullarını eşini gönderen annelerimiz vardı bizim bu ne ki eğer vatanın birliği bütünlüğü için tehtitte almayı canınıda vermeyi göze alacaksın atalarımız aldıysa sende alacaksın savaş ve özgürlük korkakların işi değildir

4
11
rosehathaways (Dublör) | 21 Haziran 2013, 13:07

saygıdeğer arkadaşım senden öğüt dinleyecek veya senin umursamaz saçma ve zavallı yorumunu takacak kadar düşmediğimi ve seviyemi senin seviyenle düşürmemeyi hedefliyorum ayrıca ağızı olan konuşuyor işte naparsın değil mi bu olayın bu kadar büyütülmesinin saçmalık olduğunu düşünüyorum bu kadar basit

1
8

Tüm yorumlar (10)

Avatar
HuseyinEastwood (Figuran) | 21 Haziran 2013, 15:05

Hem saf hem de kör cahil. Haklı olsa bile anlayışla karşılanmayacağını bilmesi gerekirdi. Türkiye'nin P ve diğerleri diye iki parçaya ayrıldığından haberi yok.

Cevap Yaz
2
1
deryab_bahadir (Amatör) | 21 Haziran 2013, 11:56

Kadıncağız ya çok saf ya da oğlu gibi... Kendi oğlunun attığı tweet "Mesele Gezi Parkı değil. Sen hala anlamadın mı. Hadi gel!" iken kendisi hala orada ağaç için hayal çeken oynayan gençler diyor.

Betül hanım orada ağaç için doğa için çabalayan, uğraşan, didinen insanlar varsa bile oğlun onlardan biri değil.

Cevap Yaz
3
5
huseyin8219 (Amatör) | 21 Haziran 2013, 10:07

regued'misin nesin ülkeyi yakıp yıkmakmıdr vatan severlik o zaman pkk sizden daha vatan severdi...

Cevap Yaz
3
2
Requed (Dublör) | 23 Haziran 2013, 02:46

Sanki diyorum ülkeyi yakıp yıkalım.Bütün polisler kötü.Burda ne kadar konuşsamda anlamayacağın için devam et at gözlükleriyle bakmaya.2 torba kömür al 3 paket makarna yine ver oyunu.10 yıl sonra dersin keşke bende katılsaydım diye elimizde bişey kalmayınca.

1
4
secur_inple (Amatör) | 20 Haziran 2013, 20:20

Şunu unutmayın bu bir siyasi kavgadan kopup vatanın bekası halini aldı. Kimse özgürlük isterken başkasının maşası olmak istemez ama herşeyi görüp bile bile de maşalık yapılmaz. Bugün iktidara maşa diyenler kendileri cia destekli OTPOR' un maşası olmuştur gayet net ve açık. Bu arada iktidar yanlısı değilim vatanını bu gezicilerden daha çok seven bir vatan evladıyım. 90 yıldır muhafazakar kesim polisten eziyet görürken polisler iyiydi, askerler saçlarını çekiştirip işkence odalarında eziyet ederken askerler iyiydi de şimdi mi kötü oldu ? :) Siz adaleti gerçekten isteseydiniz bugün böyle olmazdı. Ne demiş Samuel Johnson :

'' Alçakların son sığınağı vatanseverliktir '' !

Cevap Yaz
4
1
wingtsun85 (Dublör) | 20 Haziran 2013, 18:53

Oğlunda bir gram şeref haysiyet olsaydı halkı bu şekilde provoke etmezdi

Cevap Yaz
5
6
Görüşleriniz