Sinemalar.com

Dabbe: Cin Çarpması Bayramda Hollywood Filmlerini Geride Bıraktı

13 Ağustos 2013

Hasan Karacadağ’ın son filmi Dabbe: Cin Çarpması, Bayram döneminin en iddialı filmi olarak, Türk sinemasını Hollywood yapımlarına karşı temsil etti. Yaz ortasında vizyona giren Dabbe: Cin Çarpması, yüksek bütçeli Şirinler 2’nin ardından Wolverine’ni geride bırakarak bayram haftasını 2. sırada tamamladı. İzleyici sayısı ikinci hafta sonunda 155 bine ulaştıran ve sosyal medyada izleyenler tarafından olumlu yorumlar alan Dabbe: Cin Çarpması, bugüne kadar yapılmış en korkunç Türk filmi olarak rekor düzeyde paylaşıldı.

Dabbe: Cin Çarpması’nda, 1986 yılında Muğla'da cinleri kullanarak define bulmuş bir köyün lanetli, habis ve cüzzamlı ruhlarla kuşatılmış tüyler ürperten gerçek bir olayı, gizli kalmış tüm detayları ve gerçek belgeleriyle sinemaya aktardı. Yaşanmış gerçek bir öyküden uyarlanan Dabbe: Cin Çarpması, “Şimdiye kadar izlediğiniz bütün korku filmlerini unutun” sloganıyla 2 Ağustos’ta vizyona girdi.

200 kopyayla Türkiye genelinde sinemalarda gösterimde olacak Dabbe: Cin Çarpması filminin konusu ise şöyle; 

Psikiyatrist Ebru Karaduman ve Cinci Faruk Akat olarak bilinen Cin Çıkarma uzmanının aynı anda ilgilendikleri cin çarpılma vakasının ana kahramanı Kübra Duran isimli genç bir kızdır. Bir define bulma olayıyla ilgili korkunç ve lanetli bir geçmişe sahip olan Kıbledere köylüsü Kübra, aynı zamanda Ebru’nun çocukluk arkadaşıdır. Kübra, kına gecesinde aniden cinlerin saldırısına uğramış ve içinde büyüyen çok güçlü ve tehlikeli bir varlığın tehdidi altına girmiştir. Psikiyatrist Ebru, görüntülü olgu sunumu için Kübra'yı incelemeye alıp, Cinci Hoca dedikleri kişilerin hastalara yaptıklarını ve sonuçlarını kamera ile kayıt altına almak istemektedir. Psikiyatr ve Hoca birlikte Kübra'nın ailesiyle yaşadığı köy evine varırlar. Din ve bilim arasındaki bu çekişme gerçekler ortaya çıktıkça dehşete dönüşmeye başlar. İlk başlarda olaylar çözüme doğru giderken, Kıbledere’nin geçmişinde saklı olan ürpertici olaylar ve tuhaf bir şifre ortaya çıkınca, herkes için cehennem saatleri başlar.

Stratonikeia kazı alanına yakın Kıbledere köyünde yaşanmış cin çarpılma vakası, oradaki dehşetin gerçek görüntüleri, adli kayıtlar, deliller ve dinleyeni şoka sokan eskilere dair sırları da içeriyor.

Dabbe, Semum ve El Cin filmleriyle korku sinemamızın dünya çapında tanınmasını sağlayan ve özgün bir sinema-korku dili oturtmak için titizlikle çalışmalarını sürdüren Hasan Karacadağ’ın altıncı filmi Dabbe: Cin Çarpması, korku filmi seven sinema izleyicileri tarafından merakla bekleniyor. 

Popüler Yorumlar

BayMartinEden (Amatör) | 13 Ağustos 2013, 14:41

Sanki yurt dışında patlamış ve kült olmuş bir filmmiş gibi sinemalar.com da reklamize ediyor durumu. Hasan Karacadağ ın aynı temalı filmlerini , 1000 bölümlü dizileri izleyen kitlenin izlediği gayet aşikar. Çekim yaparken mistik olaylar oldu diye haberlere reklam ver , sinemalar.com a biraz para ver reklam yapsın , işin içine biraz kırsal kesim ve o insanların başına gelen dini olayları ekle al sana Hasan Karacadağ vizyonu. Acınacak haldeyiz. Din üzerinden korku imparatorluğu yaratılmasına gıkı çıkmayanlar bunu da sever bunlardan korkmayı , üstüne bilet parası vermeyi de. Ne diyeyim. Keyifle (!) izleyiniz bir sonraki filmini.

2
17
ahmet_ucak_5 (Amatör) | 15 Ağustos 2013, 02:45

din üzerinden korku filmi yapıyor diye eleştiriyorsunuz karacadağı, türkiyede salyalı sümüklü canavar, yaratık filmi yapsalar nekadar korkutucu olur acaba, Karacadağa saygınız yoksa korkuseverlere olsun gayet memnunuz ve çalışmalarının devamını bekliyoruz. Yüreğimizi ağzımıza getiren bir filmdi tam olarak korkuyu hissettrdi her şekilde helal olsun diyorum karacadağ :)

2
13

Tüm yorumlar (35)

Avatar
gokceada17 (Dublör) | 18 Aralık 2014, 21:04

din üzerinden insanları korkutuyo diye eleştirenler yav yabancılar da hayalet li perili filmlerle-ki bunlar tamamıyla hayal ürünü- insanları korkuttu yıllarca hiç olmazsa cin in varlığı kutsal kitabımızda tescillenmiş bir varlık var ama gavurunki daha çok hoşuma gidiyo dersen başka

Cevap Yaz
0
0
serif92 (Amatör) | 8 Nisan 2014, 00:29

harbıden ya sacma sapan yorum yapmanın anlamı ne kı begenmeyen ızlemeye bılır

Cevap Yaz
0
1
Klodya (Amatör) | 12 Aralık 2013, 10:56

Beğenmiyorsanız izlemeyin kardeşim...Ama filmi aşağılamayın...

Cevap Yaz
0
1
amet_hasan (Amatör) | 21 Ekim 2013, 20:43

lutfen bu filmi cok izlemek istiyorum yyyaaaaaaaa tesekur ederim

Cevap Yaz
0
2
tekwandocu_bruceirfan (Amatör) | 20 Ekim 2013, 22:18

arkadaşlar bu filim türkiyede gelmiş geçmiş en korku filimi ve çokda beğenildi kimseler demesin dini korku filimede karıştırdılar her ülkede dinle alakalı korku filimler var ve çokda başarılı bir kadro olmuş ve aynı zamanda da inanın hasan karacadağ a altın madalıyonu vermeleri gereklidir benim düşüncem bu başarılar dilerim ve filimin aynı şekilde başka korku filim de bekliyoruz

Cevap Yaz
0
4
Görüşleriniz